Контакт

Спорт

Крауч замина в пензија (Видео)

Објавено пред

Англискиот напаѓач Питер Крауч, во петкот, објави дека става крај на кариерата долга две децении.

Поранешниот англиски репрезентативец минатата сезона ја заврши како играч на Барнли. Изминатите недели одбил неколку понуди од Кина, но по долго размислување решил да ги одбие и да се пензионира.

Крауч, кариерата ја започнал во Тотенхем, а потоа играл за Квинс Парк Ренџерс, Портсмут, Астон Вила, Норич, Саутемптон, Ливерпул, па повторно во Портсмут и Тотенхем, Стоук и Барнли.

Во Премиер лигата одиграл 468 натпревари и постигнал 108 гола. Крауч 53 гола постигнал со глава што го става на првото место на оваа листа.

За репрезентацијата на Англија постигнал 22 гола на 42 натпревари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ориги пред трансфер во Астон Вила

Објавено пред

Напаѓачот на Ливерпул Дивок Ориги се наоѓа пред трансфер во Астон Вила. Ориги изминатите две сезони беше џокер од клупата, постигна два гола во сензационалната победа над Барселона во полу-финалето во Лигата на шампионите, а беше стрелец и во финалниот меч пртив Тотетнхем.

Англиските медиуми пишуваат дека Ориги побарал да му биде овозможен трансфер во некој друг тим каде ќе биде прв напаѓач. Астон Вила биле сериозно заинтересирани за Белгиецот и подготвиле 20 милиони фунти за неговиот трансфер.

Ориги оваа сезона има одиграно 44 натпревар за Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вестбрук незапирлив за Милвоки, 40 поени на Дончиќ недоволни за победа

Објавено пред

Брилијантните партии на Јанис Адекокумпо и Лука Дончиќ не им беа доволни на Милвоки, односно Далас да забележат победи во НБА лигата. Хјустон го победија Милвоки во дербито 120:116, а Финикс за два поени (117:115) беа подобри од Далас.

Расел Вестбрук го предводеше Хјустон до победата во пенал-завршницата над Милвоки. Рас постигна 31 поен, на кои придодаде шест скока и осум асистенции. Џејмс Харден немаша добра шутерска вечер, постигна 24 поени (8/24 од поле).

Хјустон на овој меч поставија рекорд, шутаа 61 тројка, погодија 21.

Кај Милвоки се истакнаа Адетокумпо со 36 поени, 18 скокови и осум асистенции, односно Крис Мидлтон со 27 поени и 12 скока и Брук Лопез со 23 поени и 12 скока.Далас против Финикс имаа предност од 15 поени на полувремето, меѓутоа не успеаја да победат. Финикс одиграа брилијантна трета четвртина во која ја стигнаа и престигнаа предноста на Далас.

Девин Букер за Финикс забележа 30 поени, три скока и четири асистенции, Рики Рубио постигна 20 поени, на кои придодаде девет скока и седум асистенции.

Лука Дончиќ на спротивната страна натпреварот го заврши со 40 поени, погоди 18 од 19 слободни фрлања, осум скока и 11 асистенции, а Кристапс Прозингис постигна 30 поени.

Резултати:

Бруклин-Вашингтон 118:110
Бостон-Портланд 128:124
Мемфис-Сан Антонио 106:108
Орландо-Сакраменто 132:116
Хјустон-Милвоки 120:116
Финикс-Далас 117:115

Прикажи повеќе...

Спорт

Кеселовски победи во Њу Хемпшир

Објавено пред

Возачот на тимот Пенска Бред Кеселовски победи на трката во НАСКАР купот кој се возеше во Њу Хемпшир. Кеселовски ја забележа 33 победа во кариерата со што се израмни на вечната листа со легендарниот Едвард Робертсон.

Кеселовски во целта беше побрз за 1,6 секунди од возачот на Тојота Дени Хамлин кој сезонава има пет победи. Лидерот во генералниот пласман, победникот на четири трки оваа сезона, Кевин Харвик, во Њу Хемпшир, го освои петтото место.

Третото место му припадна на Мартин Трекс јуниор, додека четврти беше Џои Логано.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет50 минути

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет1 час

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 час

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет2 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ11 час

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион15 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија15 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија20 часа

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија21 час

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските...

Економија23 часа

Јавниот и државниот долг се зголемени за над 8 проценти во период од три месеци

Јавниот и државниот долг во второто тромесечје се зголемени за над 8 проценти. Jавниот долг, кој ги вклучува државниот, гарантираниот...

Македонија23 часа

(Видео) Mицкоски го честита Илинден и се извини за грешките на ВМРО-ДПМНЕ од минатото

Со зборовите од Крушевскиот манифест: „Ура! За ‘Афтономна Македонија’!“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од струшкото село Ташмаруништа на граѓаните им го...

Топ1 ден

Mладо момче загина во сообраќајна несреќа кај Кратово, повредени се четири лица

Момче на возраст од 22-години почина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат од селото Железница кон селото...

Свет1 ден

Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час...

Македонија1 ден

Вино од Македонија најдено во шишиња со хрватски етикети

Инспекцијата на хрватскиот Државен инспекторат во голема акција за борба против трговијата со фалсификувана храна и пијалоци, кај пет хрватски...

Македонија1 ден

Свеченостите за Илинден годинава без масовни собири

Поради пандемијата на Ковид-19, свеченостите по повод државниот празник Илинден, годинава ќе се одржат во посебни услови во согласност со...

Македонија2 дена

Филипче: Ти си на одмор, но вирусот не е

Министерот за здравство, Венко Филипче порача да се почитуваат мерките за време на одморите. „Ти си на одмор, но вирусот...

Македонија2 дена

Спасовски: Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска се обрати на Комеморацијата по повод сеќавањето на жртвите од Геноцидот над Ромите во...

Македонија2 дена

Штип зад Скопје по бројoт на активни случаи со коронавирус, регистрирани се 16 новозаразени

Во Штип денеска беа регистрирани 16 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заразени во градот порасна на 431 лице....

Досие