Контакт

Спорт

Јувентус загубил 113,7 милиони евра во првите шест месеци од 2020/2021

Објавено пред

Јувентус, според италијанскиот закон, ги објави финансиските извештаи за работата во првите шест месеци од сезоната 2020/2021 потврдувајќи дека има загуба од 113,7 милиони евра, секако поради влијанието на коронавирусот и отсуството на навивачи на стадионот.

Бордот на директори на Јувентус под водство на претседателот Андреа Ањели го потврди полугодишниот извештај и потврди дека приходите биле 258,3 милиони евра, огромно намалување од 322,3 милиона евра во 2019/2020. Трошоците пораснале на 263,4 милиони евра.

Јувентус прави процена дека, само поради коронавирусот, тимот загубил 50 милиони евра во овие шест месеци.

Спорт

Чеферин: Морав да се напијам дупло виски за да заспијам

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, во интервју за „24ур“, открил низ што се поминал од моментот кога 12 клубови објавија дека формирале европска Суперлига, до вторникот, кога од лигата се повлекоа англиските клубови.

„Луѓето велат дека УЕФА е корумпирана и дека само парите не интересираат. Да, тоа беше така во време на поранешните претседатели. Јас се кандидирав за да се случат промените. Вудворд (Манчестер јунајтед), во четвртокот ми се јави и ми кажа дека новиот проект на Лигата на шампионите е добар и дека ќе гласа за него. Ањели (Јувентус), во петокот, претседаваше со ЕЦА и сите 247 клубови гласаа за новиот формат, вклучувајќи ги и алчните 12“, рекол Чеферин.

Ден пред формирањето на Суперлигата, тој добил порака.

„Интересни работи се случуваа во саботата. Некој, чие име нема да го откријам, ми се јави и ми кажа дека клубовите во недела ќе објават дека формирале Суперлига. Истиот ден, пет клуба ми се јавија, за да се извинат за она што го направиле. Ањели ми кажа дека тоа се лаги и измислици. Побарав да напишеме соопштение за медиумите. Ми кажа да го напишам и дека тој ќе го провери и ќе ми го врати назад. Тогаш се слушнавме последен пат, Ањели го исклучи телефонот“.

Најтежко му било кога клубовите, во неделата, објавија дека ја формирале европската Суперлига.

„Во неделата морав да земам дупла доза виски за да можам да заспијам. Во вторникот добив 3.800 пораки, на кои не стигнав да одговорам. На клубовите кои беа загрижени од формирањето на Суперлигата им кажав: „За 24 часа се ќе средам“. Јас свртев неколку телефони, но сепак најважното го завршија навивачите. Тие го кренаа бунтот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси ќе остане во Барселона до 2023 година

Објавено пред

Лионел Меси се согласил да потпише две годишен договор со Барселона. Актуелниот договор на Аргентинецот истекува по завршувањето на сезоната. Минатото лето, незадоволен од се она што во тој период се случуваше во клубот, тој сакаше да ја напушти Барселона. На крајот тој остана, а замина Џозеп Марија Бартомеу. Новиот претседател Џоан Лапорта, по се изгледа успеал во намерите да го задржи Меси во клубот.

Информацијата дека Меси и Барселона постигнале договор ја објави на Твитер, новинарот на ЕСПН, Кристијан Мартин. Овој новинар тврди дека Меси ќе го продолжи договорот до јуни 2023 година.

Исто така, новинарот, објави дека од наредната сезона дресот на Барселона ќе го носи Серхио Агуеро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеферин најмалку бил разочаран од Барселона и Лапорта

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, во интервју за „24ур“, говорел за катуелната ситуација во европскиот фудбал. Фудбалскиот свет во изминатите 72 часа, „виде“ основање и пропаст на еден нов проект, наречен европска Суперлига.

Борбата со клубовите кои ја организираа оваа лига ја доби УЕФА. Чеферин рекол дека не е посомневал дека проектот нема да пропадне. Тој открил кој од клубовите најмалку го разочарал.

За потсетување европската Суперлига ја основаа Реал, Барселона, Атлетико, Интер, Милан, Јуветус, Арсенал, Челси, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул.

„Во понеделникот знаев дека проектот ќе пропадне. Им кажав на делегатите на Конгресот на УЕФА дека проектот ќе пропадне во рок од 24 часа. Потврда добив по завршувањето на Конгресот, кога започнаа да ме бараат од клубовите кои се водат како основачи. Верував во моќта на фудбалот“, рекол Александар Чеферин и дополнил.

„До одредена граница сите ме разочараа, најмалку ме разочара Барселона. Лапорта неодамна беше избран за претседател, два-три пати разговарав со него. Беше под голем притисок поради лошата финансиска ситуација во клубот. Тој не е виновен за финансиската ситуација, но очигледно е дека бил под голем притисок да најде пари. Сепак тој како искусен играч се обезбеди Барселона да излезе од проектот доколку наиде на противење од страна на навивачите“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Осомничен избегал од пред Кивичниот суд

Утринава од пред Кривичниот суд на затворската полиција и избегало лице кое било спроведено до судот за одржување судски процес....

Македонија28 минути

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ51 минута

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија2 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа2 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ2 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет2 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет3 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија19 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија20 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија21 час

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија21 час

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија23 часа

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ24 часа

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија1 ден

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија1 ден

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет1 ден

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Досие