Контакт

Спорт

Кадиз се врати во Ла Лига по пауза од 14 години

Објавено пред

Фудбалерите на Кадиз изборија враќање во најдобрата шпанска лига по цели 14 години. Две кола пред крајот на Сегунда го осигураа едно од двете места кои директно водат кон Ла Лига.

Иако во саботата загуби на свој терен од Фуенлабрада, на Кадиз му одеше од рака неделниот домашен пораз на третопласираниот Реал Сарагоса, кој загуби од Овиедо со 2-4. Така, Кадиз на 2 кола до крај е со недостижни 7 бода пред Сарагоса, додека четвртата Алмерија 9 бода помалку и меч повеќе.

Кадиз беше постојан член во најсилната шпанска лига од 1985 до 1993 година, а во последните 27 години, само во сезоната 2005/2006 беше дел од најквалитетното друштво.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рос Браун: Ферстапен дефинитивно не е баба, многу наликува на Шумахер

Објавено пред

Генералниот менаџер на Формула 1, и поранешен технички директор на Ферари и Мерцедес, Рос Браун вели дека е импресиониран од асот на Ред бул, Макс Ферстапен по неговата победа на неделната трка во Силверстоун, споредувајќи го со седумкратниот шампион Михаел Шумахер.

Браун знае што зборува, бидејќи помогна да се изгради кариерата на Шумахер, дизајнирајќи му шампионски болиди со Бенетон и Ферари, а подоцна работеа заедно и во Мерцедес, на почетоците на тимот во 2010 година.

„Макс беше едноставно сензационален во Силверстоун. Ме потсетува на Михаел Шумахер на толку многу начини. Кога ќе го слушнете како разговара со тимот преку радиото ви станува јасно. Ограничувањето кое го има болидот не е ограничување за Макс Ферстапен. Тој успева да го почувствува болидот и да реагира како што е потребно. Се сеќавам дека на почетокот во Ф1 се гледаше неговата брзина, а сега тука е и зрелоста. Посебно ми се допадна кога кажа дека не сака да вози како баба кога побараа да ги менаџира гумите. Тоа покажува огромна самодоверба, но и одличен однос со тимот“, вели Браун.

„Лудиот“ Макс Ферстапен: Не можeв да возам како некоја баба

Прикажи повеќе...

Спорт

Само во Русија – фудбалски судии на детектор на лаги по скандалот со Спартак

Објавено пред

Двајца руски судии ќе одат на детектор на лаги откако беа оценети како „кловнови“ по скандалот со досудувањето на пенал при ремито на Спартак Москва со Сочи и по заканите на газдата на московскиот клуб со повлекување од лигата.

Сочи добија сомнителен пенал во 90. минута на „Откритие“ арената во Москва, кој Кристијан Нобоа го реализираше за 2:2 реми во првото коло од новата сезона во руската Премиер лига во неделата. Гостите претхдно, во првото полувреме постигнаа уште еден гол од пенал да се вратат откако губеа со 2:0 по само 10 минути.

Двата пенали беа досудени од судијата Василиј Казарцев со помош на ВАР системот, но вториот пенал беше посебно контроверзен, откако замената на Сочи, Анатолиј Немченко падна во дуел со францускиот дефанзивец Самуел Жиго.

Фановите на Спартак, кои беа бесни по сомнителните судски одлуки на крајот на минатата сезона, беа бесни, а газдата Леонид Федун, еден од акционерите на гигантот „Лукоил“ се закани со повлекување од лигата. Федун подоцна беше разубеден од претсдателот на Руската фудбалска унија (РФУ), Александер Дјуков, но побара странски судии да работат со ВАР системот.

Судијата Казарцев веќе е суспендиран од РФУ, а заедно со ВАР помошникот Алексеј Есков, ќе бидат подложени на детектор на лаги во среда или четврток за да одговорат на прашања за мечот. Ова не е првпат во рускиот фудбал, судиите да бидат подложени на детектори на лаги.Прикажи повеќе...

Спорт

Кузма со тројка на 0.4 секунди пред крајот ја прекина лузерската серија на Лејкерси

Објавено пред

Кајл Кузма постигна тројка на само 0.4 секунди пред крајот на мечот за да ги „крене“ Лос Анџелес лејкерс до 124:121 победа над Денвер нагетс во драматична завршница во Орландо со која се прекина низата од три порази за „езерџиите“.

Леброн Џејмс постигна 29 поени и имаше 12 аситенции, Ентони Дејвис заврши со 27 поени, а Кузма со фантастични 25 поени. Кај Нагетси осум кошаркари имаа двоцифрен број на поени – Пи Џеј Дозиер стигна до 18, Мајкл Портер Јуниор имаше 15 поени (со 3-од-3 за тројки), а Никола Јокиќ додаде 12.

Нагетси ги одмараа своите стартери во поголемиот дел од последната четвртина, и сега со поразот остануваат на меч и пол зад Лос Анџелес клиперс на второто место на Западот на два меча пред крајот. Двата тима се среќаваат во среда.

Шампионите Торонто без своите клучни играчи стигна до 114:106 победа над Милвоки бакс. Крис Бушер имаше 25 поени и 11 скока, Мет Томас додаде 22 поени, а Норман Пауел имаше 21 поени и осмум скока.

НБА

ЛА Лејкерс – Денвер 124:121

Торонто – Милвоки 114:106

Феникс – Оклахома Сити 128:101

Далас – Јута 122:114

Мајами – Индијана 114:92

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 минути

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет1 час

Над 250.000 новозаболени од ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет2 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет2 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет2 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет3 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа3 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет14 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет15 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија16 часа

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Свет17 часа

(Видео) Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се повеќе од 100 лица

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго.Тие...

Македонија17 часа

Регистрирани 109 нови случаи на Ковид-19, починало едно лице, а оздравеле 422 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на...

Свет18 часа

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. „Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан. Либанската влада падна...

Свет18 часа

(Видео) 13 лица повредени во пожар на бензинска пумпа во Русија

13 лица се повредени во пожар на бензинска пумпа во рускиот град Волгоград, јави АПА повикувајќи се на ТАСС. Според...

Свет19 часа

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата...

Македонија20 часа

МВР: Актите за двојазичните унифoрми треба да се достават до Владата

Министерството за внатрешни работи се повикува на Законот за употребата на јазиците откако денеска министерот Агим Нухиу потпиша правни акти...

Македонија22 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван кому му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјата...

Македонија22 часа

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија23 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет1 ден

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Досие