Контакт

Спорт

Карагер: Ливерпул-Манчестер сити е најголемото англиско ривалство во историјата

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на Ливерпул, а сега ТВ-коментатор, Џејми Карагер смета дека ривалството момеѓу Ливерпул и Манчестер сити е најголемото во историјата на англискиот фудбал, став кој предизвика голема дискусија во Англија.

dobivaj vesti na viber

Сити во недела на „Етихад“ ги пречекува Ливерпул во меч кој може да го реши шампионот во Премиерлигата, и Карагер вели дека фактот што тие два клуба се најдобри на светот, го става ривалството пред тоа на Манчестер јунајтед со Арсенал и Челси во Премиерлигата во 1990-тите и 2000-тите.

„Ливерпул VS Манчестер сити стана најголемото, најинтензивното и најквалитетното ривалство во историјата на англискиот фудбал. Сосема е уникатно. Првпат двата најдобри клубови во Англија се двата најдобри на светот, предводени од двајцата најдобри тренери на својата генерација. Веднаш можам да ги слушнам фановите на Манчестер јунајтед, Арсенал и Челси. Тоа беа вредни дуели. Многумина ќе кажат дека дуелите на Сер Алекс Фергусон и Арсен Венгер беа од ист квалитет, но ако ги споредиме европските натпреварувања, нема сличност. Дали Арсенал и Јунајтед беа најдобрите клубови во Европа тогаш? Пред Реал Мадрид, Јувентус и Милан? Не, Јунајтед-Арсенал беше локална, домашна мешаница“, пишува Карагер за „Дејли телеграф“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Македонија преку ЛН ќе се подготвува за квалификациите за ЕУРО 2024

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе започна подготовките за новиот циклус во Лигата на нации. Македонија во Ц-дивизијата, во Лигата на нации, ќе се натпреварува во Групата 4 заедно со Бугарија, Грузија и Гибралтар.

dobivaj vesti na viber

Во Лигата на нации, во јуни, Македонија за десет дена ќе одигра четири натпревари. На страртот Македонија ќе гостува најпрвин во Бугарија (2.јуни), а потоа и во Гибралтар (5.јуни).

Потоа следуваат домашните натпревари со Грузија (9.јуни) и Гибралтар (12.јуни).

„Овие натпревари ќе ја искористиме да им дадеме шанса на сите, за да знаеме со што располагаме, за она што следува во иднина, а тоа се квалификциите за ЕП 2024. Сите учесници во оваа група се со израмнет квалитет, не би го нарекол аутсајдер ниту Гибралтар“, рече селекторот Милевски.

Селекторот повика 28 фудбалери за овие натпревари. Уште пред да го објави списокот ги ослободи од обрските Адис Јаховиќ и Аријан Адеми.

Дополнително од списокот отпаднаа капитенот Стефан Ристовски и Ердал Ракип.

„Ристовски има контузија на стапалото, станува збор за серизна повреда. Добро е што нема скршеница, туку има голем оток“, откри македонскиот селектор.

Селекторот потврди дека нема да повика други фудбалери во репрезентацијата, туку останаите 26-мина ќе бидат во конкуренција за четири натпревари во јунскиот циклус, во Лигата на нации.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул го продава Окслејд-Чембрлен

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Ливерпул одлучи да го продаде поранешниот англиски репрезентативец Алекс Окслејд-Чембрлен на крајот на сезоната, пренесуваат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Окслејд-Чембрлен (28) пристигна во Ливерпул во 2017 година од Арсенал, но најмногу поради честите повреди, не ги исполни очекувањата на клупските челници и тренери.

Тој има договор со клубот до јуни следната година, но менаџерот Јирген Клоп нема да смета на него следната сезона.

Челниците на славниот англиски клуб поради тоа решија да го продадат искусниот фудбалер на крајот од сезоната, а обештетувањето за Окслејд-Чембрлен најверојатно ќе изнесува околу 10 милиони фунти.

Интерес за поранешниот англиски репрезентативец веќе покажаа Вест Хем, Њукасл и Астон Вила.

Окслејд-Чембрлен одигра 133 натпревари за Ливерпул и постигна 17 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вориорс, Милвоки, Мајами не се заинтересирани Вестбрук

Објавено пред

Кога Расел Вестбрук дојде во Лос Анџелес, многумина очекуваа напад на титулата заедно со Леброн Џејмс и Ентони Дејвис. Наместо тоа, Лејкерси доживуваат целосен колапс, не успевајќи да се пласираат во плеј-офот.

dobivaj vesti na viber

„Езерџиите“ планираат целосна реконструкција на тимот за следната сезона. Френк Вогел доби отказ на крајот на сезоната, а франшизата веднаш отвори натпревар за нов тренер.

Според американските медиуми, Вестбрук прв ќе ги напушти играчите. Таква желба покажа Самиот. Тој сакаше да биде разменет и наводно веќе им кажал на клупските челници дека сака да тргува во една од овие три франшизи: Голден Стејт, Милвоки или Мајами.

Сепак, тука има некои проблеми. Најголемото е што ниту една од овие франшизи не покажа интерес за тоа, а втората е дека Лејкерси немаат намера да ги користат своите врвови во првото коло како дел од потенцијалниот трејд за Вестбрук.

Додека не се најде вистинско решение, експлозивниот плејмејкер би можел да остане во Лејкерси.

Инаку, Вестбрук има уште една година договори. Следната сезона ќе заработи 47 милиони долари. Ја има „опција за игра“, што значи дека може сам да одлучи дали ќе остане во Лејкерс или не, но доколку не сака да ја активира таа опција ќе остане без споменатата сума на пари. Значи, јасно е дека оваа опција ќе се активира, а потоа ќе ги чекаат шансите за трговија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ2 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Европа2 часа

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа5 часа

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи, Лиз Трaс, изјави дека обидите да му се...

Европа6 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа6 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа6 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија16 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија17 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет19 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија21 час

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет23 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија24 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...