Контакт

Спорт

Карагер: На Јунајтед им треба колектив, Роналдо нема да им ги реши проблемите

Објавено пред

Џејми Карагер, поранешен капитен на Ливерпул, направил анализира, колку враќањето на Кристијано Роналдо во Манчестер јунајтед, ќе влијае врз играта на тимот. Роналдо, на дебито против Њукалс постигна два гола, а Јунајтед славе победа од 4:1. Еден гол, Португалецот, постигна и во поразот од 2:1, во Лигата на шампионите кај Јанг Бојс.

Карагер, кој по завршувањето на фудбалската, започна успешна кариера како аналитичар и стручен коментатор на „Скај Спорт“, смета дека враќањето на Роналдо, ќе му ги зголеми проблемите на Манчестер јунајтед.

Во колумната за „Телеграф“, Карагер, тврди дека со Роналдо Јунајтед ќе решат многу проблеми во играта, но во исто време неговото враќање ќе му предизвика некои други проблеми на Оле Гунар Солскјер.

„Би можело да се каже дека од неговиот потпис поголем бенифит има Премиер лигата од Манчестер јунајтед“.

Карагер, во колумната поставува и нуди одговор на прашењето дали враќањето на Роналдо ги доближи Јунајтед до титулата во Премиер лигата.

„Неговиот победнички менталитет сигурно ќе му даде нова сила на Јунајтед, но неговиот трансфер не може да направи од екипата колектив кој ќе освојува титули. Неговиот трансфер, исто така, нема да го профилира стилот на играта, нешто што му недостига на овој тим Јунајтед има сјајни фудбалери, но нема колектив“, пишува Карагер во својата колумна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Салма Хајек го убедувала Алварез да потпише за Рен

Објавено пред

Ѕвездата на Ајакс, Едсон Алварез вели дека славната актерка Салма Хајек го убедувала да потпише за францускиот Рен, каде што нејзиниот сопруг е газда, но тој останал во холандската престолнина.

Алварез вели дека бил поласкан што неговата мексиканска сонародничка, Хајек, која е во брак со францускиот милијардер Франсоа-Анри Пино од 2009 година, лобирала, но дека направил вистинска одлука.

„Беше тешко да се одбие Рен, но на крајот немав сомнежи дека сакам да останам во Ајакс. Сакам да играм во Лигата на шампиони против големи клубови, а пред оваа сезона бев стартер само шест месеци и немав доволно време да се докажам. Како позната сонародничка, таа ми се јави и се обиде да ме убеди да отидам во Франција. Тоа ме изненади и ми поласка, но и објаснив дека сакам да останам во Ајакс“, вели 23-годишниот Алварез, кој стана миленик на публиката во Амстердам оваа сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Британската полиција со истрага за контроверзниот банер против Њукасл

Објавено пред

Британската полиција отвори официјална истрага откако навивачите на Кристал палас покажаа огромен банер против новите сопственици на Њукасл јунајтед, обвинувајќи ги за тероризам и убиства.

Навивачите на „Холмсдејл роуд“ делот на стадионот покажаа огромен банер при влегувањето на стадионот за мечот од Премиерлигата, во кој Саудискиот инвестициски фонд (ПИФ) држи меч, додека под директорот на Премиерлигата, Ричард Мастерс има крв и торба со пари. Покрај тоа тука беа и прекршоците на саудискиот режим: тероризам, обезглавување, нарушување на човековите права, убиство, обвинувања и цензура. Фудбалерите на Њукасл потоа беа исвиркани.

„Во саботата на 23 октомври, полицијата доби извештај за навредлив банер од навивачите на Кристал палас. Ги разгледуваме информациите и сите обвинувања за расизам ќе бидат разгледани сериозно“, објави полицијата во Кројдон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон откако доби среден прст од Ферстапен вели дека е „забавно“

Објавено пред

Луис Хамилтон призна дека му е забавно да се игра со својот ривал за титулата, Макс Ферстапен пред нивната пресметка на Американското ГП. Асот на Ред бул, Ферстапен има шест поени предност пред Хамилтон на шест трки пред крајот, а прво во Тексас ќе стартува пред Хамилтон на пол-позицијата.

Ривалите уште во петокот почнаа со „игрите“ помеѓу себе, кога Хамилтон го истурка Ферстапен на последната кривина од патеката, пред да возат тркало-до-тркало на стартно-целната рамнина. Ферстапен го пушти ривалот од Мерцедес, но го нарече преку радиото „глупав идиот“ и му покажа среден прст.

Хамилтон признава дека го направил тоа намерно.

„Прво, не го истуркав од патеката. Тој реши да оди од надворешната страна и отиде прешироко. Се боревме во последната кривина. Забавно е да се играш и ќе биде забавно на трката“, изјави Хамилтон.

Ферстапен, пак, вели дека стартот ќе биде професионален, без трикови.

„Како и секогаш, до крај професионално. Ние не сме единствените кои сме се судриле во овој спорт и такви работи се случуваат. Пак сме во првиот ред и сите очекуваат добра трка“, вели Ферстапен.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ20 минути

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија16 часа

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија17 часа

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија22 часа

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет23 часа

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија23 часа

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет1 ден

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион1 ден

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет1 ден

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет2 дена

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија2 дена

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија2 дена

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ2 дена

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет2 дена

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион3 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија3 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ3 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Досие