Контакт

Спорт

Кари незапирлив, Вориорси поведоа во серијата со Портланд (Видео)

Објавено пред

Голден стејт вориорси ја забележаа првата победа во финалната серија, во Западната конференција. Вориорси пред своите навивачи славеа над Портланд трејлблејзерс, 116:94.

Актуелните шампиони имаа предност во текот на целиот натпревар, Блејзерси на моменти успеваа да се доближат, но немаа решение за Стеф Кари. Бекот на Вориорс ја презеде лидерската улога во отсуство на Кевин Дурент.

Кари го предводеше тимот со 36 поени, тој од 15 обиди успеа да погоди девет тројки. Го следеа во чекор Клеј Томпсон со 26 поени, односно Дрејмонд Грин со 12 поени и 10 скока.

Вориорси погодија 17 тројки, а Портланд само седум и тука е клучот на триумфот на актуелните шампиони.

Портланд го предводеше Демијан Лилард со 19 поени, два помалку постигнаа Си Џеј Мекалум, Родни Худ и Морис Харклес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Обрадовиќ ќе ја преземе Црвена звезда?

Објавено пред

Кошаркарската легенда на Црвена звезда Саша Обрадовиќ најверојатно ќе биде новиот тренер на црвено-белиот тим. Обрадовиќ како играч во три мандати го носел дресот на Црвена звезда, а тренерската кариера ја изгради надвор од Србија.

Црвена звезда наредната сезона ќе има нов тренер бидејќи Драган Шакота поради здравствени проблеми ќе ја напушти функцијата.

Ова информација денес ја пласираа неколку медиуми, иако во изминатите денови се шпекулираше дека во клубот ќе се врати трофејниот стратег Дејан Радоњиќ.

Обрадовиќ во моментов е тренер на Монако, меѓутоа има опција во договорот дека може да замине доколку добие понуда од клуб кој се натпреварува во Евролигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руски тимови заинтересирани за Адеми

Објавено пред

Голема е веројатноста македонскиот репрезентативец Аријан Адеми да го напушти Динамо Загреб во летниот преоден рок. Можна дестинација на капитенот на „модрите“ е Москва. Два клуба од руската престолнина се заинтересирани за Адеми.

Според руските медиуми велат интерес за Адеми покажале великаните Спартак Москва и ЦСКА Москва. Двата тима биле подготвени да го плататат обесштетувањето за да го доенсат во своите редови.

Инаку на вредноста на Адеми на трансфер пазарот се проценува на околу пет милиони евра, но сигурно е дека Динамо ќе пара некое милионче повеќе за својот капитен.

Адеми има договор со Динамо до јуни 2023 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германците нема да ги казнуваат играчите за анти-расистичките пораки

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на германија (ДФБ) нема да ги кази фудбалерите кои за време на натпреварите одиграни минатиот викенд протестираа против расизмот и убиството на Џорџ Флојд.

Афро-американецот Флојд почина минатата недела од полициска бруталност за време на апсење. Поради убиството на Флојд веќе неколку дена во САД владее хаос на улиците во многу градови, а протестите против расизмот ги поддржаа луѓето ширум светот.

Во Германија на теренот јавно протестираа Маркус Турам од Борусија Менхегладбах, Џејдон Санчо и Ашраф Хакими од Борусија Дортмунд, а уште неколкумина други се придружија со давање на изјави и објавување на постови на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион56 минути

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 час

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија2 часа

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ2 часа

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија3 часа

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион5 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет5 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет6 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет6 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија7 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија17 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија18 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија19 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ22 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија23 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија1 ден

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија1 ден

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија1 ден

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Досие