Контакт

Спорт

Карлос: Не можеш да ни ги земеш пивото и виното и да останеш тренер на Реал

Објавено пред

Еден од најдобрите леви бекови на сите времиња, бразилскиот фудбалер Роберто Карлос (46) за португалски „Canal 11“ изјави како функционираше надвор од теренот славната реалова генерација, популарните „Галактикоси“ со Роналдо, Фиго, Зидан…

„Роналдо го запознав во 1993 година. Секогаш бевме цимери, и во клубот, и во репрезентацијата. Повеќепати сум спиел со него, отколку со жена ми. Во Реал имавме обичај пред вечерата да се напиеме пиво, а со вечерата на секоја маса имаше барем по две шишиња вино. Кога дојде тренер да биде Вандерлеи Луксембурго, наш човек, Бразилец, јас и Роналдо му кажавме ,Професоре, тие луѓе имаат некои свои обичаи на кои се придржуваат. Ќе видите за што се работи, само немој да ги менувате обичаите. Не ни го земајте пивото пред и виното за време на вечерата,“ – се потсетува Роберто Карлос.

Бразилскиот ас раскажува кој бил следниот чекор на новиот тренер на „Галактикосите“.

„Најпрво го укина пивото, па потоа и виното. Во Реал траеше само 3 месеци. Хозе Камачо п клупска и шпанска легенда, сериозен човек, господин. Дојде, со секој посебно се ракуваше. Сите ние чекаме некој говор, а он вели ,Утре во 7 на тренинг. Сите, до еден,. Тој траеше 10 дена“ – рече Карлос.

Бразилецот даде свое мислење и за Дел Боске, но и за луксузот во кој живееле ѕвездите на Реал.

„Висенте Дел Боске имаше фантастични успеси со Реал и со Шпанија, затоа што во се се разбираше. Бевме Роналдо, Фиго, Раул, Зидан, Бекам, Рамос, Касилјас, јас, можеше да има многу опасни ситуации, но сами се држевме под контрола и не беше паметно да се воведуваат некои нови радикални правила. Завршува мечот, секој седнува во својот автомобил и пак се среќаваме на аеродром. Роналдо седнува во својот приватен авион, Зидан во својот, Фиго во својот, јас во мојот. И никој нема поим како другите одат. Бевме млади и полни пари“ – рече Роберто Карлос.

Спорт

ФК Ренова заминува во 14-дневна изолација

Објавено пред

По вестите дека четири члена на ФК Ренова се позитивни на корона вирусот, од денеска започнува 14-дневната изолација на сите вработени во клубот, потврдија од тетовскиот клуб на својата Фејсбук страница.

Со оваа одлука и со позитивните случаи во Шкендија, станува невозможно да се комплетира сезоната во Првата лига по планот на ФФМ. Првата лига требаше да започне од 14 или од 20 јуни, и сега останува да се види реакцијата на ФФМ.

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина легендарниот светски шампион во мотоциклизам, Убијали

Објавено пред

Деветкратниот мотоциклистички шампион, Карло Убијали, кој се натпреваруваше во првиот Светски шампионат во 1949 и потоа доминира во категориите 125сс и 250сс почина на 90 години, објавуваат италијанските медиуми.

Убијали е третиот најуспешен италијански мотоциклист на сите времиња по Џакомо Агостини и Валентино Роси и освои шест титули 125сс и три титули 250сс. Тој победи во 39 од 74 трки, во кои учествуваше, најмногу на италијанскиот тим МВ Агуста, во ерата пред појавувањето на јапонските производители на мотоцикли.

Со прекар Лисица, возачот од Бергамо исто така оствари пет победи на Ајл оф мен ТТ-трката. Тој се пензионира во 1960 година.

„Имав 10 години кога тој победуваше на секоја трка и сонував да бидам како него. Тој беше пример и инспирација за мене“, изјави 15-кратниот светски шампион, 77-годишниот Агостини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Моментот кога Тајсон за малку ќе го нокаутирал Доналд Трамп

Објавено пред

За вечниот фаворит на боксерските фанови, Мајк Тајсон, има безброј приказни, од кои можеби најинтересната е кога влетал во канцеларијата на сегашниот американски претседател, а тогаш само бизнисмен и го прашал: „Дали ми ја е.еш жената?“

Авторот Тим О’Брајан во својата книга „Трампнација“ тврди дека додека Тајсон бил во брак со актерката Робин Гивенс, влетал во канцеларијата на Трамп во Њујорк и побарал одговор на тоа дали спие со неговата сопруга.

„Се смрзнав, мртов сум. Немам шанси. Тука е шампионот во тешка категорија пред мене“, се потсетува Трамп во книгата, но во неа не се кажува одговорот на Трамп.

Трамп и Тајсон имаат историја зад себе кога Трамп во одреден период му беше советник на Челичниот, а беше и финансиер на незаборавниот меч на Тајсон против Мајкл Спинкс во 1988 кога го нокаутира за 91 секунда.

Тајсон и Гивенс беа во брак само една година, 1988, кога, според Тајсон, актерката тврдела дека е трудна. Тој сега е оженет третпат со Лакиха Спајсер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија2 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија3 часа

67 новозаразени, еден починат и нов кластер во Тетово

Во последниве 24 часа од 868 тестови, регистрирани се 67 позитивни пациенти на коронавирусот, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. Еден...

Македонија3 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија4 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион6 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија7 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион7 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет8 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет9 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт9 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа9 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет10 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет21 час

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет21 час

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија22 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија1 ден

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија1 ден

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија1 ден

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 ден

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Досие