Контакт

Спорт

„Кариоките“ не можат да победат по Копа Америка, само 1-1 со Сенегал (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Бразил одиграа денеска пријателски меч со селекцијата на Сенегал во Сингапур. „Кариоките“ иако во полн состав, одиграа само 1-1 со Сенегалците.

Роберто Фирмињо во 9 минута ги доведе Бразилците во водство, а во последните моменти од првиот дел од пенал изедначи Фамара Диедиу.

На овој меч свој јубилеј славеше Нејмар – 100-ти меч за Бразил. Со ова 27-годишникот стана најмладиот играч на „Кариоките“ на кого ова му успеало.

Откако ја освоија Копа Америка, Бразилците се без победа. Одиграа нерешено со Колумбија, а забележаа пораз со 1-0 од Перу.

Во недела Бразил исто така во Сингапур игра пријателски меч против селекцијата на Нигерија.

Ова се најинтересните моменти од дуелот со Сенегал:

Спорт

Малдини: И јас дознав за Суперлигата како вас во неделата вечерта

Објавено пред

Техничкиот директор на Милан, легендарниот Паоло Малдини, вели дека не бил вклучен во разговорите за Суперлигата, но и покрај тоа, им се извини на навивачите.

„Росонерите“ заедно со Јувентус и Интер беа трите италијански клуба што се обврзаа на Суперлигата на 18 април пред денеска Интер и Милан и официјално да се повлечат. Малдини вели дека не знаел за преговорите.

„Сакам да посочам дека не бев вклучен во разговорите за Суперлигата. Го дознав тоа во неделата вечер по заедничката објава на клубовите. Тоа беше одлучувано на повисоко ниво во клубот. Бев малку збунет. Но, тоа не значи дека нема да ја преземам одговорноста и да им се извинам на фановите не само на Милан туку и на сите фудбалски фанови што се чувствуваа предадени. Тоа морам да го кажам. Секако, директорот на голем клуб во 2021 знае колку се важни приходите и одржливоста, така што треба да се запрашаме што научивме од оваа ситуација и каде ќе одиме понатаму. Секако, нема да ги прекршуваме спортските вредности“, вели Малдини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Флорентино Перез на крајот ја дозна платата на претседателот на УЕФА

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Словенецот Александер Чеферин, заработил 2,19 милиона евра во 2019/2020, зголемување од 450.000 од претходната година, објави италијанската веб-страница „Калчо е финанца“ одговорајќи му на прашањето на претседателот на Реал Мадрид и креатор на Суперлигата, Флорентино Перез.

Перез, зборувајќи за нетранспарентноста во УЕФА, изјави дека знае колку заработува НБА-ѕвездата Леброн Џејмс бидејќи тоа е јавно, но дека никој не знае колку заработува претседателот на УЕФА, една од најмоќните спортски организации на светот.

Според „Калчо е финанца“, основната плата на Чеферин, без бонуси, е 2,19 милиона евра и тој не е единствениот што добил зголемување на платата за време на кризата со коронавирусот. Генералниот секретар на УЕФА, Теодор Теодоридис, добил покачување од 164.000 евра за годишна плата од 1,23 милион евра, но без бонуси поради Ковид-19. Од друга страна, платата на потпретседателите на УЕФА падна за 12.500 евра, а членовите на Извршниот комитет имаат за 8.000 евра помала плата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џоел Глејзер со писмо до навивачите на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Во ретко обраќање до своите фанови, копретседателот на Манчестер јунајтед, Џоел Глејзер, напиша писмо до навивачите на „ѓаволите“ по колапсот на проектот за европската Суперлига признавајќи дека направиле грешка.

Семејството Глејзер ретко комуницира со фановите по преземањето на клубот во 2005 година, но сега третпат во три дена објавува соопштение до јавноста. Фановите не се среќни, а поранешниот капитен Гери Невил побара клубот да биде продаден.

„До навивачите на Манчестер јунајтед: последните неколку дена сите бевме сведоци на големата страст што ја носи фудбалот и на лојалноста на нашите фанови кон овој голем клуб. Ја кажавте гласно вашата спротивставеност кон европската Суперлига и ве послушавме. Згрешивме и сакаме да покажеме дека можеме да ги поставиме работите на вистински пат. Продолжуваме со вербата дека се потребни промени во европскиот фудбал, но прифаќаме дека Суперлигата не е вистински пат“, напиша, меѓу другото, Глејзер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија4 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија5 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија6 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија7 часа

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ8 часа

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија9 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија10 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија10 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион11 час

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ12 часа

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет12 часа

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет13 часа

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ23 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија24 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија24 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт1 ден

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија1 ден

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија1 ден

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Досие