Контакт

Спорт

Касано: Роналдо е „производ“, а Меси е нешто што никогаш повеќе нема да видиме

Објавено пред

Без влакна на јазикот, како и секогаш, Антонио Касано повторно се вклучи во вечната фудбалска дебата, кој е подобар Кристијано Роналдо или Лионел Меси, нарекувајќи го Португалецот „произведен талент“.

Касано, кој му кажа збогум на фудбалот во 2017, од друга страна смета дека Меси е нешто „што нема да видиме повеќе во животот“, споредувајќи го со имиња како Роџер Федерер, Мајкл Џордан и Диего Марадона.

„Кристијано Роналдо е произведен талент. Можете да го забележите како го гради тој имиџ со тренинзите со децата на Инстаграм. Многу се зборува за него, а помалку за Меси, но тие се сосема различни работи во светот на фудбалот. ЦР7 е многу силен, но е граден талент. Меси, од друга страна е Федерер, Џордан, Марадона, нешто што се гледа еднаш во животот, човек со неверојатен талент и подарок од природата“, вели 38-годишниот Италијанец за шпанскиот „АС“.

Иако многумина мислат дека Меси во најдобрите денови во Барселона беше толку исклучителен поради неверојатните соиграчи, Касано вели дека тој ги направил нив.

„Често слушам дека Меси играл со неверојатни фудбалери во Барселона. Јас се сеќавам само на Чави и на Иниеста, а на почетокот тука беше Роналдињо. Меси ги направи фудбалерите како Педро, Дани Алвеш, Маскерано и другите ги направи токму Меси со неговиот талент. Роналдо има цел да дава голови, не му е грижа за тимот или за асистенциите. Меси, пак, помага цел тим да расте и тој ми останува идол“, додава Касано.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кукавички потег на Меси, без топка удри противнички играч

Објавено пред

Лионел Меси, синоќа, го доби првиот црвен картон во дресот на Барселона. Каталонците, беа поразени синоќа, во Суперкупот на Шпанија, од Атлетик Билбао (2:3), а Аргентинецот беше исклучен во 120 минута.

Меси, без топка, го нокаутираше напаѓачот на Атлетик, Асиер Виљалибре.

Судијата Хесус Хил Манзано, откако ја погледна снимката, го исклучи најдобриот фудбалер на Барселона.

За меси ова е трет црвен картон во кариерата, претходно два пати, во 2005 и 2019 година бил исклучен во дресот на Аргентина.

Меси се соочува со жестока казна. Ваков прекршок, според правилникот на Ла Лига се казнува со суспензија од четири до 12 натпревари.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Чупиќ заминува од Вардар

Објавено пред

Иван Чупиќ по завршувањето на сезоната ќе го напушти Вардар. Специјализираниот ракометен поратал, Planet Handball, објави дека десното крило ќе се врати во Загреб.

Според овој извор, Чупиќ, со Загреб ќе потпише три годишен договор.

Иван Чупиќ, пет сезони е во Вардар, тој даде голем придонес во освојувањето на двете титули во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брилијантни партии на Лука Дончиќ и Никола Јокиќ

Објавено пред

Лука Дончиќ одигра брилијантен натпревар во поразот на Далас од Чикаго 101:117. Словенецот го забележа 29 трипл-дабл во кариерата и на вечната листа, на 15.место го мина Мајкл Џордан.

Дончиќ, во лошото издание на неговиот тим, блескаше со 36 пони, 16 скокови и 15 асистенции. Словенецот во првото постигна 30 поени.

На чекор до трипл-дабл беше и Никола Јокиќ. Србинот во поразот на Денвер од Јута 105:109, забележа 35 поени, 14 скокови и 9 асистенции.Прикажи повеќе...

Најново

Регион19 минути

Во Хрватска вакцинирани околу 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти,...

Свет1 час

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување на кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од...

Свет1 час

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано против...

Свет2 часа

САД: Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет12 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ12 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет13 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет14 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион15 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија18 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија19 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија21 час

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет22 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт24 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион24 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија1 ден

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија2 дена

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт2 дена

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија2 дена

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија2 дена

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Досие