Контакт

Спорт

Касано: Сари е просечен тренер, Јуве не знаат да играат добар фудбал

Објавено пред

Антонио Касано повторно ги поддржа Интер за италијанската титула оваа сезона, критикувајќи го Јувентус и нивниот тренер Маурицио Сари, за кого вели дека е „просечен тренер“ кој се докажувал само во Серија Ц и Серија Б.

„Од крајот на август велам дека Интер ќе ја освои титулата. Антонио Конте е тренер кој носи дополнителни 15-20 поени и е светска класа. Не очекував Лукаку толку добро да се вклопи во тимот, но тој за два месеци научи италијански“, вели Касано во интервју за „Скај спорт Италија“.

Една од причините поради кои за Касано Интер е фаворит е неговото разочарување со Сари и со спортскиот директор на Јувентус, Фабио Паратичи.

„Сари направи добри работи во последните години, но претходно беше само во Серија Б или Ц. За мене тој е само обичен тренер. Јувентус оваа сезона имаат екстра 10 поени поради Пауло Дибала и Гонзало Игуаин, двајца фудбалери од кои сакаа очајно да се ослободат во текот на летото. Да ги продадеа, сега Интер ќе бегаше 10-15 поени. Проблемот со Јуве е што тие не сакаат да играат добар фудбал, сакаат само да победуваат и не знам дали Сари е способен за такво нешто“, додава Касано.

Спорт

Ериксен од понеделник во Интер

Објавено пред

Интер го договориле трансферот на играчот на Тотенхем, Кристијан Ериксен. Данецот самиот изразил желба да го напушти северен Лондон. Трансферот бил договорен синоќа во Милано на вечера помеѓу челниците на спортските сектори на двата клуба.

Наводно Интер со Ериксен ќе потпишат петгодишен договор вреден осум милиони евра по сезона.

За трансферот Интер ќе платата 18 милиони евра.

Италијанските медиуми пренесуваат дека интер го добиле Ериксен во „минута до 12“, бидејќи во меѓувреме и од Барселона пројавиле интерес за неговите услуги. Се шпекулира дека Барселона испратиле понуда, но Ериксен не сакал да го погази зборот што им го дал на Интер.

Трансферот на Данецот на „Џузепе Меаца“ треба да биде официјализиран в понеделник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема ќе добие нов договор

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид ќе го продолжи договорот со францускиот интернационалец Карим Бензема.

Според шпанските медиуми Бензема ќе добие договор до јуни 2022 година и значително зголемување на платата. Со актуелниот договор Бензема годишно заработува 13 милиони евра.

Бензема е во Реал од 2009 година, одиграл 331 натпревар и постигнал 160 гола.

Французинот игра одлично во изминатите 18 месеци откако од клубот си замина Кристијано Роналдо. Во овој период Бензема одиграл 79 натпревари, постигнал 58 гола и забележал 18 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ преку Нишиока до осмина-финалето

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со максимална победа над Јапонецот Јошихито Нишиока избори пласман во осмина-финалето на Австралија опен.

Бранителот на трофејот против Јапонецот на теренот мина нешто помалку од 90 минути. Ѓоковиќ победи со 6/3, 6/2, 6/2.

Во осмина-финелто Ѓоковиќ за противник ќе го има Диего Шварцман. Аргентинецот во третото коло со 3:0 го порази сонародникот на Ѓоковиќ, Душан Лајовиќ.

Покрај Ѓоковиќ и Шварцман досега пласман во осмина-финалето избори уште само Унгарецот Мартон Фучович.

Унгарскиот тенисер до најголемиот успех на грен-слем турнирите дојде за еден час и 47 минути игра против Американецот Томи Пол.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка откако наводно пијан со неговиот брат учествувал во демолирање на кинески...

Свет2 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија3 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет14 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет15 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион16 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија17 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа19 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија20 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија20 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија21 час

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ22 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет23 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион1 ден

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет1 ден

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија2 дена

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Досие