Контакт

Спорт

Џерард: Манчестер јунајтед или Евертон? Не можам да изберам, ги мразам исто (видео)

Објавено пред

Легендата на Ливерпул и актуелен тренер на Глазгов Ренџерс, Стивен Џерард дефинитивно повеќе го сака Лионел Меси од Кристијано Роналдо, но прашањето кого би сакал повеќе да победи, Манчестер јунајтед или Евертон го збуни, бидејќи едноставно, ги мрази исто и двата клуба.

Учествувајќи во интересна игра со својот поранешен соиграч од Ливерпул, Питер Крауч, Џерард требаше да дава брзи одговори на прашањата, но беше вистинска „мака“ да се избере помеѓу Евертон и Јунајтед.

„Тоа е како да прашаш кој од сестрите Кардашијан“, почна Џерард. Кога Крауч го праша дали ги мрази и двата клуба подеднакво, Џерард прво сопре, велејќи: „Не дека ги мразам…“, по што се поправи: „Да, така е“.

Џерард одигра 710 меча за својот сакан Ливерпул во 17 години во кои имаше 10 лигашки победи против Јунајтед и 16 против Евертон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Објавено пред

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да стане новото лого на НБА лигата. Петицијата ја покрена навивач на Лос Анџелес Лејкерс, клубот каде Брајант ја помина целата кариера.

Потписите се собираат на страницата „Change.ort“, а организаторите останаа шокирани од бројката на гласови собрани за помалку од едно деноноќие.

„Нашата цел беше да собереме 500.000 потписи, меѓутоа сега имаме трипати повеќе, и постојано доаѓаат нови. Сакаме длабоко да им се заблагодариме на сите за својот придонес. Се надеваме дека со нашиот напор ќе го оствариме нашиот сон, да го видиме Коби Брајант изгравиран на новото лого на НБА“ – напиша покренувачот на петицијата.

Актуелното лого на НБА го направил Алан Сигел во 1969 година прилагодувајќи ја силуетата на тогашната ѕвезда на Лејкерси, Џери Вест.

Прикажи повеќе...

Спорт

Политано е нов соиграч на Елмас во Наполи (фото)

Објавено пред

Матео Политано е нов играч на Наполи. Крилниот напаѓач доаѓа во екипата предводена од Џенаро Гатузо од редовите на Интер, по долги преговори, по кои два клуба успеаја да постигнат договор.

Политано, кој ќе му биде соиграч на нашиот фудбалски репрезентативец, Елиф Елмас, денеска беше официјално претстваен пред јавноста, а доаѓа на позајмица до крајот на сезоната. Наполи, во јуни ќе има опција да го откупи неговиот договор кој е со важност до 2023 година.

Доколку клубот од Неапол реши да го задржи Политано и по завршувањето на сезоната, „нероазурите“ од неговиот трансфер ќе заработат 20 милиони евра.

Политано во кариерата има настапувано и за Рома, Сасуоло и Интер, а на „Џузепе Меаца“ дојде за 25 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жиру не е во плановите на Лампард, Челси тргна по Пјонтек

Објавено пред

Лондонски Челси има проблеми со нападот, па отворено се разгледува можноста во шпицот на нападот на „сините“ да биде ангажиран полскиот голгетер Кшиштоф Пјонтек, од Милан. Сепак пред тоа екипата предводена од Лампард треба „да се ослободи“ од францускиот интернационалец, Оливие Жиру кој не ја добива очекуваната минутажа.

Според италијанска „Газета дело Спорт“ Жиру е блиску до трансфер во Интер, па така би се ослободило место за нов напаѓач. Пјонтек се поврзуваше и со трансфер во Тотенхем, но екипата на Мурињо не покажа сериозна заинтересираност за Полјакот.

Што се однесува пак до понудата до Челси, „сините“ наводно сакаат нов напаѓач кој би бил партнер во нападот со незаменливиот Тами Абрахам. Пјонтек по доаѓањето на Ибрахимовиќ на „Сан Сиро“ се пресели на клупата за резерви.

Прва желба на Лампард е Едисон Кавани од ПСЖ, но голем ривал за потписот на Уругваецот е Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Жбогар : Да продолжат реформите, законот за јавно обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за јавно...

Македонија1 час

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија2 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија4 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија5 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија6 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија7 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ7 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура7 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет8 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет10 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет10 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет10 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија23 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ1 ден

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија1 ден

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија1 ден

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 ден

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Досие