Контакт

Спорт

Касиљас доби место во стручниот штаб на Порто

Објавено пред

Прославениот шпански голман Икер Касиљас, кој пред два месеци преживеа срцев удар, нема во целост да го напушти фудбалот бидејќи официјално стана член на стручниот штаб на Порто. Касиљас дресот на португалскиот великан го носеше од 2015 година.

Порто во своето соопштение потврди дека Касиљас ќе остане во клубот и дека во иднина тој ќе биде врската помеѓу играчите, тренерите и клупските челници.

„Кога се случи тоа што се случи разговарав со тренерот и тој ми кажа дека сака да останам со тимот, да бидам блиску до играчите, посебно до помладите. Ќе работам нешто поинакво од она што го работев досега, ќе се обидам да направам цврсти врски помеѓу играчите и клубот. Мислам дека можеме да имаме одлична сезона“, рекол 38 годишниот голман.

Касиљас 156 пати го бранел голот на Порто, претходно целата кариера ја мина во Реал Мадрид. За 16 години за „кралскиот клуб“ настапил на 725 натпревари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јунајтед во јануар пак на шопинг во Лестер – го сакаат Џејмс Медисон

Објавено пред

Манчестер јунајтед не завршиле со купувањето на фудбалери од Лестер сити, откако според „Дејли мирор“ веќе во јануари Оле Гунар Солскјер ќе се обиде да донесе уште еден Британец на „Олд Трафорд“ – англискиот плејмејкер Џејмс Медисон.

„Ѓаволите“ ова лето го купија Хери Мегвајр од „лисиците“ за 80 милиони фунти, а сега фрлиле око на 22-годишниот Медисон, кој импресионираше минатата сезона со Лестер по доаѓањето од Норич за 20 милиони фунти. Се очекува овие добри игри да му донесат повик во репрезентацијата за квалификациските дуели за Евро 2020 со Бугарија и Косово.

За Солскјер, Медисон би бил уште една потврда на неговата теорија за носење на млади британски таленти, откако ова лето дојдоа и десниот бек Арон Ван-Бисака и Велшанецот Даниел Џејмс. Секако, Лестер нема да дозволат Јунајтед да поминат евтино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бобан: Милан до врвот со логика, а не со бомбастични најави

Објавено пред

Новиот директор на Милан, Звонимир Бобан вели дека враќањето на „росонерите“ на врвот на европскиот и светски фудбал ќе биде постигнато со логични избори, а не со бомбастични најави, посочувајќи дека во тимот не недостасува амбиција.

Поранешниот фудбалер на Милан ја напушти ФИФА за да се врати во Милано за да работи со Паоло Малдини и Иван Газидис во трансформацијата на клубот по добивањето на новите сопственици и фијаското кое им се случи со претходните газди од Кина.

„Ќе биде потребно време, со логични избори наместо со беспотребен огномет како што гледавме во последните години. Но, бидете сигурни ќе се вратиме на врвот. Не сакам тоа што не најавуваме спектакли да биде протолкувано како да немаме амбиции. Новите газди ’Елиот менаџмент’ донесоа стабилност и вистинска цел. Инаку немаше да бидеме тука јас и Паоло. Мораме да градиме вистински Милан, кој може да победува со напаѓачки фудбал и карактер. Дури и во овој период на реконструкција тимот мора да го почитува дресот на ’росонерите’“, вели Бобан во интервју за „Кориере дела сера“.

Додека Милан добија казна за настап во Лига Европа поради прекршување на финансискиот фер-плеј по години трошење и беа скромни на пазарот на играчи, нивните соседи Интер инвестираа многу и ги донесоа Николо Барела и Ромелу Лукаку.

„Го правиме тоа што е можно поради најразличните проблеми. Ќе биде потребно време и се обидуваме да не брзаме. Големите имиња не мора да значат дека се најдобар избор. Кој го знаеше Рикардо Кака кога дојде во Милан? Мислам дека нашите фанови на крајот ќе бидат задоволни“, додава Бобан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен живот и неговата сопруга Јелена.

Како и секогаш, српскиот светски рекет број 1, повтори дека добива инспирација и амбиција од неговата сопруга Јелена, која инаку има дипломирано економија на универзитетот Бокони во Милано.

„Таа многу сака да пишува и секогаш е инспирирана и мотивирана да пишува. Знам дека со парче хартија може да ги искаже своите емоции, кога нешто е добро или лошо. Неодамна ме прашаа дали тенискиот рекет е најмоќното оружје за мене, но одговорот е дека пишувањето е посилно. Сите големи идеи, книги, песни, сеќавања, научни достигнувања се на хартија“, вели Ѓоковиќ.

Тој зборуваше и за својата фондација со која помага за образованието на децата во Србија и во светот.

„Кога во 2011 со партнерство на УНИЦЕФ дознав дека 55 отсто од децата во Србија не одат во градинка, решив дека морам да направам нешто. Се работи за различни причини – културни, финансиски и недостаток на простор. Затоа почнавме да градиме градинки, да ги обновуваме старите и во последните 10 години имавме многу успешни партнерства со Светската банка и другите институции“, вели Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Ветрот го шири пожарот кај Опеница, кризниот штаб бара решение

Поради сериозноста на ситуацијата заседава Кризниот штаб на Општина Охрид кој бара решение како да се изгасне пожарот кој се...

Топ2 часа

Ресенчанец со фалц диплома станал полицаец, се запишал на факултет и го унапредиле во инспектор

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Ш.(38) од село Асамати, Ресенско, поради „фалсификување исправа“, казниво по член 378 став1 од...

Свет2 часа

Трамп размислува да ја повика Русија на следниот Самит Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во Бијариц дека е „можно“ тој да ја покани Русија да се врати на годишниот...

Свет3 часа

НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите кои ги уништуваат ,,белите дробови” на светот

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонија која се нарекува...

Европа4 часа

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7 во Франција

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот...

Регион4 часа

Вучиќ: Пред Србија е тешка есен и компликувана зима

Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Пинк изјави дека не може да ги толкува или да зборува за важноста на...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен...

Македонија5 часа

Прв рок за упис на скопскиот универзитет на 29 и 30 август

Првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје е...

Спорт5 часа

Ковалев го „здроби“ Јарди во 11. рунда, сега го сака Канело (видео)

Шампионот Сергеј Ковалев го „уништи“ британскиот предизвикувач Ентони Јарди со нокаут во 11. рунда од нивниот меч за ВБО титулата...

Свет17 часа

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и...

Македонија19 часа

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија20 часа

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет20 часа

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа20 часа

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија24 часа

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион1 ден

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Македонија1 ден

Германски државјанин што се барал со потерница, живеел со лажен идентитет на Попова Шапка

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава....

Македонија1 ден

Еден мигрант загина, а 12 се повредени во несреќата кај Демир Капија, возачот побегнал

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир...

Македонија1 ден

Владејачката партија најавува за 5 отсто повисоки плати во образованието од септември

Платите во основното, средното и високото образование, како и кај јавните високообразовани установи растат за 5 отсто, почнувајќи од исплатата...

Досие