Контакт

Спорт

Касилјас ја завршува кариерата и добива функција во Порто?!

Објавено пред

Легендарниот шпански фудбалски голман, Икер Касилјас (38), набргу ќе објави дека ја завршува фудбалската кариера по што Порто ќе му понуди функција во клубот, пренесуваат португалските медиуми.

Касилјас е принуден на ваков чекот по срцевиот удар неодамна, но претпоставките се дека и понатаму ќе остане во Порто, клубот каде што е веќе 4 години.

На почетокот на месецот на голманот му се слошило за време на тренинг на Порто, веднаш бил одведен во болница, каде што заклучиле дека претрпел срцев удар.

Касилјас е еден од најуспешните шпански фудбалери на сите времиња. Голот на Реал Мадрид го бранеше на повеќе од 700 меча, а притоа трипати ја освои Лигата на шампиони.

Берба на трофеи имаше и со репрезентацијата. Со „фуријата“ двапати беше првак на Европа, во 2008 и 2012, а во 2010 стана и светски шампион.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Венгер: Суперлигата е алатка како да се уништи Премиерлигата

Објавено пред

Долгогодишниот тренер на Арсенал, Французинот Арсен Венгер за „The Guardian“ даде свое размислување за основање на европската Суперлига – натпреварување во кое би настапувале само најбогатите европски клубови од рангот на Барселона, Реал Мадрид, Баерн Минхен, Јувентус, Ливерпул…

Венгер смета дека Суперлигата не е добра опција за англиските клубови.

„Премиерлигата е надмоќна. Останатите лиги сакаат да ја уништат таа моќ, а најдобар алат за тоа е креирање на европската Суперлига. Тоа значи уништување на Премиерлигата. Ако креаторите на новата лига добијат дозвола од големите англиски клубови, тоа и ќе се случи“ смета Венгер.

На прашање дали Суперлигата е исклучително финансиски проект, Венгер е дециден:

„Тоа е фудбалски проект, но се наоѓаме во ера во која сопствениците на клубовите се и инвеститори, а прва цел на инвеститорите е генерирање на уште повеќе пари. Од таа перспектива Суперлигата можеби е само начин да се заработат повеќе пари“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најдобриот норвешки судија призна: Јас сум геј!

Објавено пред

Норвешкиот фудбалски судија Том Хералд Хаген (44) се смета за еден од најдобрите во оваа земја по долги години молк реши на јавноста да и ја соопшти својата сексуална ориентација.

„Го судев првенствениот меч Валеренга – Кристиансунд кога играчот Фламур Кастрати на тренерот од противничкиот табор гласно му викна `педе.у`. Си помислив каква иронија е јас како судија да го слушам тоа, а јас самиот сум хомосексуалец. Време е да ставиме крај на тоа и време е да признаам. Јас сум геј. Уверен сум дека од ова мое признание ќе излезат само позитивни работи. Тоа за мене отсекогаш било потполно природен дел од животот“ – рече судијата кој е со знакот на ФИФА од 2009 година.

По неговото признание, норвешките медиуми пишуваат дека добил многу пораки со поддршка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Србија нема да гостува кај Белгија поради коронавирусот

Објавено пред

Квалификацискиот меч мешу селекциите на Белгија и Србија е одложен поради коронавирусот.

Како што пренесоа од Ракометниот сојуз на Србија, мечот од второто коло од квалификациите за ЕП е одложен поради ситуацијата со вирусот во Белгија.

Белгија не е во можност да го собере националниот тим и да го организира мечот кој беше планирано да се одигра на 7 ноември во Хаселт.

ЕХФ дополнително во договор со двата сојуза ќе одреди нов датум за мечот, кога ќе бидат стекнати услови. Освен овој меч, уште 8 други кои требаше да се играат во ноемврискиот термин, се одложени.

Инаку, Србија на 4. ноември треба да игра против Грција во Зрењанин.

Инаку, ЕХФ поради појавата на позитивни ракометари, се соочува и со одложување на ракометни натпревари и од Лигата на шампиони.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија4 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија4 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија4 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија5 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија5 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија6 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет6 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија7 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет8 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија9 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет10 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет10 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет10 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа10 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет21 час

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија21 час

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа23 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија24 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија1 ден

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Досие