Контакт

Спорт

Катар ги „стопираше“ Аргентинците, сега има надеж и за Хрватите!

Објавено пред

Катар го изддржа фуриозниот напад на Аргентинците во првото полувреме, за во интересна завршница да ги совлада Јужноамериканците со 26:25 и да ги заддржи надежите за пласман во четврт-финалето на Светското првенство во Египет, и во исто време да ги остави Хрватите во „живот“.

Аргентина имаше огромно водство во првото полувреме, но Катарците полека се вратија во игра до крајот на полувремето, пред потоа да ја преземат контролата на мечот. Сепак, неизвесно беше до самиот крај, кога Аргентинците имаа шанса со гол да стигнат до реми и до пласман во четврт-финалето.

Сега, последниот патник меѓу најдобрите осум репрезентации на светот ќе се одлучува на мечот Данска-Хрватска во 20.30 часот. Доколку Хрватите успеат да стигнат до победа над првопласираниот тим во групата, ќе се пласираат во четврт-финалето, каде што ќе играат со Шведска. Меѓутоа, доколку одиграат нерешено или загубат, тогаш Катар се пласира понатаму.

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, 27.01

Данска – Египет

Шведска – Втора група второпласиран

Шпанија – Норвешка

Франција – Унгарија

СП РАКОМЕТ 2021, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Бразил – Уругвај 37:17 (18:7)

Шпанија – Унгарија 36:28 (21:14)

Полска – Германија 20.30 ч.

Табела: 1.Шпанија 9, 2.Унгарија 7, 3.Германија 4, 4.Полска 4, 5.Бразил 3, 6.Уругвај 0

ГРУПА 2

Бахреин – Јапонија 25:29 (12:19)

Аргентина – Катар 25:26 (13:12)

Данска – Хрватска 20.30 ч.

Табела: 1.Данска 8, 2.Катар 6, 3.Аргентина 6, 4.Хрватска 5, 5.Јапонија, 6.Бахреин 0

Спорт

Ф1 се враќа во Африка

Објавено пред

Приоритет на челниците на Формула 1 е да организираат трка во Африка. Последен пат, Ф1 болидите, на африканскиот континент, возе во Јужна Африка во 1993 година.

Покрај челниците на натпреварувањето и неколку возачи, меѓу кои е и светскиот првак, Луис Хамилтон, рекле дека би сакале да се тркаат во Африка.

„Се согласувам со Луис. Африка е континент на кој не се одржува трка, тоа е погрешно. Тоа ќе ни биде приоритет за наредните години. Покрај Африка, наша цел ќе бидат и САД, каде што имам одлична трка, во Остон, но сакаме да се прошириме“, рекла Клои Таргет Адамс од бордот на директори на Ф1.

Покрај во Јужна Африка, Формула 1 трка се возела и во Мароко, во далечната 1958 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Окоча: Салах треба да го напушти Ливерпул

Објавено пред

Прославениот фудбалер од Нигерија, Џеј Џеј Окоча, решил да му „помогне“ на Мохамед Салах, околу изборот на новиот клуб. Окоча смета дека Салах треба да го напушти Ливерпул.

„Доколку постои и најмала шанса да замине во Барселона, би го советувал да го направи тоа. Неговата енергија во Ливерпул исчезна“, рекол Окоча.

Салах, во 2016 година за 40 милиони евра од Рома се пресели во Ливерпул. Египќанецот за Ливерпул досега одиграл 186 натпревар, постигнал 118 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Девин Букер повикан за Ол стар натпреварот

Објавено пред

Играчот на Финикс Санс, Девин Букер, сепак ќе биде учесник на Ол-стар натпреварот. Комесарот на НБА лигата, Адам Силвер, го повикал Букер како замена за повредениот Ентони Дејвис.

Букер, оваа сезона има просек од 24,7 поени, 4,3 асистенции и 3,8 скока по натпревар.

Ол стар натпреварот ќе се игра без публика, на 7.март во Атланта. Три дена претходни капитените на тимовите Леброн Џејмс и Кевин Дурент ќе ги изберат соиграчите.

Дејвис, натпреварот ќе го пропушти поради повреда на листот на десната нога. Неговиот тим, ЛА Лејкерс, објави дека тој ќе биде на листата на повредени уште еден месец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија3 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија3 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија3 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа4 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион5 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа16 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија21 час

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие