Контакт

Спорт

Живот на кредит во Барса – должи 126 милиони евра на 19 клуба за трансфери!

Објавено пред

Финансиските проблеми на Барселона повторно се појавија во јавноста кога финансискиот извештај на каталонскиот гигант потврди дека овој клуб должи фантастични 126 милиони евра за трансфери на дури 19 клуба.

Од овој долг, огромна сума од 29 милиони евра е на Ливерпул како дел од трансферот на Филипе Кутињо пред три години, најголемиот во историјата на Блауграна. Барса плати 118 милиони евра од вкупната цена од 160 милиони евра одеднаш, а остатокот го плаќаше на рати.

Освен на Ливерпул, од поголемите суми Барселона уште им должи на францускиот Бордо 10 милиони евра за Малком, 8 милиони евра на бразилскиот Гремио за Артур Мело и 15,5 милиони евра на Ајакс за Френки де Јонг.

Финансиските проблеми на Барселона поради пандемијата на коронавирусот не се тајна откако минатата недела клубот побара од повеќе големи шпански банки да се репрограмира нивниот долг за да се избегне банкрот, а шпекулациите велат дека долгот на клубот се доближува до магичната сума од милијарда евра.

Барса во економска криза, бара одложување на плаќањето на долговите

Долгот на Барселона се доближува до магичната бројка од милијарда евра©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хендерсон успешно опериран, го чека подолга пауза

Објавено пред

Капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон, денес бил опериран, соопшти клубот од „Енфилд“. Хендерсон, во саботата, на натпреварот против Евертон се здоби со повреда на препоните.

Ливерпул, во соопштението, не прецизира колкава пауза го очекува Хендерсон. Се претпоставува дека тој нема да игра еден месец, додека медиумите шпекулираат дека пред капитенот е пауза од десет недели.

Јирген Клоп, остана без уште еден важен играч во тимот, од претходно тој не може да смета на Вирџил Ван Дајк, Џо Гомез и Фабињо.

Ливерпул се шестти на табелата во Премиер лигата, со 19 поени помалку од лидерите Манчестер сити. „Црвените“ се во лоша серија, забележаа порази на последните четири натпревари и до крајот на сезоната ќе се борат за место во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рома без Џеко ќе го напаѓа Милан

Објавено пред

Рома, во недела, ќе го пречека Милан, во дерби дуелот во Серија А. „Волчицата“ за овој дуел нема да може да смета на Един Џеко.

Рома, синоќа, и во реваншот ја победи Брага и се пласира во осмина-финалето во Лига Европа. Римјаните славеа со 3:1, а серијата голови ја отвори Џеко.

Сепак, напаѓачот, не издржа до крајот на теренот. Во второто полувреме замина во соблекувалната.

Рона, не информира за каква повреда станува збор, а медиумите ги пренесуваат зборовите на тренерот Паоло Фонсека, кој рекол дека Џеко ќе го пропушти дербито со Милан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрамович одобрил – Челси ја започнува „операцијата Ерлинг Халанд“

Објавено пред

Сопственикот на Челси, Роман Абрамович, дал дозвола, спортискиот секторот да ја започне „операцијата Ерлин Халанд“. Рускиот тајкун нема да штеди пари за да го донесе Норвежанецот, што значи дека во летниот преоден рок ќе се води голема борба за неговиот потпис.

Челси, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Реал Мадрид, Барселона, Јувентус се само дел од клубовите кои се поврзуваат со норвешкото чудо од напаѓач. Спротивно на ова, спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Михаел Цорк, за германските медиуми изјавил дека Халанд во претстојниот преоден рок нема да го напушти клубот.

Пред една година „милионерите“, за Халанд платија 20 милиони евра. Медиумите шпекулираат дека тој во јуни 2022 година може да замине од клубот за 75 милиони евра.

Сепак Абрамович немал намера да чека уште една година и имал намера да потроши преку 100 милиони евра за да го обезбеди потписот на Халанд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија2 часа

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија2 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа4 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет4 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет5 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет5 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија6 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет17 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија19 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија22 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Досие