Контакт

Спорт

Кавани скапо плати за брзиот јазик

Објавено пред

Фудбалската асоцијација на Англија го казни фудбалерот на Манчестер јунајтед, Уругваецот Единсон Кавани, со 3 меча суспензија и со глоба поради однесување, што е протолкувано како расизам.

Кавани во ноември беше стрелец на победничкиот гол за Јунајтед против Саутемптон и по мечот на својот инстаграм-профил му се заблагодари на свој пријател за убавите зборови пишувајќи Gracias negrito.

Овој коментар од Фудбалската асоцијација на Англија го протолкуваа како неприфатлив, особено во ситуација кога е во ек борбата против расизмот, па затоа Уругваецот е казнет.

Тој нема да биде во составот на Оле Гунар Солскјер на мечевите против Астон Вила, Манчестер сити и Вотфорд, а ќе биде полесен и за 100.000 фунти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Суперлига ќе има, но во организација на УЕФА

Објавено пред

Европска Суперлига ќе има, но во организација на Европската фудбалска унија (УЕФА). ФИФА вчера им се закани на играчите и клубовите дека доколку формираат приватна лига, ќе им забрани да играат за националните тимови. За да застане на патот на овој план УЕФА подготвувале нов проект кој би започнал за две и пол години.

УЕФА подготвува целосна реформа на Лигата на шампионите. На крајот богатите и моќните клубови ќе дојдат на своето. Планот е 15 клубови да имаат загарантирано место во Лигата на шампионите, во која би се натпреварувале 20 екипи.

Италијанската „Република“, тврди дека УЕФА за десет дена ќе ги презентира реформите и дека богатите и моќните ќе бидат задоволни од понуденото решение. Секој од клубовите би добил по 350 милиони евра, лигата би се играла во две групи со по 10 тима. Првите четири од групите би избориле директен пласман во плеј-офот.

Загарантирано учество во новата Лига на шампионите би имале шест екипи од Англија (Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Челси, Ливерпул, Арсенал, Тотенхем), три од Шпанија (Барселона, Реал, Атлетико), три од Италија (Интер, Милан, Јувентус), два од Германија (Баерн Минхен и Борусија Дортмунд) и ПСЖ од Франција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан позитивен на коронавирусот

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан е заразен со вирусот Ковид-19, потврди „кралскиот клуб“.

„Реал Мадрид потврдува дека нашиот тренер Зинедин Зидан доби позитивен тест на коронавирусот“, се наведува во кусото соопштение.

Зидан, денес, требаше да одржи прес-конференција во пресрет на натпреварот со Алавес.

Тренерот се наоѓа во изолација и ќе ги пропушти наредните неколку натпревари на Реал.

Шпанските медиуми објавија, дека Зидан во четвртокот го водел тренингот и дека разговарал со играчите за дебаклот и елиминацијата во Купот од Алкојан.

Во отсуство на Зидан, Реал на гостувањето во Алавес, треба да го предводи неговиот прв помошник Давид Бетони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал се засилија со Одегар и Рајан

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Арсенал, до крајот на сезоната, во своите редови го донесе Мартин Одегар и голманот Мет Рајан. Одегар, незадоволен од својот статус во Реал, побарал да биде испратен на позајмица, додека голманот Рајан ќе треба да ја засили конкуренцијата на оваа позиција, иако е статистички најлошиот голман во Премиер лигата.

Мартин Одегар, по брилијантната сезона во Реал Сосиедад (7 гола, 9 асистенции). се врати во Мадрид, меѓутоа од Зинедин Зидан не ја доби вистинската шанса. Од почетокот на декември, тој одигра само пет минути и тоа против Шахтјор во Лигата на шампионите.

Самиот побарал да замине, желбата му беше да се врати во Реал Сосиедад, меѓутоа Реал не сакаше да ги испрати во редовите на конкурентот. Од ваквиот развој на настаните профитираше Арсенал.

Арсенал, го позајми Одегар, беа обврска да мора да го откупи неговиот договор. Норвежанецот по завршувањето на сезоната ќе мора да се врати во Мадрид.

Трансферот на Одегар делува логично, но на англичаните не им е јасно зошто клубот го ангажираше голманот Рајан, кој поради лошата форма остана без местото на голот во Брајтон.

Рајан е статистички најлошиот голман оваа сезона во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа2 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија3 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија4 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ5 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија5 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија5 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија5 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион6 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа6 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет7 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа7 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет8 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет19 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа20 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија21 час

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија23 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет23 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија1 ден

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Досие