Контакт

Спорт

Казинс ќе остане во Денвер Нагетс

Објавено пред

Демаркус Казнинс ќе остане во Денвер Нагетс до крајот на сезоната. Во минатото еден од најдобрите центри во НБА се покажа како добра замена за актуелниот МВП во лигата, Никола Јокиќ.

dobivaj vesti na viber

Казинс, во изминатиот период, три пати потпишуваше десет дневни договори со Нагетс. Клубот сега реши да го задржи до крајот на сезоната.

За Нагетс има одиграно осум натпревари, на кои во просек бележел по 6,1 поен и 6,3 скока по натпревар.

Најдобриот период во кариерата, Казинс го имаше во Сакраменто Кингс, кога една сезона имаше просек од 26,9 поени и 11,5 скока. По заминувањето од Сакраменто во Њу Орлеанс започнаа неговите проблеми со повредите. Два пати како играч на Њу Орлеанс и Голден стејт Вориорс имаше повреда на Ахиловата тетива.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Саутгејт: Јас сум вистинскиот човек за Англија на Мундијалот

Објавено пред

Англискиот селектор, Герет Саутгејт инсистира дека тој е „вистинскиот човек“ кој ќе ја предводи Англија на Светското првенство во Катар и покрај катастрофалната сезона во Лигата на нации на УЕФА.

dobivaj vesti na viber

Англија загуби со 1:0 од Италија во петокот, со што се потврди нивното испаѓање во Лига Б, и Саутгејт беше на мета на критики поради конзервативниот пристап во играта, со само еден гол од игра во текот на сезоната.

„Мислам дека сум вистинскиот човек кој треба да ја води Англија на Мундијалот. Мислам дека стабилноста е најважна. Мечот против Италија не беше толку лош, но критиките се оправдани бидејќи имаме низа на порази. Помладите фудбалери во овие мечеви ќе научат многу. Во минатото имавме победи во пријателските мечеви и потоа на големите турнири удиравме во ѕид со квалитетен противник. Сега, добро го познаваме нивото на кое мораме да играме и имаме квалитетни мечеви зад нас“, вели Саутгејт.

Англија нема победа во последните пет меча и постигнато гол од игра повеќе од 450 минути – последната победа беше над Брегот на Слоновата Коска на 29 март. Во последниот меч од Лигата на нации, Англија утре ја пречекува Германија на „Вембли“.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Покрај крвавиот нос, Роналдо ќе биде подготвен за Шпанија

Објавено пред

Кристијано Роналдо преку Инстаграм им прати порака на португалските фанови дека ќе биде подготвен за ибериското дерби против Шпанија и покрај тоа што доби повреда при вчерашната 4:0 победа над Чешка.

dobivaj vesti na viber

Петкратниот освојувач на „Златната топка“ остана со крвав нос при судирот со чешкиот голман Томаш Вацлик на 13 минути пред крајот на натпреварот.

Ова не му пречеше потоа да му асистира на соиграчот од Манчестер јунајтед, Диого Далот за неговиот втор гол.

„Одличен меч, важна тимска победа! Остануваме фокусирани на нашата цел. Благодарност до португалската публика за фантастичната поддршка“, напиша Роналдо на Инстаграм, најавувајќи дека ќе биде подготвен за мечот со Шпанија во вторник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евенепел ја заврши фантастичната сезона со светската титула, Ван дер Пел уапсен пред трката!

Објавено пред

Ремко Евенепел е новиот светски шампион во уична трка, откако стигна до фантастична соло победа во Австралија со што се комплетира неверојатната година за 22-годишниот Бегиец, кој во април победи на класичната трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, а во септември стана првиот белгиски шампион на една од трите големи трки по 44 години со триумфот на Вуелта Еспања.

dobivaj vesti na viber

Евенепел триумфираше со време од 6:16:08 откако се одвои на 25 километри од 266.9 километри долгата трка околу градот Волонгонг. Французинот Кристоф Лапорт беше далеку на второто место со 2 минути и 21 секунда заостанување, додека Австралиецот Мајкл Метјуз заврши како трет.

„По монументалната трка, Вуелта, сега и светска титулата, мислам дека победив секаде оваа година. Не верувам дека ќе имам подобра сезона во кариерата“, изјави Евенепел.

Трката беше одбележана со мал скандал, откако еден од фаворитите за победа, Матју ван дер Пел се откажа по десетина километри откако беше уапсен во саботата навечер. 27-годишниот Холанѓанец нападнал двајца тинејџери кои се појавиле пред неговата хотелска соба за да го провоцираат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ1 час

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа4 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет4 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа4 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа5 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија18 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа18 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија19 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа19 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ20 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа20 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа23 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија24 часа

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија1 ден

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа1 ден

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион1 ден

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...