Контакт

Спорт

Кејн со ултиматум до Тотенхем – Пласман во ЛШ или заминува

Објавено пред

Најдобриот играч на Тотенхем, Хари Кејн, им порачал на клупските челници дека летово ќе побара трансфер, доколку Спарс не изборат пласман во Лигата на шампионите.

Информацијата за незадоволството на Кејн го објави „Атлетик“. Според овој извор, Кејн бил фрустриран, бидејќи најдобрите години од кариерата ги поминал обидувајќи се да освои трофеј со Тотенхем.

„Атлетик“, шпекулира дека доколку Кејн го напушти Тотенхем дека негова следна дестинација ќе биде Манчестер, прашање е само дали ќе заврши во Јунајтед или Сити.

Манчестер сити, во летниот преоден рок ќе мора да донесат напаѓач од светска класа, откако стана јасно дека Серхио Агуеро ќе го напушти клубот.

Во слична позиција се и Манчестер јунајтед. Единсон Кавани, по само една сезона ќе замине од клубот, а Ентони Марсијал не е класичен напаѓач.

Што и да реши Кејн, цената која ќе ја бараа Дениел Леви за својот најдобар играч нема да биде мала.

Медиумите во Англија шпекулираат дека Тотенхем нема да го продаде Кејн за сума помала од 120 милиони фунти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

УЕФА не простува – двегодишна суспензија за Реал, Милан, Барса и Јуве?

Објавено пред

УЕФА е подготвена да им даде сурови казни на клубовите кои уште не се откажале од проектот на Суперлигата, тврди „ЕСПН“, објаснувајќи дека се подготвува двегодишна суспензија од европските натпреварувања.

УЕФА во последните 10 дена разговара со 12-те клубови кои ја формираа Суперлигата (Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Арсенал, Тотенхем, Челси, Ливерпул, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид, Барселона, Интер, Јувентус и Милан) во обид да се договори помала казна за тие кои се откажаа, но со формална декларација за целосно откажување од проектот. Според „ЕСПН“, сите клубови се договорени, освен Интер, кои се блиску до договор, додека Јувентус, Реал Мадрид, Барселона и Милан засега остануваат на своите позиции.

УЕФА ќе се повика на 51 член од нивниот статус во кој се вели дека „не може да се формираат комбинации и алијанси меѓу клубови без дозвола на УЕФА“. Четирите клуба веруваат дека имаат легална подлога бидејќи првичните документи на Суперлигата побараа дозвола од УЕФА и ФИФА за натпреварувањето. Дополнителен проблем на УЕФА е одлуката на трговскиот суд во Мадрид за „замрзнување“ на било кои казни додека случајот не се реши на суд.

Сепак, надежта на УЕФА е тоа што ако 9 клуба од 12-те формално се откажат од Суперлигата, според нивниот статус, проектот се поништува, бидејќи не сака да влезе во легална битка која може да ја загуби.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Карагер: Рубен Дијаш е подобар дури и од Ван Дајк!

Објавено пред

Џејми Карагер, поранешниот фудбалер на Ливерпул, смета дека Португалецот Рубен Дијаш е убедливо најдобриот централен бек во Премиер лигата, дури и пред ѕвездата на Ливерпул, Виргил ван Дајк, кој го имаше овој епитет пред трансферот на Дијаш.

23-годишниот Дијаш ја препороди одбраната на Сити откога пристигна од Бенфика за 64 милиони фунти минатото лето носејќи фантастична организација на одбраната што недостигаше по заминувањето на Винсен Компани. Карагер не можеше да ја скрие симпатијата.

„Навистина го сакам! Тој е најдобриот играч во Премиер лигата оваа сезона, навистина го мислам тоа. Имаше огромно влијание на Манчестер сити и дури кога ќе го гледате како зборува, не ви се верува дека има само 23 години. Покрај него е Џон Стоунс, кој има 27-28 години, а изгледа како да е обратно. Ван Дајк? Тој има подобри физички атрибути од Дијаш, но Португалецот работи понапорно за својот успех. Кога го гледаш Ван Дајк, како да гледаш ‘ролс-ројс’! Повеќето фудбалери го немаат тоа и затоа Дијаш е поимпресивен“, вели Карагер.

Дијаш има 46 меча по пристигнувањето на „Етихад“ и еден гол, а веќе ја освои и првата титула од Карабао-купот со победата над Тотенхем.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Глејзери сакаат мир со навивачите – Јунајтед добива пари за Хери Кејн

Објавено пред

Манчестер јунајтед е подготвен да потроши 90 милиони фунти за да го донесе Хери Кејн од Тотенхем, тврди британскиот таблоид „Сан“ откако семејството Глејзер дало зелено светло за ваков супер трансфер во обид да се смират со навивачите по фијаското со Суперлигата.

Според нивните извори, Кејн е заинтересиран за трансфер од својот омилен Тотенхем, особено бидејќи следната сезона, најверојатно, нема да игра во Лигата на шампионите. Пред неколку дена, кога ја добиваше наградата за најдобар стрелец во Премиер лигата, Кејн призна дека му е доста од индивидуални титули и дека би сакал да ги освојува најголемите титули на светот.

Претседателот на Тотенхем, Даниел Леви, пак, ако мора да го продаде Кејн, би сакал тој да замине надвор од Премиер лигата, но станува јасно дека Тотенхем ќе мора да прават целосен ремонт и ново градење на тимот ова лето.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија7 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија7 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија11 час

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија12 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија13 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет13 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион13 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет14 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет14 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија15 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион1 ден

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет1 ден

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија1 ден

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие