Контакт

Спорт

Келн го среди Кил – „јарците“ и идната сезона во Бундеслига

Објавено пред

Тимот на Келн обезбеди опстанок во Бундеслигата. Во реванш баражот „јарците“ нагости со убедливи 5-1 славеа против Холштајн Кил и ја анулираа негативата од 1-0 од пррвиот натпревар одигран на домашен терен.

Резултатот беше отворен во 3 минута. Келн преку Хектор поведе со 1-0 и ја анулираше негативата од првиот меч.
Само една минута подоцна домаќините израмнија на 1-1 со голот на Ли-Јае-Сунг.

Сепак, фаворитот на двомечот со два гола на Андерсон поведе со 1-3, па следуваше погодок на Чикоз за 1-4, додека конечниот резултат го постави Шири во 84. минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Бомба“ од Белград – Жељко Обрадовиќ се врати во Партизан

Објавено пред

Кошаркарскиот клуб Партизан активира вистинска бомба во преодниот рок. Трофејниот клуб, во новата сезона, од клупата ќе го предводи најтрофејниот европски тренер, Жељко Обрадовиќ.

Српските медиуми, објавија дека Обрадовиќ, со Партизан ќе потпише тригодишен договор. Се согласил да ја прифати понудата, откако од клубот добил ветувања дека ќе му биде обезбеден солиден буџет за да може да го засили тимот.

Жељко Обрадовиќ, минатата сезона правеше пауза, откако си замина од Фенербахче.

Обрадовиќ седум години од кариерата играше за Партизан, а во овој клуб ја започна блескавата тренерска кариера. Партизан го предводеше од 1991 до 1993 година, во тој период ја освои својата прва од десет титули европски првак.

Во кариерата Обрадовиќ бил тренер во Хувентуд, Реал, Бенетон, Панатинаикос и Фенербахче. Европски првак не бил само со Бенетон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сензација во Будимпешта, Унгарија освои бод против Франција

Објавено пред

Унгарија го приреди првата сензација на Европското првенство. Во прекрасната атмосфера на „Пушкаш арена“ во Бупимпешта пред 67.000 навивачи, Унгарија одигра 1:1 со светскиот првак Франција.

Унгарците храбро им се спротивставија на најголемите фаворит за титулата. Носени од публиката, Унгарците без респект влеоа во мечот и во таков ритам ги одиграа сите 90 и нешто повеќе минути.

Сензацијата ја најави Фиола, во втората минута од судиското надополнување на времето во првиот дел.

Претходно, Франција пропушти шанси преку Мбапе и Бензема.

Во вториот дел израмнувањето го најави Дембеле, кој во 59.минута ја погоди стативата. Седум минути подоцна, по акцијата на Мбапе, Гризман од седум метри лесно ја смести топката во голот.

До крајот на мечот Унгарците успеаја да ги издржат налетите на Франција.

Франција сега има четири поени, Унгарија еден. Колото ќе го комплетираат Германија и Португалија.Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен на пол-позицијата во Франција

Објавено пред

Макс Ферстапен, возачот на Ред Бул, ја освои пол-позицијата во пресрет на трката за Големата награда на Франција. Најбрзиот круг на патеката „Пол Рикард“ изнесуваше 1:29.990 минути. Холанѓанецот во Франција ја освои петтата пол-позиција во кариерата.

Утрешната трка, Ферстапен ќе ја стартува пред двоецот од Мерцедес. Второто место му припадна на Луис Хамилтон (+0.258), а третото на Валтери Ботас (+0.386). Вториот ред го комплетираше колегата на Ферстапен, Серхио Перез.

Најдобрите 10 на стартот ги комплетираа Карлос Саинц (Ферари), Пјер Гасли (Алфа Таури). Шарл Леклер (Ферари), Ландо Норис (Мекларен), Фернадо Алонсо (Алпин) и Даниел Рикардо (Мекларен).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ1 час

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија3 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија4 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Македонија4 часа

Пендаровски и Вселенскиот Патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски...

Спорт7 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет8 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија8 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион8 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ21 час

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет23 часа

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт1 ден

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија1 ден

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт1 ден

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие