Контакт

Спорт

Стерлинг станува „топчија“?

Објавено пред

Англиските медиуми денеска објави вест дека напаѓачот на Манчестер Сити, Рахим Стерлинг на крајот на сезонава го напушта англискиот шампион.

Иако немаше завидна минутажа, Стерлинг и сезонава одигра квалитетно.

Познато е дека менаџерот Пеп Гвардиола ротира со играчите, па сите добиваат шанса за настап, па поради тоа минутажата на англискиот репрезентативец сезонава е помала од вообичаено.

26-годишниот фудбалер има договор уште две години со „граѓаните“, но информациите се дека летово ќе си оди од „Итихад“.

Се шпекулира дека лондонски Арсенал е подготвен Стерлинг да го види во своите редови.

“Daily Star” објави дека голгетерот ќе е главната мета на „топчиите“ во јунскиот преоден рок, пред се поради тоа што буџетот на клубот е растоварен од високата плата на Месут Озил.

Останува отворено прашањето дали фудбалерот ќе сака да прејде во Лондон во клубот кој не обезбеди излез во фудбалска Европа за идната сезона.

Без денешното финале во ЛШ Стерлинг сезонава одигра 48 меча во сите натпреварувања, постигна 14 гола и имаше 12 асистенции.

Спорт

Селекторот Ангеловски e во Б-планот на Фенербахче?

Објавено пред

Македонскиот селектор, Игор Ангеловски е еден од кандидатите за тренерското место во Фенербахче, тврди турскиот „Хуриет“, кој посочува дека турскиот клуб ќе изврши интервјуа со повеќе тренери, пред да изненади со изборот.

Последни нови кандидати за ова место по хрватскиот селектор Златко Далиќ се неговиот сонародник, Славен Билиќ, Ангеловски и Криштоф Даум.

Билиќ откако доби отказ од Вест Бромвич Албион минатата година, од јануари работи со кинескиот Беижинг Гуоан, со кои има договор до декември 2022, што е најголема пречка за неговото поставување. Б-планот се Ангеловски и поранешниот тренер на Фенер, Криштоф Даум.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шесте англиски клубови уште се дел од Суперлигата, чекаат „рестарт“?

Објавено пред

Шесте англиски клубови (Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Арсенал, Ливерпул, Тотенхем и Челси) уште се формални членови на контроверзниот проект Европска Суперлига, и организаторите сметаат дека нивниот план ќе има нов „рестарт“, тврди британскиот „Тајмс“.

Иако шесте клуба од Премиер лигата се повлекоа од Суперлигата во 72 часа по обидот за формирање на елитна европска лига во април, „Тајмс“ тврди дека тие остануваат ко-сопственици и акционери на холдинг-компанијата формирана во Шпанија, бидејќи не постои механизам за повлекување од лигата.

Организаторите, во прв план трите клуба кои ниту формално не се повлекоа од проектот – Барселона, Реал Мадрид и Јувентус, сметаат дека ова е само почеток на планот за елитната европска лига, бидејќи со сегашните средства кои ги добиваат од УЕФА едноставно „не може да се продолжи“.

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез постојано тврди дека 12-те клуба имаат „обврзувачки договор“ и дека идејата продолжува. УЕФА минимално ги казни 9-те клуба кои се повлекоа од лигата, но ја стопираше дисциплинската постапка против Реал, Барса и Јуве поради одлуката на трговскиот суд во Мадрид, кој одлучи дека УЕФА нема право да ги казни или исклучи клубовите. Покрај тоа, Суперлигата поднесе случај пред Европскиот суд на правдата, на кој треба да се одлучи дали тие имаат право да организираат натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Депај не сака да го викаат Депај поради неговиот татко

Објавено пред

Холанѓанецот Мемфис Депај, новиот член на Барселона (потпиша договор до 2022/23), ќе ја продолжи традицијата на неговиот дрес да го пишува неговото име Мемфис, а не презимето Депај поради едноставна причина.

Мемфис ја направил оваа одлука во 2012 година, во обид да се дистанцира од својот татко Денис Депај, кој го напуштил кога тој имал само четири години.

„Никогаш нема да му простам. Затоа не е ме викајте Депај, туку Мемфис. Не сакам да објаснувам што точно се случи во мојот дом бидејќи не сакам да посрамотувам намерно никого. И така ќе остане, бидејќи за мене тоа е минато“, изјави Депај кога потпиша за Манчестер јунајтед во 2015 година.

Депај е роден во 1994 година во малото село Мордрехт во јужна Холандија. Неговиот татко, Денис Депај е роден во Гана, додека неговата мајка Кора Схенсема е Холанѓанка. Таткото го напуштил семејството кога фудбалерот имал само четири години.

Минатата година, самиот Депај изјави дека се „смирил“ со својот татко, но тоа не го смени мислењето околу името на дресот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион39 минути

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Македонија53 минути

Нови осум заболени од Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3,...

Свет1 час

(Видео) Петмина градежни работници загинаа при уривање на училишна зграда во Белгија

Најмалку пет лица загинаа а девет се повредени кога училишна зграда во белгискиот град Антверпен се сруши за време на...

Македонија2 часа

Николоски: Нема да дозволиме избори без евидентирање на граѓаните со отисок од прст

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи локални избори без евидентирање на граѓаните со отисок од...

Топ3 часа

Австралијка приведена на скопскиот аеродром

Државјанка на Австралија ноќеска била приведена на скопскиот аеродром, откако при извршена пасошка контрола и проверка во службените евиденции било...

Регион4 часа

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии...

Свет4 часа

(Видео) Незапаметени поплави на Крим, еден загинат и 24 повредени

Едно лице загина, две се исчезнати, а 24 се повредени по поплавите предизвикани од поројните дождови во близина на Јалта...

Свет5 часа

(Видео) Пукање на роденденска забава во Торонто, повредени три деца и еден маж

Три деца и еден маж се повредени во пукање на роденденска забава на отворено, што се случи во западниот дел...

Свет5 часа

(Видео) Камион прегази двајца учесници на Парадата на гордоста во Мајами, едниот почина

Камион прегази двајца учесници на вчерашната Парада на гордоста во Мајами, при што едниот почина а другиот е тешко повреден,...

Топ5 часа

Над 200 возачи санкционирани во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Македонија21 час

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ22 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија1 ден

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт1 ден

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет1 ден

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија1 ден

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион1 ден

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ2 дена

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Досие