Контакт

Спорт

Кевин де Брујне: Не ми е жал за Ливерпул, и ним не им би било жал за нас!

Објавено пред

Белгискиот фудбалер Кевин де Брујне кој со Манчестер Сити ја освои шампионската титула во Премиерлигата во разговор со медиумите на Островот вели дека не му е жал што Ливерпул повторно не стигна до тутулат затоа што смета дека ниту на „црвените“ не им би било жал да се на нивно место.

„Граѓаните“ стигнаа до титулата со само 1 бод повеќе од „црвените“ благодарејќи на 14-те последователни победи на крајот на сезоната.

„Тоа е неверојатен подвиг, но тоа значи дека бевме подобри од нив на крајот. Не ми е жал за нив, затоа што мислам дека и ним не им би било жал за нас. Мислам дека никому не му е жал како завршило се во Лигата на шампионите. Знам како се чувствуваат, разочарани се, и ние би биле тоа да ни се случеше нам“ – вели Де Брујне.

Белгиецот сезонава поради повреда одигра само 18 меча во Премиерлигата.

„Не беше баш најзабавна сезона, Една од оние години која започна со две тешки повреди. Се вратив на вистинскиот начин, но очигледно моето тело не можеше да ги поднесе сите мечеви. Добро е да си со тие момци при освојување на наградите“ – смета белгискиот фудбалер.

Спорт

Легендите заедно – Роналдо на средба со Мајкл Џордан

Објавено пред

Кристијано Роналдо знае да одбере друштво. Додека со неговото семејство го продолжува летниот одмор на француската ривиера, тој најде време да се сретне со уште една спортска легенда, Мајкл Џордан.

Роналдо се пофали на Инстаграм со фотографија со НБА великанот, посочувајќи дека „двајцата направивме историја“.

Роналдо има пет „Златни топки“ и се смета за еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, додека Џордан е шесткратен НБА шампион и петкратен МВП, и според многумина е најдобриот кошаркар на сите времиња.

View this post on Instagram

We made history ⚽️🏀🥇

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on Jun 23, 2019 at 3:34pm PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Мареј може да се врати и во сингл во август

Објавено пред

Енди Мареј сериозно размислува за враќање на натпреварувањата во сингл во август, само седум месеци по операцијата на колкот, од која стравуваше дека може да му стави крај на кариерата.

По спектакуларната победа во двојки заедно со Фелисијано Лопез на Квинс клаб во неделата, Мареј најави дека би можел да игра сингл на мастерсот во Синсинати пред да се врати на гренд слем турнирите на САД опен на крајот на месецот.

„Ако продолжам со прогресот, би сакал да се обидам да играм сингл. Има неколку опции по Вимблдон. Можеби ќе продолжам со двојки, но ќе се вратам на тренинзите во сингл во периодот на САД опен или можеби ќе паузирам подолго по Вимблдон и ќе се обидам да играм пред Флешинг Медоуз“, изјави Мареј по победата.

Овој пресврт во кариерата на поранешниот светски број 1 доаѓа откако во јануари на Австралија опен тој во солзи најави дека проблемите со колкот најверојатно значат крај на кариерата во која освои три гренд слема.

„Само што освоив титула во двојки со Фели со метален колк! Навистина лудо. Кул е што успеавме да го направиме бидејќи пред неколку месеци ова беше толку далечна мисла“, додава Мареј.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ето со предизвик за Салах: Дојди во Барса и стани најдобриот на светот

Објавено пред

Самуел Ето му порача на Мохамед Салах да не размислува на Реал Мадрид и да дојде во Барселона за да стане најдобриот фудбалер на светот.

27-годишниот Египќанец не сакаше да се обврзе на долг престо на „Енфилд“ по 2:0 победата над Тотенхем во Лигата на шампионите и шпекулациите го поврзуваа со место во Реал Мадрид, но 39-годишниот Ето му порача да не оди во Мадрид.

„Барселона навистина би му одговарала. Мене Реал ми ја даде шансата да си заминам од Африка, но го познавам стилот на фудбал кој се игра во Барселона и тоа повеќе ќе му одговара. Но, ако има шанса да игра во најсилната лига на светот, шпанската лига, тогаш треба да ја искористи. Мо ги има сите потребни квалитети да стане најдобриот фудбалер на светот“, вели Ето.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесетиседумгодишен маж од село Скудриње вчера почина откако бил поклопен од неговиот камион „ТАМ“. Несреќата се случила кога камионот се...

Регион2 часа

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион3 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион3 часа

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет4 часа

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија15 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ16 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион18 часа

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија22 часа

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија22 часа

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија23 часа

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија23 часа

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион1 ден

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет1 ден

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ1 ден

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет2 дена

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Топ2 дена

Свирепо убиство на уличен продавач на девизи во Струмица, убиецот зад решетки

Министерството за внатрешни работи во координација со јавното обвинителство информира дека го расчистиле случајот со пронајденото тело во метално буре...

Македонија2 дена

Дипломатскиот кор на филџан кафе и чај во Скопската чаршија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик – градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи,...

Свет2 дена

(Видео) Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи. Како што јавуваат медиумитe, мал двомоторен авион од...

Досие