Контакт

Спорт

Недвед го „избркал“ Алегри со ултиматум: Или јас или тој!

Објавено пред

Прославениот чешки фудбалер кој сега е потпретседател на торински Јувентус, Павел Недвед бил причината за отказот на тренерот на „Старата дама“, Масимилијано Алегри, објави италијанскиот весник „Кориере дела Сера“.

Според пишувањата, Недвед поставил ултиматум до претседателот на клубот, Ањели: „Или јас или тој!“

Ањели се одлучил да му се заблагодари на трофејниот тренер покажувајќи голема почит кон Недвед.

Италијанските медиуми информираат дека наводно конфликтот меѓу тренерот и потпретседателот бил поради политиката на клубот во врска со трансферите на играчите.

По пет успешни сезони Алегри си оди од Торино, а интересно свој предлог за испразнетото место на клупата на Јуве има првата ѕвезда во клубот, Кристијано Роналдо.

Португалецот смета дека идеално решение за кормилар на „Старата дама“ е Италијанецот Карло Анчелоти.
Засега не е обелоденето новото име на тренерот на Јувентус кој е старо-нов шампион на Италија.

Спорт

Марез ја обезбеди стартната победа на Алжир (видео)

Објавено пред

Алжир имаше победнички старт на натпреварувањата на Африканскиот куп на нации, откако со 2:0 беа подобри од Кенија во вториот меч од групата Ц, каде што претходно Сенегал со идентични 2:0 беше подобар од Танзанија.

Триумфот за тимот на селекторот Џамел Белмади беше осигуран за 9 минути во првото полувреме, кога прво Багдат Бунеџах донесе водство во 34. минута со гол од пенал, за капитенот, Ријад Марез во 43. минута да ги постави конечните 2:0.

Со овие резултати, Алжир и Сенегал имаат по три поени, додека Танзанија и Кенија се без поени и без постигнат гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Спектакуларен кам-бек на Мајорка за враќање во Ла лига (видео)

Објавено пред

Мајорка успеа да се врати во првата шпанска лига, откако во реваншот на баражот против Депортиво Ла Коруња успеаја да ја надминат негативата од 2:0 од првиот меч и со 3:0 победа да се вратат во Ла лига по шест години пауза.

Пред 21 илјади гледачи на „Сон Моикс“, Мајорка изгледаше дека е елиминирана кога уште во четвртата минута беше досаден пенал, но тој беше одбранет. Во 20. минута, Будимир им даде надеж на навивачите дека е можен пресврт, за во 62. минута, Салва Севилја да постигне убав гол од слободен удар. Голот за прволигашки статус го постигна Абдон за делириум на трибините.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аргентина, сепак, влезе во четврт-финале (видео)

Објавено пред

Аргентина со минимални 2:0 го совлада „гостинот“ на Копа Америка 2019, Катар за прва победа на континенталниот шампионат и за пласман во четврт-финалето на турнирот, откако Колумбија го потврди првото место на табелата со 1:0 победа над Парагвај.

Аргентинците имаа катастрофален старт на турнирот со поразот од 2:0 од Колумбија и 1:1 ремито со Парагвај, но на крајот се соземаа и најдоа сили да ги совладаат незгодните Катарци, кои во голем дел од мечот беа рамноправен противник.

Ѕвездата на Интер, Лаутаро Мартинез ги донесе „албиселесте“ во водство уште во четвртата минута по грешка на одбраната на Катар, додека конечните 2:0 ги постави Серхио Агуеро во 82. минута, откако во второто полувреме, Аргентинците играа многу подобро и создаваа повеќе шанси.

Сепак, првото место во групата Б оди кај Колумбија, која го изддржа почетниот притисок од мотивираните Парагвајци во Салвадор, за во 31. минута по една убава акција Густаво Куелјар да донесе победа.

КОПА АМЕРИКА, ГРУПА Б

Аргентина – Катар 1:0

Колумбија – Парагвај 1:0

Табела: 1.Колумбија 9, 2.Аргентина 4, 3.Парагвај 1, 4.Катар 1

АРГЕНТИНА – КАТАР

КОЛУМБИЈА – ПАРАГВАЈ
Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ10 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион12 часа

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија16 часа

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија17 часа

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија17 часа

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија17 часа

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет19 часа

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион19 часа

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет20 часа

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ20 часа

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет1 ден

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Топ2 дена

Свирепо убиство на уличен продавач на девизи во Струмица, убиецот зад решетки

Министерството за внатрешни работи во координација со јавното обвинителство информира дека го расчистиле случајот со пронајденото тело во метално буре...

Македонија2 дена

Дипломатскиот кор на филџан кафе и чај во Скопската чаршија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик – градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи,...

Свет2 дена

(Видео) Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи. Како што јавуваат медиумитe, мал двомоторен авион од...

Топ2 дена

Воз прегази мигрант кај Демир Капија

Мигрант загина на пругата кај Демир Капија откако го прегазил воз. Како што информира МВР, синоќа во 22,50 часот било...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајката на обиколница во која загина и полицаец

МВР соопшти детали околу сообраќајната несреќа која се случи вчера околу 16,30 часот на обиколницата ,,Мајка Тереза“, кај клучка Приштина...

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека по половина час

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен....

Економија2 дена

Над 70 министри за финансии и гувернери на состанок во Скопје

Преку седумдесет министри за финансии, гувернери на централни банки, високи претставници на министерства за финансии и централни банки, високи претставници...

Економија2 дена

Хрватска ќе увезува градежни работници, лекари и сестри од Бангладеш

Хрватска е подготвена да увезе работници од Бангладеш, објави хрватската амбасада во Хаг по средбата на амбасадорот на Бангадеш со...

Досие