Контакт

Спорт

Кина се уште е во Ф1 календарот

Објавено пред

Големата награда на Кина во Формула 1, која не се одржува од 2019 година поради пандемијата на коронавирус, моментално сè уште се наоѓа во календарот за сезоната 2023 година, изјави портпаролот на Формула 1.

dobivaj vesti na viber

Британскиот јавен сервис Би-би-си, вчера објави, дека трката ќе биде откажана поради строгите политики на земјата за коронавирус.
„Продолжуваме да ја следиме ситуацијата со Ковид-19 во Кина и одржуваме близок контакт со властите. Кина е вклучена во календарот за 2023 година и додека не објавиме поинаку, останува како што е планирано“, велат од Формула 1.

Големата награда на Кина, која се одржува во Шангај, е закажана за 16. април 2023 година и треба да биде четврта трка во сезоната, во која треба да се возат рекордни 24 трки. Доколку биде откажана, тешко дека датумот ќе биде презакажан. Сезона од 23 трки сепак би била рекорд.

„Главната точка на расправа е дека персоналот во Ф1 нема да биде ослободен од карантин во случај на инфекција со Ковид-19“, објави Би-би-си.

Кина решително спроведува политика на нулта толеранција за Ковид-19 која вклучува строги забрани, карантин за оние кои се позитивни и речиси секојдневни ПЦР тестови, што предизвикува зголемено незадоволство кај населението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Стерлинг одлета за Англија поради вооружен грабеж во неговиот дом

Објавено пред

Англискиот напаѓач Рахим Стерлинг ја напушти репрезентацијата на Англија и се врати во земјата поради „семејни причини“, објави ФА во неделата. Тој не беше дел од тимот на Герет Саутгејт во осминафиналето на СП против Сенегал. Англичаните славеа со 3:0 и сега ќе го предизвикаат светскиот првак Франција во четвртфинална пресметка.

dobivaj vesti na viber

Се испостави дека во домот на Рахим Стерлинг во Лондон провалиле вооружени крадци додека во неа било неговото семејство, па 28-годишниот фудбалер бил принуден веднаш да одлета од Катар.

Напаѓачот на Челси има три деца.

„Понекогаш фудбалот не е најважен и семејството мора да биде на прво место“, изјави селекторот Герет Саутгејт. „Ќе му дадеме малку простор и ќе видиме како ќе се одвиваат работите во следните неколку дена“, додаде Саутгејт.

Стерлинг постигна еден гол на турнирот, во воведната победа од 6:2 над Иран.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дејвис уфрли 55 поени во триумфот на ЛА Лејкерс против Вашингтон

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс синоќа го победија тимот на Вашингтон со 130:119 и го остварија третиот последоватен триумф во НБА лигата. Ентони Дејвис, кој постигна 55 поени, беше најзаслужниот за десеттата вкупна победа на Лејкерс од почетокот на сезоната.

dobivaj vesti na viber

Погоди 22 од 30 удари од поле, а имаше и 17 скока. Леброн Џејмс додаде 29 поени за победничкиот тим, додека Лони Вокер постигна 20 поени.

Во редовите на Вашингтон, кој поради повреда во првата четвртина остана без Бредли Бил, најдобри беа Кристапс Порзингис и Кајл Кузма со 27, односно 26 поени.Кошаркарите на Бостон ја прекинаа серијата од четири победи на Бруклин со победата над Нетс со 103:92. Џејлен Браун постигна 34 поени и имаше 10 скока, а на патот до 19. победа најдобро го следеше Џејсон Тејтум со 29 поени и 11 скока.

Кевин Дурент беше најдобар во редовите на Бруклин со 31 поен, додека Кајри Ирвинг додаде 18 поени и осум скока.

Мемфис победи на гости кај Детроит со 122:112, предводен од Џа Морант кој постигна 33 поени, од кои 21 во третата четвртина. Морант додаде и 10 асистенции за да му помогне на Мемфис да победи по четврти пат во последните пет натпревари.

Дилон Брукс и Дајерн Џексон постигнаа по 22 поени за победничката екипа, додека Детроит го предводеа Седак Беј со 20 и Бојан Богдановиќ со 18 поени.

Кошаркарите на Сакраменто на домашен терен го победија Чикаго со 110:101. Сите пет стартери кај Кингс имаа двоцифрен учинок, а најефикасен беше Малик Монк со 20 поени, додека Домантас Сабонис натпреварот го заврши со 11 поени, 17 скока и десет асистенции.

За Чикаго, пак, не беа доволни 41 поен на Зек Левин.Кошаркарите на Њујорк победија на домашен терен против Кливленд со 92:81. Џејлен Брансон постигна 23 поени, а Џулиус Рендл додаде 18 за победничкиот тим, додека Кливленд го предводеше Донован Мичел со 23 поени.

Портланд на домашен терен ја победи Индијана со 116:100.

Џереми Грант постигна 28 поени, додека Демијан Лилард имаше 21 поен и шест асистенции во својот прв натпревар по повредата на 19 ноември. Индијана, пак, ја предводеше Мајлс Тарнер со 24 поени и девет скока.

Сан Антонио, исто така, го загуби 11. последователен натпревар бидејќи беше поразен на домашен терен од Феникс со 133:95 и сега е на само два порази од најлошата серија на франшизата од 1989 година.

Деандре Ајтон го предводеше Феникс до седмата победа во последните осум натпревари со 25 поени и десет скока, додека Келдон Џонсон беше најдобар кај Сан Антонио со 27 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

МЗТ падна во неизвесна завршница – Реј ја предводеше Игокеа до победата

Објавено пред

МЗТ не успеа да направи изненадување на гостувањето кај Игокеа. Екипата која ја предводи поранешниот македонски селектор, Драган Бајиќ, славеше во неизвесна завршница со 96.90.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот го решија Кендрик Реј и Харис Делалиќ. Американецот постигна 37 поени, а Делалиќ мечот го заврши со 10 поени, од кои осум постигна во три напади, во последните две минути, кога МЗТ направи пресврт и имаше водство 86:88.

МЗТ го предводеа Кофи со 21 поен, пет скока и осум асистенции, Мичовиќ со 18 поени и Ајви со 12 поени.

МЗТ остана на 12.место на табелата со две победи и седум порази. Во наредното коло, на 10.декември, МЗТ ќе го пречека Борац.

Фото/АБА лига

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа27 минути

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија56 минути

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет1 час

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет1 час

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „ИзиЏет“ од Краков, Полска до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија1 час

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија20 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион21 час

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет22 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија24 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија24 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија2 дена

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет2 дена

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...