Контакт

Спорт

Кјелини: Не е дека немавме шанси, 32 пати шутнавме!

Објавено пред

Ветеранот Џорџо Кјелини не можеше да ја објасни елиминацијата на Италија од Македонија во лудиот меч во Палермо, правдајќи се дека го дале максимумот и дека биле доминантни пред нашиот гол.

dobivaj vesti na viber

„Тешко е да се објасни, мислам дека имавме добар натпревар и само не дадовме гол. Не мислам дека бевме надмени. Направивме грешки од септември до сега и плативме за нив. Горд сум на моите соиграчи, сега мораме да се рестартираме и да мислиме на иднината. Се надевам со истиот селектор, кој даде толку многу на ‘национале’. Не е дека немавме шанси, дури 32 пати шутнавме, а не ризикувавме ниту назад. Мислам дека го дадовме максимумот и се надевавме на подобар резултат“, вели Кјелини за „РАИ“, по што одби да каже дали ова беше неговиот последен меч во дресот на „аѕурите“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Полицијата го најде глупавиот крадец, Пиоли го доби својот медал

Објавено пред

Тренерот на новиот италијански шампион, Милан, Стефано Пиоли го доби назад својот шампионски медал кој му беше украден за време на прославата на „Мапеи“ во Реџо Емилија.

dobivaj vesti na viber

По 0:3 победата кај Сасуоло, „росонерите“ ја потврдија својата 19. шампионска титула, меѓутоа Пиоли остана без медал во хаотичните сцени со стотината навивачи на Милан на теренот. Покрај тоа, крадецот глупаво реши да се пофали на Инстаграм праќајќи порака „Благодарам, Пиоли“, со фотографија на медалот.

Токму оваа грешка дозволила полицијата во Реџо Емилија да го пронаје крадецот и да му го врати меадалот на тренерот, негов прв трофеј во тренерската кариера.

Му го украде медалот на тренерот, па му пиша на Инстаграм: Фала, Пиоли!

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул со помош на невро-сензори за подготовка за финалето на ЛШ

Објавено пред

Дел од подготовките на фудбалерите на Ливерпул за финалето на Лигата на шампионите овој викенд вклучува користење на технологија со мозочни сензори, откриваат последните фотографии од тренинзите на „црвените“.

dobivaj vesti na viber

По разочарувањето во последниот ден од Премиерлигата во кој Манчестер сити направи неверојатен камбек а ја освои титулата, во Ливерпул немаат време за губење пред обидот за тројна куп титула со победа над Реал Мадрид во Париз во сабота.

Клубот, како дел од подготовките, повторно го ангажираше германскиот невролог, доктор Никлас Хауслер и неговиот бизнис партнер Патрик Ханчке преку нивната компанија „Неуро11“. Нивната технологија е посебно дизајнирана  за засилување на менталната сила кај спортистите, ветувајќи „оптимална ментална поготвеност“ за функционирање на највисоко ниво.

Бековите Трент Александер-Арнолд и Костас Цимикас беа дел о програмата,со електроди на својата глава за да се соберат податоци за подоцна да се креира посебна тренинг-програма за нив. „Неуро11“ соработува со Ливерпул од минатата година. Јирген Клоп, да потсетиме, честопати ги нарекува своите фудбалери „чудовишта на менталитет“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ го победи новиот пулен на Вајда, Зверев спасуваше меч топка во Париз

Објавено пред

Светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ стигна до 6:2/6:3/7:6(4) победа над светскиот број 38., Словакот Алекс Молчан, новиот пулен на неговиот долгогодишен тренер, Маријан Вајда.

dobivaj vesti na viber

Мечот беше одбележан со првиот меѓусебен дуел на Ѓоковиќ и Вајда, кој сега ја води кариерата на младиот словачки тенисер, Молчан, но Србинот немаше проблеми на „Сузан Ленглен“, не дозволувајќи ниту една брејк-топка до средината на последниот сет, кога беше предоцна Молчан да се врати.

Следен противник за Србинот е Словенецот Аљаш Бедене, кој претходно во четири сета го совлада Уругваецот Пабло Куевас.

Ако Ѓоковиќ немаше проблеми, тоа не може да се каже за светскиот број 3, Александер Зверев, кој спасуваше меч-топка против Аргентинецот Себастијан Баез во второто коло. Откако ги загуби првите два сета, Германецот успеа да направи камбек и да стигне до импресивна 2:6/4:6/6:1/6:2/7:5 победа.

21-годишниот Баез имаше фантастичен старт на мечот, правејќи брејк во првиот гем, за да го освои со 6:2, по што поведе со 4:0 во вториот сет за фантастична предност. Меѓутоа, потоа искуството го направи своето – Германецот ги освои следните два сета за во одлучувачкиот сет Баез да поведе со 5:4, пред Зверев да го комплетира пресвртот.

„Му кажав на Себастијан дека ова е најлошото чувство кое ќе го има на тенискиот терен. Знам како се чувствува бидејќи јас загубив во финалето на САД опен со два сета предност. Но, следната година го освоив олимпиското злато и АТП финалето. Тој е фантастично момче и ќе направи големи работи во овој спорт“, изјави Зверев.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија2 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет4 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија5 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија6 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија7 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија7 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија9 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет9 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија10 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ10 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет10 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет10 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет11 час

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет11 час

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет11 час

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет11 час

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа23 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија24 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ1 ден

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...