Контакт

Спорт

Клоп до навивачите на Ливерпул: Букирајте хотели за Истанбул за следното финале

Објавено пред

Jирген Клоп е сигурен дека Ливерпул повторно ќе се кренат и ќе се радуваат на европска титула по вчерашниот 1:0 пораз од Реал Мадрид во финалето на Лигата на шампионите во Париз.

dobivaj vesti na viber

Тибо Куртоа блесна на голот, а Винисиус Жуниор го постигна единствениот гол за „црвените“ повторно да загубат од „кралевите“ како реприза на 2018 година, и од можни четири трофеи во 2021/22, Ливерпул останаа со титулите од Лига купот и ФА купот.

„Моите момци се обидоа да направат речиси се, посебно кога губевме со 1:0. Сакавме да бидеме похрабри во второто полувреме, но како што кажав и претходно, не е лошо да стигне до финалето. Имам силно чувство дека ќе се вратиме. Овие момци се многу конкурентни, имаме фантастична група на фудбалери кои следната година ќе се обидат повторно. Каде е финалето следната година? Истанбул. Букирајте си хотел“, вели Клоп.

Истанбул има посебно место во сеќавањата на навивачите на Ливерпул, бидејќи токму таму во 2005 во епското финале го совладаа Милан на пенали откако губеа со 3:0 на полувреме.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бускетс ја игра последната сезона во Барселона

Објавено пред

Капитенот на Барселона, Серхио Бускетс, најверојатно ќе го напушти каталонскиот клуб следното лето. Бускетс од академијата на Барселона влезе во првиот тим, во 2008 година. Со Барселона ги освои сите можни трофеи во клупскиот фудбал.

dobivaj vesti na viber

33-годишниот фудбалер повеќе од десет години е стандарден член на средниот ред на Барселона, а со Каталонците има договор до крајот на следната сезона.

Барселона му понуди нов договор на Бускетс, но како што стојат работите тој нема да го прифати бидејќи негова цел е следното лето да го напушти овој клуб и да се испроба во американската МЛС.

„Мундо Депортиво“, објави дека Бускетс веќе одлучил дека ова ќе му биде последна сезона во дресот на Барселона и дека следната година ќе отпатува за САД.

Како што пишува овој медиум, се очекува Бускет да ја продолжи кариерата во Интер од Мајами, а наводно веќе се договорил со клубот предводен од Давид Бечкам.

Се очекува Бускетс да потпише договор за соработка со Интер до крајот на 2025 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гана пред СП се засили со шестмина играчи

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Гана изненади со пласманот на Светското првенство во Катар бидејќи во дополнителните квалификации ја совлада фаворизираната Нигерија. Во Катар ќе играат со Португалија, Уругвај и Јужна Кореја.

dobivaj vesti na viber

Гана со големи амбиции ќе настапи на Светското првенство. Националниот тим се засили со шестмина фудбалери кои досега играче за младинските селекции на Шпанија, Англија и Германија.

Најпознато име меѓу нив е Инаки Вилијамс (28), напаѓач на Атлетик Билбао. За шпанската репрезентација до 21 година има настапувано 17 пати, а има и еден настап на пријателски натпревар за сениорската селекција. Тој е познат и по тоа што шест последователни сезони ги одигра сите можни 38 натпревари во шпанското првенство.

За Гана ќе настапува и десниот бек Тарик Ламптеј (21), фудбалер на Брајтон кој ги мина сите младински селекции на англиската репрезентација од У-18 до У-21. Во мај ја одби поканата на англиската репрезентација до 21 година.

Од Англија пристигнува и стоперот Мохамед Салису, единствениот од овие шест играчи кој е роден и израснат во Гана. Досега во татковината беше обвинуван дека одбива да игра за репрезентацијата, но сега тоа веќе не е така. Минатата сезона беше стандарден во Саутемптон.

Списокот на нови играчи се заокружува со трио од Германија. Станува збор за двајца фудбалери на ХСВ, напаѓачот Рансфорд Јебоа Конигсдерфер (21) и дефанзивецот Стефан Амбросиус (23), како и дефанзивецот на Дармштад, Патрик Фајфер (22). Сите играа за младинските селекции на Германија, но сега решија да ја претставуваат земјата од која потекнуваат нивните родители.

Фудбалскиот сојуз на Гана се обидува да убеди уште двајца Англичани да го облечат дресот на „црните ѕвезди“.

Станува збор за крилниот напаѓач на Челзи, Калум Хадсон-Одои и напаѓачот на Арсенал, Еди Нкетија.

Прикажи повеќе...

Спорт

„За Левандовски ќе платите веднаш, бидејќи вие за една до две години нема да постоите“

Објавено пред

Раководството на фудбалскиот клуб Баерн Минхен летово ќе им го продаде Роберт Левандовски на Барселона само под услов парите од трансферот да бидат исплатени веднаш. Баерн не сака Барса да плаќа на рати.

dobivaj vesti na viber

Полскиот напаѓач неколку пати јавно изјави дека по секоја цена сака да го напушти Баерн ова лето. Од друга страна, Баварците не се желни да се откажат од него, но доколку бидат принудени на тоа до крајот на преодниот рок, за неговата слобода ќе бараат 50.000.000 евра.

Барселона веќе го контактирала, а Лева е подготвен да се пресели на „Камп Ноу“, но јасно е дека целата операција ќе биде тешка за реализација. Прво и основно – Барса во моментов нема пари за такво нешто. Тие пред неколку дена ги доведоа Френк Каси и Андрес Кристенсен без обесштетување и овие зделки во овој момент се најдобри за нив.

Доколку Френки де Јонг замине во Манчестер јунајтед, што е малку веројатно Џоан Лапорта ќе има пари, од кои дел може да му насочи на Левандовски.

И во тој случај желбата на Барселона е трансфеот на Левандовски да го исплаќа на рати. Во Минхен не размислуваат за оваа опција бидејќи „нивното раководство верува дека овој клуб нема да постои за година или две“!

Ова го изјави германскиот новинар Рафаел Хонигштајн во подкастот на „Атлетик“ „The Totally Football Show“. Затоа, доколку сакаат, Каталонците мора да ја платат потребната сума веднаш.

Познато е дека Барселона е во големи финансиски проблеми кои датираат уште од последното раководство на чело со Бартомеу, а Лапорта се обидува да ги намали трошоците и со влезот на новите спонзори да го намали долгот кој се проценува дека изнесува 1.300.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално после информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија1 час

(Видео) Партиска средба за разгледување на францускиот предлог

Во Клубот на пратениците во тек е средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на францускиот предлог чие...

Македонија1 час

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...

Македонија2 часа

ДУИ: Се гледа кој е за Европа, а кој е против!

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува антиевропското насилство на улиците на Скопје поттикнато и спроведено од проруските елементи во...

Македонија3 часа

Бибер: Францускиот предлог е катастрофа

Францускиот предлог за одблокирање на бугарското вето е катастрофа за проширувањето, смета експертот за Балканот, Флоријан Бибер. Бибер на Твитер...

Македонија5 часа

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет5 часа

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...

Македонија5 часа

Протестите продолжуваат и денеска во 19 часот

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска. „Ултиматум, не благодарам“ повикува на масовен и мирен протест вечерва во 19:00 часот....

Македонија6 часа

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет7 часа

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет7 часа

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија7 часа

Повредени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија17 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија18 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија19 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија19 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија1 ден

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија1 ден

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија1 ден

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...