Контакт

Спорт

Куртоа: Во Англија ме критикуваа, заслужувам поголем респект

Објавено пред

Тибо Куртоа го имаше можеби мечот на својата кариера, помагајќи голот на Реал Мадрид да остане недопрен во финалето на Лигата на шампионите против Ливерпул, по што влезе во напа на англиските медиуми, кои според него не го почитуваат доволно.

dobivaj vesti na viber

30-годишниот Белгиец, кој освои две титули од Премиерлигата во седум години со Челси пред да направи трансфер во Реал Мадрид, во ЛШ оваа сезона имаше 59 одбрани со 80.56 отсто одбрани, но најдоброто го сочува за финалето, во кое имаше 9 одбрани.

„Кажав дека кога Мадрид игра финалиња, победува. Бев на вистинската страна на историјата. Ми беше потребна победа во финале за кариерата, за целата работа која ја имам посветено и мислам дека не добивам доволно почит, посебно во Англија. Видов многу критики, посебно во Англија. Ги победивме најдобрите клубови на светот“, изјави Куртоа.

Спорт

Ван Ерт со победа го зголеми водството на Тур де Франс

Објавено пред

Белгиецот Вут ван Ерт триумфира на 4. етапа на Тур де Франс од Данкирк до Кале во должина од 171,5 километар, со фантастичен напад на 10 километри пред крајот за да го зголеми водството во генерален пласман.

dobivaj vesti na viber

По трите последователни втори места во првите три етапи, Белгиецот, конечно, стигна до својата седма етапна победа на Тур де Франс, со осум секунди предност пред Данецот Јаспер Филипсен и Французинот Кристоф Лапорт.

„Овој пат не сакав да ризикувам да загубам во спринт. Беше очигледно дека сите се подготвуваат за спринт и затоа со мојот тим одевме на поинаква стратегија“, вели Ван Ерт.

27-годишниот Белгиец сега има 25 секунди предност пред сонародникот Ив Ламперт, а актуелниот шампион и прв фаворит за титулата, Словенецот Тадеј Погачар, е трет со 32 секуни заостанување. Петтата етапа ќе ги однесе велосипедистите од Лил до Аино, со 20 километри калдрма во делот на патеката, каде што се вози класичната трка Париз – Рубе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ како „авион“ – се врати од 0-2 против Синер за ново полуфинале на Вимблдон

Објавено пред

Походот на Новак Ѓоковиќ кон нова титула од Вимблдон продолжува, откако Србинот успеа да се врати од два сета негатива и навидум сигурен пораз за 5:7/2:6/6:3/6:2/6:2 победа над италијанската тениска надеж Јаник Синер, за кој сонот за прво гренд слем полуфинале ќе мора да почека.

dobivaj vesti na viber

Откако го загуби тесниот прв сет, Ѓоковиќ како да беше во „нокдаун“ во вториот, кој Италијанецот го освои за само 35 минути игра и изгледаше дека Синер ќе успее да ја забележи лесно својата најголема победа во кариерата. Но, Ѓоковиќ направи брејк за 3:1 водство за да го освои третиот сет, по што целосно ја презеде контролата во третиот сет и го освои со 6:2. Во последниот сет, Србинот осигура еден брејк на стартот, за да се пласира во своето 11. полуфинале на Вимблдон.

Таму ќе го чека подобриот од дуелот помеѓу британската надеж Камерон Нори и Белгиецот Давид Гофан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кирјос пред четврт-финалето на Вимблдон во Австралија доби обвинение за физички напад!

Објавено пред

Австралискиот тенисер Ник Кирјос е обвинет за физички напад на поранешната девојка Кјара Пасари минатата година пред неговиот меч од четврт-финалето на Вимблдон против Чилеанецот Кристијан Гарин во средата.

dobivaj vesti na viber

27-годишниот Кирјос е обвинет дека ја нападнал манекенката Пасари и ќе мора да се појави пред австралискиот суд следниот месец, со обвинение што може да му донесе максимална затворска казна од 2 години.

„Обвинението е сериозно и господинот Кирјос ја сфаќа ситуацијата сериозно. Во овој момент тој нема да коментира“, изјави неговиот адвокат Џејсон Мофет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија1 час

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија1 час

(Во живо) И покрај дождот, протестите продолжуваат пред Владата

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија6 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија7 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија7 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија8 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ9 часа

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија10 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ10 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија11 час

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија12 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет13 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија13 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија14 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија1 ден

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија1 ден

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија1 ден

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија1 ден

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...