Контакт

Спорт

Клоп: На Солскјер не му се потребни совети

Објавено пред

Иако Оле Гунар Солскјер има само две лигашки победи со Манчестер јунајтед оваа сезона, менаџерот на лутите ривали Ливерпул, Јирген Клоп инсистира дека не му се потребни никакви совети како да си ја врши својата работа.

Додека Јунајтед има историски најслаб старт во ерата на Премиер лигата, Ливерпул во недела на „Олд Трафорд“ пристигнува со осум победи во осум меча и со предност од 15 поени пред Јунајтед.

„Совет? Не му е потребен. Тој е во тој клуб веќе 10 или 15 години. Беше таму како фудбалер, сега е како тренер и знае сè што му е потребно. Има искуство како тренер. Знам дека многумина сметаат дека треба да бидеш тренер во голем клуб за да ги научиш работите, но тоа не е вистина. Тој само треба да си разработи својата работа. Така беше и со мене. Затоа многу менаџери добиваат отказ, некој губи трпение. Од моја гледна точка, тој е среден таму, а сите знаеја дека ќе им биде тешко. Никој не губи од тебе само бидејќи си Ливерпул или Манчестер јунајтед. Од друга страна, кога играат против вакви тимови, другите тимови влегуваат помотивирани. Не верувам дека треба да се грижите за Оле. Тој има шанса да победи, а нашето е да го спречиме“, вели Клоп.

Откако беше побарано да ја спореди ситуацијата на Солскјер со таа која ја имаше тој на почетокот на кариерата во Ливерпул, Клоп беше јасен.

„Немам идеја каква е неговата ситуација, бидејќи не е важно што пишуваат новинарите ,туку што му кажува бордот, Ед Вудвард и семејството Глејзер. Јас би сакал секој тренер да има време да ги спроведе своите идеи, но не е можна споредба. Во Манчестер јунајтед никој не сака да чека за успех, истото е во секој голем клуб“, додава Клоп.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Звезда со драматична победа на гости кај Жалгирис (видео)

Објавено пред

Црвена звезда ја прекина низата порази во Евролигата, триумфирајќи во драматичен меч на гости кај Жалгирис во Каунас со 61:59.

Во цврст меч, во кој одбраната го имаше главниот збор, Звезда се снајде подобро посебно во второто полувреме. Жалгирис тргна убаво со 21:16 водство по првата четвртина, но потоа Звезда им дозволи само 10 поени до полувремето, на кое имаа предност од два поени.

Во последните 10 минути имаше силна борба меѓу двата тима откако не успеаја да направат предност. Браун на две минути пред крајот израмни, пред истиот кошаркар на 15 секунди пред крајот да ги постигне клучните поени за 60:58 водство.

Ова е трета победа во 10 меча за Звезда во Евролигата.

Били Берон со 14 и Лоренцо Браун со 12 поени беа најефикасни кај српскиот шампион, додека Улановас и Григонис имаа по 11 за Жалгирис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Раиконен повторно искрен: Не е секогаш прекрасно да си родител

Објавено пред

Кими Раиконен, кој инаку со своите 40 години е најстариот активен Ф1 возач, во својата кариера беше познат покрај својата брзина и по лудите, честопати полни со алкохол, забави меѓу трките.

Но, сега со две деца зад себе, тој вели дека разбира како се чувствувале неговите родители кога тој почнал со тркањето и признава дека родителските грижи целосно му го смениле животот, посебно откако неговиот постар син Робин почна да вози картинг.

„Да, многу работи се сменети бидејќи без тие деца ќе водев многу поинаков живот. Секако, тркањето одзема многу време, но тоа никогаш не било најважното во мојот живот. Сега, децата се на прво место. Не е забавно секој ден, но таков е животот. Моментот кога ќе станеш татко, почнуваш да се грижиш повеќе за стандардите. Тоа не е убаво, но што да се прави. Ги знам опасностите од картингот и сега разбирам како се чувствуваа моите родители“, вели Раиконен во интервју за „Јаху спортс“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Балотели се степал на тренинг на Бреша, новиот тренер го избркал дома!

Објавено пред

Марио Балотели го прекратил тренингот на Бреша попладнево поради тепачка со засега неименуван соиграч, зголемувајќи ги шпекулациите за конфликт со новиот тренер на италијанскиот прволигаш, Фабио Гросо.

На 9 ноември, Гросо го повлече Балотели на полувреме во својот прв меч на клупата на клубот од Ломбардија, во текот на домашниот пораз од 0:4. Сега, „Ла газета дело спорт“ тврди дека има големи несогласувања меѓу двајцата, кои ескалирале на тренингот во четвртокот.

„Марио, оди си“, му кажал јасно Гросо на напаѓачот, кој потоа си заминал дома.

Според изворите на весникот, 28-годишниот Италијанец бил „многу лут“, и останува да се види дали воопшто ќе патува во Рим за дуелот со Рома во недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Приведена негувателката којашто тепаше дете во игротека во Скопје

Жената којашто претепа дете во игротека, а беше пријавена од сопстеникот на кафулето „Дежаву“, е приведена од страна на полицијата....

Свет3 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелски јавен обвинител го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху за мито, измама и кршење на довербата во три одделни случаи. За...

Македонија3 часа

МЖСПП: Малите и евтини сензори не даваат сигурни резултати за квалитетот на воздухот

Во врска со сè позачестената појава на набавка и мерења на квалитетот на воздухот со мали и евтини сензори, кои...

Македонија4 часа

Зоран Заев е добитник на меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ за 2019 година

Премиерот Зоран Заев е добитник на годинашната меѓународна награда „Иса-бег Исаковиќ“, која ќе му биде врачена на традиционалната церемонија во...

Македонија6 часа

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју, кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“, рече дека е многу разочарана од...

Македонија7 часа

Државата ќе им плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му...

Македонија9 часа

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Македонија9 часа

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија11 час

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија12 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија13 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија13 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет13 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет14 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија14 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија1 ден

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија1 ден

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа1 ден

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија1 ден

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Досие