Контакт

Спорт

Клоп: Не ми се допаѓа идејата на УЕФА за новата ЛШ

Објавено пред

Јирген Клоп, на прес конференцијата пред утрешниот натпревар со Њукасл, рекол дека е задоволен што пропадна проектот со Суперлигата и дека не е задоволен од новиот формат на Лигата на шампионите, кој УЕФА го презентираше во понеделникот.

Лигата на шампиони, во новиот формат, со 36 екипи, треба да започне од сезоната 2024/2025.

Новата Лига на шампиони ќе се игра според швајцарскиот систем, секој клуб ќе одигра по 10 натпревари, а потоа ќе следува нокаут фазата.

„Не можете само да додавате нови натпреварувања. Добро е што ја нема Суперлигата, но ниту новата ЛШ не е сјајна. УЕФА ми ја покажа идејата и јас велам дека не ми се допаѓа. Ќе имаме 10 натпревари, наместо досегашните шест. Не знам каде ќе ги вметнат“, рекол Клоп.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јунајтед со нова пресврт-победа, повреда и прекин на низата на Мегваер

Објавено пред

Манчестер јунајтед уште еднаш покажаа дека се мајстори за пресврти, победувајќи со 3:1 на гости кај Астон вила, но Оле Гунар Солскјер мора да биде загрижен, откако капитенот Хери Мегваер се повреди, прекинувајќи ја неверојатната низа од 71 меча во Премиер лигата без да биде заменет.

Бертран Траоре ги донесе Вила во водство во 24. минута со прекрасен гол, но како и многу пати оваа сезона, Јунајтед се вратија во второто полувреме. Бруно Фернандеш во 52. минута од пенал израмни на 1:1, за само четири минути подоцна Мејсон Гринвуд со убав удар да го комплетира трансферот.

Во 78. минута, Мегваер, кој зачудувачки ги имаше одиграно сите мечеви на Манчестер јунајтед во Премиер лигата од почеток до крај по неговиот трансфер од Лестер, доби повреда и не можеше да продолжи. Единсон Кавани во 87. минута постигна уште еден гол за конечни 1:3.

Јунајтед сега имаат шест поени пред Челси на третото место на табелата, но ги чека пеколен распоред – веќе во вторник играат со Лестер, а потоа во четврток го играат одложеното дерби со Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аталанта не го дава местото во ЛШ, Каљари ги поттурна Беневенто кон Серија Б

Објавено пред

Аталанта се искачи на второто место во Серија А, откако стигна до важна 5:2 победа над „отпишаната“ Парма, поставувајќи притисок на Јувентус и Милан, кои вечерва играат во големото дерби, додека на другата страна на табелата, Каљари славеше со 3:1 кај Беневенто за да го поттурне тимот на Пипо Инзаги кон втората лига.

Руслан Малиновски ја продолжи голгетерската форма со гол во 12. минута, за Матео Песина, само што влезе во игра во 52. минута да зголеми на 0:2. Луис Муриел во 77. минута зголеми на 0:3, пред Парма веднаш потоа да намали  преку Хуан Брунета. Потоа следуваше лудиот финиш со голови – Муриел во 88. минута зголеми на 4:1, пред Сон намали на 4:2, за Миранчук да ги постави конечните 5:2 по крајот на регуларниот дел од сезоната.

Со победата, Парма има 72 поени на второто место, пред Наполи со 70 и Јувентус и Милан со по 69 поени пред вечерашниот натпревар, кој уште повеќе добива на значење на само три кола пред крајот.

Харалампос Ликојанис и Леонардо Паволети постигнаа голови за Каљари да ги победи Беневенто на гости со 3:1 и да избега на четири поени од опасната зона. Каљари се сега 16. со 35 поени, еден повеќе од Специја, додека Беневенто се на 18. место (кое води во плејоф за опстанок) со 31 поен.

СЕРИЈА А, 35.КОЛО

Беневенто – Каљари 1:3

Парма – Аталанта 2:5

Верона – Торино 1:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Маестрална тактичка победа на Хамилтон во Шпанија, Ферстапен и Ред бул потфрлија

Објавено пред

Луис Хамилтон можеби го загуби првото место на стартот на Шпанското ГП на патеката Каталуња покрај Барселона, но на крајот неговиот Мерцедес направи фантастична тактичка одлука за тој да го победи Макс Ферстапен во Ред бул и да најави дека нема лесно да се откаже од потерата по осмата светска титула.

Хамилтон стартуваше како прв откако вчера ја забележа јубилејната 100. пол-позиција, но Ферстапен со храбар потег на првата кривина успеа да го помине Британецот, и потоа да ја заддржи позицијата. Но, додека Хамилтон и Мерцедес се решија на стратегија со две влегувања во боксот, во Ред бул одеа на ризик, оставајќи го Ферстапен како прв долго време на патеката. На крајот на шест круга пред крајот, откако прво ја „изеде“ предноста на Ред бул, Хамилтон лесно го помина Ферстапен, кој потоа влезе во боксот за да го постави најбрзиот круг за дополнителен поен. Хамилтон сега има 94 поени, додека Ферстапен е втор со 80 по само четири трки.

Последното место на подиумот го оствари Валтери Ботас, додека Шарл Леклер покажа дека Ферари го имаат третиот најбрз болид во моментов со четвртото место пред вториот возач на Ред бул, Серхио Перез. Даниел Рикардо ја имаше најдобрата трка оваа сезона за Мекларен со шестото место пред Карлос Саинс Јуниор (Ферари) Лендо Норис (Мекларен), Естебан Окон (Алипне) и Пјер Гасли (Алфа Таури) во поени. Поранешните светски шампиони пак имаа катастрофален резултат – Кими Раиконен беше 12. пред Себастијан Фетел, додека Фернандо Алонсо беше 17-ти, само пред возачите на Хас.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет3 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион4 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ5 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија5 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија5 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија6 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет7 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија7 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет9 часа

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет20 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион21 час

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт23 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ1 ден

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија1 ден

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија1 ден

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ1 ден

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија1 ден

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет1 ден

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Досие