Контакт

Спорт

УЕФА не ги казни „бунтовниците“, барем засега

Објавено пред

И покрај тоа што вчера шпанските медиуми тврдеа дека има сериозна опасност Реал Мадрид да биде исфрлен од Лигата на шампиони, и заедно со Јувентус да добие едногодишна суспензија од страна на УЕФА, денеска по состанокот на Извршниот комитет, стана јасно дека никој од 12-те клубови кои ја формираа Суперлигата нема да бидат казнети. Барем засега.

„Извршниот комитет е информиран околу последните случки околу Суперлигата, посебно опциите кои се достапни на УЕФА и мерките кои ќе бидат преземени. Мерките ќе бидат разгледани во иднина“, се вели во соопштението на УЕФА.

Дел од членовите на Извршниот комитет претходно изјавуваа дека треба да се има цврст став и мора да има казни за ситуацијата во која се постави европскиот фудбал по неуспешниот обид за формирање на паралелно натпреварувања.

Претходно со изјава се јави и тренерот на Реал, Зинедин Зидан, кој изјави дека тимот се подготвува за полуфиналната пресметка со Челси, сметајќи дека би било „апсурдно“ да бидат казнети оваа сезона.

„Имаме право да играме во Лигата на шампионите. Нелогично и апсурдно е да бидеме дисквалификувани. Воопшто не сме загрижени, ќе играме полуфинале, бидејќи тоа ен аше право“, изјави Зидан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сензационалниот Малинковски до 5. место на „Словакиа ринг“

Објавено пред

Давид Малинковски го освои петтото место на втората трка на „Словакиа ринг“, што се возеше денеска во рамки на FIA CEZ натпреварувањето во Твинго Купот.

Тој воедно беше и најдобропласиран од македонските возачи, додека Владимир Тренески беше седми, односно втор во бодувањето за домашниот шампионат, а Мартин Костовски заврши десетти или трет меѓу Македонците.

Малинковски возеше фантастична трка и веднаш по стартот успеа да се пробие до четвртата позиција. На некаде 10 минути до крајот на трката, нашиот возач дури успеа и да го преземе водството. Тој постојано беше при врвот во групата од осум автомобили, кои постојано се менуваа на првите неколку позиции. Во финишот, Малинковски падна до седмата позција, но во поседните неколку свиоци Младеновиќ и Ивануша имаа контакт по што излетаа од патеката, а Малинковски го запечати петтото место на трката.

Лука Глазер на крајот во фото-финиш мина прв низ целта, пред вчерашниот победник Ник Стефанчич и Урбан Јеловчан.

Останатите наши натпреварувачи, Ангелче Стојковски заврши на 15.место, Емил Нацка беше 18-ти, Зоран Мираковски на 20.место, а Ненад Костовски беше 22.место.

Милан Ѓорѓевиќ успеа да комплетира само два круга пред да излезе од патеката.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Во сенка на протестите, Валенсија со голема победа над Валјадолид

Објавено пред

Во сенка на големите вчерашни протести на навивачите против газдата Петер Лим, Валенсија стигна до убедлива 3:0 победа над Валјадолид со која практично обезбеди опстанок во Ла лига, цел која секако нема да ги задоволи навивачите на славниот тим.

Максимилијано Гомез постигна два гола еден во финишот на првото полувреме, и еден на стартот на второто за да ја осигура победата, пред Тјери Кореа во 89. минута да стави печат на победата на „лилјаците“.

Со трите поени, Валенсија се на 13. место на табелата со 39 поени, додека Валјадолид се во далеку поопасна ситуација на 18. место со 31 поен,  само еден пред Елче и Уеска во зоната за испаѓање на само три кола до крајот.

ЛА ЛИГА, 35.КОЛО

Валенсија – Валјадолид 3:0

Хетафе – Еибар 0:1

Навивачите на Валенсија на улица, газдата Лим им порачува: Имате птици во главата

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар загуби во Струга, и официјално стана второлигаш!

Објавено пред

ФК Вардар, убедливо најуспешниот македонски фудбалски клуб, 11-кратен освојувач на првенството и 5-кратен освојувач на Купот на Македонија, официјално испадна во втората лига, откако на гостувањето во Струга загубија со 1:0.

Со ова се става точка во најтешката сезона во историјата на „црвено-црните“, кои се во бездна по повлекувањето на спонзорот Сергеј Самсоненко, само една година откако ја освоија својата 11-та титула. На Вардар му беа потребни две победи во последните две кола од шампионатот, но и порази за Академија Пандев, Силекс и Ренова, и тоа не успеаја да го направат на гости кај Струга, која пак, со оваа победа се постави во позиција за Конференциската лига на УЕФА.

Ова е прво испаѓање на Вардар од Првата лига, ако не се смета сезоната 2010/11, кога официјално испаднаа од лигата, пред да се спојат со ФК Миравци, и да го преземат нивното новосвоено место во елитата.

Струга сега се трети, откако Македонија Ѓорче Петров во возбудлив натпревар загуби со 3:4 од новиот шампион Шкендија, иако двапати се враќаа во натпреварот.

Фото: ФК Вардар

ПРВА ЛИГА, 32.КОЛО

Беласица – Академија Пандев 0:2

Борец – Ренова 2:0

Македонија ЃП – Шкендија 3:4

Работнички – Силекс 3:1

Шкупи – Пелистер 0:0

Струга Трим Љум – Вардар 1:0

Табела: 1.Шкендија 74, 2.Шкупи 58, 3.Струга 54, 4.Македонија ЃП 52, 5.Работнички 47, 6.Пелистер 42, 7.Борец 40, 8.Академија Пандев 38, 9.Силекс 36, 10.Ренова 35, 11.Вардар 31, 12.Беласица 17.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет4 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион6 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ7 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија7 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија7 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија8 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет8 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија9 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет10 часа

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет22 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион23 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт1 ден

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ1 ден

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија1 ден

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија1 ден

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ1 ден

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија1 ден

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет1 ден

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Досие