Контакт

Спорт

Клоп: Пеп треба да игра покер, добар е со блефирање

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп вели дека Пеп Гвардиола „треба да почне со покер“ откако менаџерот на Манчестер сити најави дека вечерва против Челси ќе игра со ослабен тим подготвувајќи се за четврт-финалето против Њукасл во недела.

Доколку Сити не победи против Челси вечерва, Ливерпул ќе биде крунисан за шампион од Премиер лигата по 4:0 победата над Кристал палас вчера. Но, Клоп не му верува на Пеп.

„Што? Тој го кажа тоа? Пеп… Најверојатно би требало да почне да игра покер“, одговори Германецот.

И покрај предноста од 23 поени пред Сити, Клоп повторно го пофали Гвардиола и стилот на фудбал кој го играат.

„Манчестер сити е тим кој само можам да го почитувам. Фудбалот кој го играат навистина е одличен. Ние сме различни и мораме да бидеме такви. Не можеме да бидеме како Манчестер сити“, вели Клоп.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците им биле направени во Белград.

Ѓоковиќ и неговата сопруга не чувствувале никакви симптоми на вирусот, а тестот го направиле по претходен договор со лекарите.

Изминатите десет дена, по враќањето од Задар, Новак и Јелена Ѓоковиќ беа во само изолација, следејќи ги сите протоколи и безбедносни мерки во врска со Ковид-19.

Минатиот вторник, по враќањето од Задар, тестовите кои ги направија сопружниците покажаа дека тие се позитивни на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јотиќ се договорил со Вардар

Објавено пред

Ловро Јотиќ, кој минатата сезона настапуваше за Еурофарм Пелистер, е последното засилување за Вардар. Со трансферот на Јотиќ европскиот првак го комплетираше тимот за новата сезона.

Јотиќ заедно со сонародникот Анте Гаџа ќе бидат опциите што ќе ги има тренерот Стевче Алушовски на позицијата среден бек.

Инаку, Јотиќ кариерата требаше да ја продолжи во Бенфика, но откако португалскиот клуб поради финансиската криза што ја предизвика коронавирусот реши да го намали буџетот, тој реши да ја прифати понудата од Вардар.

Ловро Јотиќ е деветтото засилување за Вардар во пресрет на новата сезона, претходно во клубот пристигнаа Талески, Георгиевски, Вујин, Кантарел, Јагуриновски, Вакиќ, Гаџа и Валчак.

Прикажи повеќе...

Спорт

Емери би можел да ја преземе Фиорентина

Објавено пред

Унаи Емери се враќа од наредната сезона. Шпанскиот тренер се поврзува со Фиорентина иако за него се заинтересирани и некои други клубови.

Емери реши да земе одмор откако во декември минатата година доби отказ во Арсенал. Во кариерата тој бил тренер на Лорка, Алмерија, Валенсија, Спартак Москва, Севилја и ПСЖ.

Челниците на Фиорентина сметале дека 48 годишникот може да го врати клубот во самиот врв на италијанскиот фудбал.

„Виолетовите“ имаат лоша сезона, во 29 натпревари забележале само седум победи. Во Серија А се наоѓаат на 13 место со 31 бод, само шест повеќе од Лече кој се наоѓа во опасната зона.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија3 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија4 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет5 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет5 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија5 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет5 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија5 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет6 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет6 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет6 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет17 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија23 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија24 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија24 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија1 ден

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија1 ден

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион1 ден

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија1 ден

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Досие