Контакт

Спорт

Клоп: Сакаме Салах да остане во Ливерпул

Објавено пред

Менаџерот на фудбалерите на Ливерпул, Јирген Клоп, рекол дека дошло до напредок во преговорите помеѓу клубот и најдобриот играч, Мохамед Салах.

Салах, има договор со Ливерпул, до јуни 2023 година. Не одамна тој изјави дека за новиот договор нема никакви мегаломански барања.

„Сакам да останам, но јас не сум тој што одлучува. Се е во нивни раце. Не барам никакви луди работи“, рекол Салах.

Менаџерот, Клоп, на денешната прес конференција, ја коментирал изјавата на Салах.

„Во денешно време опасно е да се даваат интервјуа. Ние знаеме, јас знам што сака Мо. И ние сакаме да остане. Но, за да се реализираат некои работи едноставно е потребно малку време. За сега преговорите одат добро“, истакнал Клоп и дополнил.

„Многу теми има во преговорите. Постои и трета страна, а тоа е менаџерот. Но нема причина да бидеме загрижени, станува збор за една нормална процедура“.

Ливероул, утре, против Арсенал, ќе го одигра првиот полу-финален меч во Лига купот. Салах нема да игра, исто како и Садио Мане. Овие двајца се со своите репрезентации на Африканскиот куп.

Спорт

Норвежаните преку Германија се вратија во игра за полуфинале

Објавено пред

Норвешка се врати во игра за првите две места во групата 2 и полуфинале на Европското првенство во Унгарија и Словачка, откако го скршија отпорот на Германците во второто полувреме за убедлива 28:23 (14:12) победа.

Германија се оддржуваше во пристојна разлика од гол-два во текот на првото полувреме, но во второто Норвежаните ја зголемија предноста и ја оддржаа до крајот на мечот. Ерик Торстеинсен Тофт беше најефикасен за Норвешка со седум гола, а Себастијан Бартолд и Сандер Сагосен додадоа по четири, додека за Германците ниту еден ракометар немаше повеќе од три постигнати гола.

Норвежаните до крајот на групната фаза имаат тешки мечеви со Шпанија и нордиските ривали Шведска, во кои ќе се одлучува кој ќе се бори за медали. Шпанците имаат максимални 6 поени, додека Шведска и Норвешка сега имаат по 4, пред Германија и Русија со 2 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4106-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте им порача на газдите на Тотенхем: Послушајте ме за трансферите

Објавено пред

Антонио Конте секогаш бил тренер кој сакал да работи на одреден начин со одредени фудбалери, така што во Тотенхем треба да го послушаат неговиот совет околу трансферите, откако неговиот клуб е непоразен во Премиерлигата по преземањето на клубот во ноември.

Конте јавно побара да му се донесат посакуваните фудбалери во јануарскиот преоден рок, велејќи дека го информирал претседателот на клубот, Даниел Леви и спортскиот директор Фабио Паратичи за позициите кои мора да се засилат.

„Направив проценки за тимот, зборував со нив и се надевам дека клубот ќе ме послуша“, изјави Конте, во тоа што некои го протолкуваа како предупредување до управата на клубот.

Тотенхем засега не успеаја да купат ниту еден фудбалер во јануари, откако вчера Вулверхемптон им ја одбија понудата од 15 милиони фунти за крилото Адама Траоре.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мерцедес и Ред бул се договорија – Хоџкинсон се приклучува на „бикот“

Објавено пред

Мерцедес потврдија дека нивниот поранешен прв човек на инжинерингот, Бен Хоџкинсон ќе може да прејде во Ред бул од 24 мај, кога ќе стане технички директор на одделот за мотори на австриската компанија.

Ред бул успеаја да го убедат Хоџкинсон да прејде во нивниот тим, откако Ред бул го презеде одделот за мотори од Хонда, за да станат производители на мотори од 2022.

„Мерцедес Ф1 и Ред бул Ф1 стигнаа до договор околу поставувањето на Бен Хоџкинсон, и според договорот, Бен, кој работеше со Мерцедес од август 2001, ќе може да биде дел од Ред бул од 24 мај 2022“, се вели во објавата на Мерцедес.

Ред бул од преземањето на програмата на Хонда вработија над 500 луѓе, од кои голем број дојдоа од програмата за развој на мотори на Мерцедес. Хоџкинсон неодамна доби медал на Британската Империја од кралицата Елизабета Втора, откако дизајнираше уред за инхалација веднаш по стартот на пандемијата на КОВИД-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Топ4 часа

Се бара притвор за 22-годишниот возач, семафорите биле исклучени, а на пешачкиот налетал со голема брзина

Скопското основно јавно обвинителство до Основниот кривичен суд достави предлог за определување притвор за 22-годишниот возач кој вчера ја усмрти...

Македонија5 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија6 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија7 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион8 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет9 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија11 час

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ13 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија13 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет14 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија1 ден

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија1 ден

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет1 ден

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет1 ден

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија1 ден

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија1 ден

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Досие