Контакт

Спорт

„Клубот решава за мојата иднина“

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Ромелу Лукаку рекол дека клубот ќе реши каква ќе биде неговата иднина и дека тој не сака да се занимава со медиумските шпекулации.

Лукаку зад себе има просечна сезона, во која постигна само 12 гола во Премиер лигата, поради што започнаа шпекулациите дека тој ќе биде продаден. Неговиот менаџер Федерико Пасторело уште во април рекол дека по завршувањето на сезоната ќе биде позната судбината на неговиот клиент.

Напаѓачот синоќа постигна два гола за Белгија во победата над Шкотска (3:0), а по мечот запрашан за неговиот статус во Јунајтед рекол: „Клубот мора да реши“.

„Клубот мора тоа да го соопшти. Не сакам да се занимавам со шпекулации. Мое е да играм фудбал“, рекол Лукаку.

Ромалу Лукаку во 2017 година стана играч на Манчестер Јунајтед, тој со клубот од „Олд Трафорд“ има договор и за наредните три сезони.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Квартараро на пол-позицијата во Каталуња

Објавено пред

Младиот француски мотоциклист, Фабио Квартараро, ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка за Големата награда на Каталуња. За возачот на Петронас Јамаха, кој сезонава дебитира во најсилната класа во Мото ГП, ова е втора пол-позиција во кариерата, откако стартуваше од првото мести и на трката во Херез.

Квартараро уште на тренинзите навести дека овој викенд може да биде „негов“. 20 годишникот до пол-позицијата стигна со време од 1:39.484 минути. Во првиот ред на стартот на утрешната трка ќе бидат актуелниот шампион Марк Маркез на Репсол Хонда и Маверик Вињалес на Јамаха.

Зад најдобрите тројца се пласираа Франко Морбидели, Валентино Роси, Андреа Довициозо, Данило Петручи…

Прикажи повеќе...

Спорт

Виртус подготвиле богат договор за Теодосиќ

Објавено пред

Милош Теодосиќ во февруари го раскина договорот со ЛА Клиперс, се врати во Европа, но ги одби сите понуди туку реши да се посвети на подготовките за настап на Светското првенство во Кина.

Теодосиќ ги одби понудите на Анадолу Ефес и својот поранешен клуб ЦСКА Москва, а од февруари досега има одиграно само два натпревари за Србија.

Капитенот на српската репрезентација пред себе сега има сериозна понуда од Виртус Болоња. На клупата на клубот што ја освои ФИБА Лигата на шампиони седи српскиот селектор Александар Ѓорѓевиќ.

Медиумите шпекулираат дека Виртус подготвиле понуда вредна помеѓу 2 и 2,5 милиони евра по сезона.

Проблем за италијанскиот тим е што нема да учествува во Евролигата, но од клубот најавиле дека наредната сезона наместо во Лигата на шампионите на ФИБА ќе учествува во Еврокупот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан го сака Погба по секоја цена

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, не е заинтересиран за Кристијан Ериксен од Тотенхем, но нема намера да се откаже од можниот трансфер на сонародникот Пол Погба од Манчестер Јунајтед, пишува „Лекип“.

Зидан исклучително ги цени квалитетите на Погба, а според истиот извор фудбалерот сакал да замине од „Олд Трафорд“ и покрај намерите на менаџерот Оле Гунар Солскјер да му ја додели капитенската лента.

Погба (26), летото веројатно ќе ги напушти „црвените ѓаволи“, меѓутоа Реал ќе имаат жестока конкуренција во Јувентус, за да го реализираат неговиот трансфер. Сепак нема да биде изненадување и доколку остане во Јунајтед со оглед на обесштетувањето што го одреди клубот, а која изнесува помеѓу 150 и 170 милиони евра.

Погба минатата сезона забележа 16 гола и 11 асистенции на 47 натпревари што ги одиграл за Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија4 часа

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија4 часа

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија5 часа

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ5 часа

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Македонија6 часа

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е...

Македонија7 часа

Казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти за еден ден во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без...

Свет19 часа

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи...

Забава20 часа

Авион принудно слета поради агресивен патник

Авион „Аерофлот“ кој летал од Барселона за Москва, принудно слета во Полска поради агресивно однесување на еден од патниците, изјавил...

Спорт21 час

Ливерпул му „набиле комплекс“ на Суарез: Сакав да исчезнам од земјата

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез вели дека поразот од 4:0 од неговиот поранешен клуб Ливерпул во полуфиналето на Лигата на...

Регион22 часа

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање...

Македонија1 ден

Светски ден на крводарителствотo: Да ја покажеме својата хуманост грижејќи се едни за други

По повод 14 јуни, Светскиот Ден на крводарителството, Министерството за здравство упати повик до граѓаните и во иднина да ја...

Бегството на Груевски1 ден

Заев за ФАЦ: Знаеме дека Груевски побегнал криејќи се во багажник

Во интервју дадено за угледниот германски весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) премиерот Зоран Заев обелодени нови детали во врска со...

Македонија1 ден

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа...

Македонија1 ден

Слободата на Јанкулоска зависи од одлуката на врховните судии

Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа...

Свет1 ден

САД објавија снимка како Иран отстранува мина од танкер во Оманскиот Залив

Американската војска објави снимка на која, како што тврдат од таму, се гледа како Иранската револуционерна гарда отстранува мина која...

Домашен2 дена

Осуда од ФФМ откако репрезентативецот Алиоски беше избркан од прилепски ресторан

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се огласи по информацијата дека репрезентативецот Езџан Алиоски бил избркан од ресторан во Прилеп, откако...

Свет2 дена

Америка го обвини Иран за нападот на танкерите во Оманскиот Залив

За нападот на танкерите во Оманскиот Залив одговорен е Иран, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео. „Процената на владата на...

Топ2 дена

Кумановци изнајмиле стан за да продаваат хероин во Охрид

Охридската полиција поднесе кривична пријава против двајца кумановци на возраст од 33 и 41 година поради сомнение дека продавале хероин...

Македонија2 дена

(Видео) Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го...

Досие