Контакт

Спорт

Веспрем го потпишаа Борозан и му дадоа нов договор на Дејвис

Објавено пред

Европскиот вице-првак во ракомет, Вестпрем, објави дека клубот го продолжил договорот со тренерот Давид Дејвис Камара и дека од денес нов играч е Црногорецот Вуко Борозан.

Давид Дејвис, според договорот, ќе го предводи Веспрем до 30 јуни 2023 година. Поранешниот помошник на Раул Гонзалес во Вардар и тренер на ракометарките на Вардар, го презеде Веспрем на 9 октомври минатата година.

Сезонава тој ја врати шампионската титула во Веспрем, а со тимот стигна до финалните натпревари во унгарскиот Куп и во Лигата на шампионите.

Вуко Борозан во текот на сезоната, поради финансиската криза во Вардар замина од Скопје и уште тогаш постигна договор со Веспрем. Денес двете страни ја официјализираа две годишната соработка.

Борозан, претходно од 2016 година играше во Вардар и беше дел од генерацијата која во сезоната 2016/2017 ја освои првата титула во Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Габриел Хесус: ВАР е ср.ње!

Објавено пред

Вторпат за точно 4 месеци на Манчестер Сити му е поништен гол за победа во самиот финиш од мечот, и тоа и двапати против Тотенхем.

Првиот пат се случи на 17 април во реванш мечот од четвртфиналето во Лигата на шампиони кога голот на Рахим Стерлинг за победа и влез во полуфинале не беше признат по асистенција на видео-технологијата.

Вторпат, денеска кога Габриел Хесус даде гол за победа од 3-2 во 92 минута во прво коло од Премиерлигата, и повторно ВАР интервенираше. Мечот заврши 2-2.

epa07778329 Manchester City’s Gabriel Jesus (L) reacts with referee Michael Oliver after his a goal was disallowed during the English Premier League soccer match between Manchester City and Tottenham Hotspurs at the Etihad Stadium in Manchester, Britain, 17 August 2019. EPA-EFE/PETER POWELL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or ‘live’ services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Сето тоа го разбесни бразилскиот голгетер и по завршувањето на денешниот меч на главниот судија, Мајкл Оливер му рече: „ВАР е ср.ње!“

Не е исклучено ФА да поведе истрага затоа што постои видео-доказ, па Бразилецот би можел да биде казнет за зборовите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Црвен картон на Модриќ по нови правила, удар во Ахилова тетива забранет

Објавено пред

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација, членот на Реал Мадрид Лука Модриќ на денешното гостување на својот тим кај Селта Виго заработи директен црвен картон.

По еден наизглед обичен прекршок на Хрватот, додека домаќините се подготвуваа да изведат слободен удар во близина на аут линијата, ВАР технологијата му сугерираше на главниот судија Фернандес.

По прегледувањето на снимката, тој му покажа црвен картон на хрватскиот фудбалер.

Сите од гостинската екипа во неверување бараа објаснување, а не им беше јасна ситуацијата ниту на домашните фудбалери.

Судијата Итуралде Гонзалес ја објасни ситуацијата. Тој рече дека се работи за ново правило.

„Судиите добија препорака за опасните стартови од зад грб, како и тие удари во пределот на ахиловата тетива. Тие не смеат да имаат толеранција за такви стартови, па поради тоа Модриќ доби црвен картон“ – рече Гонзалес.

Инаку ова беше прв директен црвен картон во кариерата на Модриќ, а само втор воопшто.

Пред 5 сезони доби два жолти картони на дуелот од шпанскиот Супер куп против Атлетико Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хесус го дигна „Итихад“ на нозе во 92 минута, но ВАР му донесе бод на Тотенхем (видео)

Објавено пред

Премиерлигашкиот шампион, екипата на Манчестер Сити предмалку одигра ефикасни 2-2 против тимот на Тотенхем на стартот на новата сезона во Премиерлигата.

Избраниците на Пеп Гвардиола двапати водеа на мечот со финалистите од последната сезона на Лигата на шампионите, но популарните „Спарси“ двапати изедначуваа. „Граѓаните“ имаа дури 29 упатени удари кон противничкиот гол, за разлика од нив, Тотенхем само трипати шутна кон голот на Сити.

Серијата голови на „Итихад“ ја отвори Стерлинг во 20 минута, на асистенција на белгискиот фудбалер, Де Брујне.
Изедначувањето стигна по само 3 минути. Ламела погоди за Тотенхем за 1-1.

epa07778194 Manchester City’s manager Pep Guardiola (L) reacts during the English Premier League soccer match between Manchester City and Tottenham Hotspurs at the Etihad Stadium in Manchester, Britain, 17 August 2019. EPA-EFE/PETER POWELL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or ‘live’ services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Сити уште во првото полувреме ја врати предноста. Кун Агуеро погоди за 2-1 во 35 минута, повторно на асистенција на Де Брујне.

Во вториот дел изедначувањето на тимот на Покетино беше дело на Лукас, во 56 минута.

Кога сите очекуваа поделба на бодовите, Бразилецот Хесус во 92 минута погоди за 3-2.Ерупција од радост кај домашните навивачи.

Сепак радоста на „граѓаните“ кратко траеше. Беше напомош повикана ВАР технологијата, која покажа игра со рака, па голот на бразилскиот напаѓач беше поништен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пожарот над скопските села ставен под контрола, догаснувањето продолжува утре

Делумно е ставен под контрола шумскиот пожар кој избувна утрото околу 10 часот над скопските села Буковиќ, Раовиќ и Ласкарци....

Свет2 часа

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се...

Свет2 часа

Салвини попушти, ќе ги прими малолетните мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини потклекна под политичкиот притисок, и од меѓународната заедница, но и од внатрешно-политичкиот, околу...

Регион2 часа

Бугарија на второ место во НАТО според буџет за одбрана

Бугарија е на второто место во НАТО според буџетот за одбрана во однос на бруто домашниот производ и веднаш зад...

Регион3 часа

Српски полицајци го спасија животот на 9-годишно дете на автопатот Ниш-Белград

Двајца сообраќајни полицајци од Србија станаа вистински херои во медиумите и на социјалните мрежи, откако успеаа да го спасат животот...

Свет5 часа

Јункер итно пренесен на операција

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го прекинал одморот и ќе биде итно опериран, соопшти ЕК. Според информациите, Јункер...

Свет6 часа

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион10 часа

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ11 час

Гори планината над Буковиќ

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Свет11 час

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Свет13 часа

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет13 часа

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура13 часа

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија14 часа

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија15 часа

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Македонија1 ден

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ1 ден

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија1 ден

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ1 ден

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија2 дена

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Досие