Контакт

Спорт

Кобајаши не успеа до „гренд слем“, но вторпат стана шампион од „4 скокалници“

Објавено пред

Лошиот скок во првата серија не му дозволи на јапонскиот феномен Рјоју Кобајаши да стигне до четврта победа на четвртата скокалница од „Новогодишната турнеја“, но и петто место му беше доволно по вторпат да стане шампион од „4 Скокалници“.

Кобајаши беше само седми по првата серија во австрискиот Бишофсхофен со скок од 133.5 метри, и вториот обид од 135 метри му беше доволен само за петто место со вкупно 277.8 поени.

Победник во Бишофсхофен беше домашниот фаворит Даниел Хубер со 286.6 поени (136.5 и 137 метри) пред Норвежанецот Халвор Егнер Халверуд со 282.4 (136.5 и 136 метри) и Германецот Карл Гајгер со 281.9 (140.5 и 132 метри). Кобајаши по трите победи собра 1162.3 поени во генерален пласман, пред двајца Норвежани – Мариус Линдвик со 1138.1 и Гранеруд со 1128.2 поени.

Кобајаши во 2019/20 веќе ја имаше освоено „4 Скокалници“ со победа на сите четири натпреварувања, како трет скокач во историјата по Германецот Свен Ханавалд и Полјакот Камил Штох.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барти сигурно до четврт-финале, Монфис го елиминираше Кецмановиќ

Објавено пред

Светската тенисерка број 1, Ешли Барти го помина најтешкио тест досега за да се пласира во четврт-финалето на Австралија опен, губејќи првпат на свој сервис на турнорот, пред со 6:4/6:3 да ја совлада Американката Аманда Анисимова за час и 14 минути.

Барти, 25-годишната шампионка од Вимблдон е првата Австралијка која две години во низа стигнува до четврт-финалето на домашниот гренд слем по Венди Турнбул во 1984 година. Анисимова беше  непоразена во 9 меча откако го ангажираше Дарен Кејхил како тренер и ја елиминираше актуелната шампионка Наоми Осака во третото коло.

„Беше убаво да се одигра цврсто од почеток и да се освојат важните поени без проблем. Аманда ќе биде голема тенисерка бидејќи не се предава поен по поен“, вели Барти, која сега ќе игра со уште една Американка, Џесика Пегјула во четврт-финалето.

По хаосот со Новак Ѓоковиќ, Србија го загуби и вториот претставник, Миомир Кецмановиќ, кој со 7:5/7:6(4)/6:3 беше поразен од францускиот ветеран Гаел Монфис, кој уште нема загубено сет во Австралија. Французинот сега ќе игра со подобриот од дуелот Матео Беретини-Пабло Карењо Буста.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ургувајската „суперкласика“ Насионал-Пењарол решена со фрлање паричка!

Објавено пред

Големите ривали Пењарол и Насионал повторно играа во „суперкласикото“ на Уругвај, но овој меч ќе биде запаметен со тоа што беше решен со фрлање паричка и повеќе среќа имаа Пењарол. За среќа се работи за меч од предсезоната, по кој двата клуба повторно ќе се сретнат на 26 јануари во последниот меч од подготовките.

Мечот беше прекинат во 80-тата минута во ситуација кога немаше голови, откако судијата Леодан Гонзалез одлучи дека нема услови за игра поради силниот дожд и грмотевиците. Бидејќи немаше услови да се доигра мечот, победникот бил решен со фрлање паричка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јан Рајт во делириум кога неговиот внук го постигна својот прв гол

Објавено пред

Легендата на Арсенал, Јан Рајт не можеше да ја скрие радоста откако неговиот внук Д’Марџо Рајт-Филипс го постигна својот прв професионален гол по само една минута од мечот помеѓу Стоук и Фулам во Чемпионшип.

Младиот Рајт-Филипс, синот на поранешното крило на Манчестер сити и Челси, Шон, дебитираше за Стоук сити против Лејтон ориент во ФА купот, и иако неговите Стоук загубија со 3:2, постигна гол по само една минута игра.

Јан Рајт ја сподели својата реакција на Твитер, а откако му кажаа дека Фулам израмниле, одговори кратко: „Не ми е грижа“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ6 минути

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет16 минути

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион2 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија3 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија3 часа

Трет викенд по ред недела е неработен ден

Трет викенд по ред недела е неработен ден за 92 отсто од работниците. Законското решение предвидува оние што се ангажирани...

Македонија16 часа

Аки Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија17 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија20 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион22 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија23 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија24 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија2 дена

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Досие