Контакт

Спорт

Кој вели дека парите не го „вртат“ фудбалот? Вечерва: Ред бул контра Катар

Објавено пред

Кога вечерва во Португалија на теренот ќе истрчаат Пари Сен-Жермен и РБ Лајпциг, борбата ќе биде за место во финалето на најелитното клупско натпреварување на светот, Лигата на шампионите, но и уште еден доказ дека „парите го вртат светот“.

Францускиот шампион и третопласираниот тим од германската Бундеслига, секако, стигнаа до ова полуфинале без контроверзи и со својата фудбалска сила, меѓутоа, начинот на кој стигнаа до овие „височини“ за многу фудбалски „традиционалисти“ е само показател за сè што не чини во фудбалот.

Од една страна тука е Пари Сен-Жермен, клубот од француската престолнина кој беше трансформиран од милијардите на катарските ѕвезди, а од друга страна тимот кој Ред бул го трансформираше и го навлече бесот на германските навивачи.

КРИЛЈА!

Ред бул, австриската компанија за производство на енергетски пијалоци која направи „бум“ во Формула 1, во 2009 година го откупи германскиот петтолигаш ССВ Маркранштад, откако сите други опции предизвикаа отпор од навивачите.

Лајпциг беше идеален дом за проектот на Ред бул – голем град во поранешна Источна Германија без прволигашки фудбал, како ривал на традиционалните големи имиња во Бундеслигата, во прв план Баерн Минхен и Борусија Дортмунд. Откако Бундеслигата не им дозволи да го крстат тимот Ред бул Лајпциг, тие најдоа „елегантно“ решение – „RasenBallsport Leipzig“, но огромното лого на градите не остава на сомнеж што точно значи РБ.

Германците ги обвинуваат Ред бул дека го „кршат“ правилото „50+1“, односно дека членовите на тимот (односно фановите) мораат да имаат мнозинство од акциите во тимот. Во Ред бул, помалку од 20 луѓе, сите поврзани со Ред бул, ги имаат акциите во клубот. Ова придонесе тимот да биде нарекуван „најомразениот во Германија“.

ПЕТРОДОЛАРИ!

Од друга страна вечерва ќе го имаат Пари Сен-Жермен, клуб со далеку поголемо европско педигре, но и клуб кој беше трансформиран од според многу француски фанови, недозволено фрлање на евра.

Qatar Sports Investments (QSI), државната компанија од блискоисточната земја, во 2011 година пристигна во Париз со големи амбиции, кои полека се остваруваат. Покрај фудбалскиот успех, ПСЖ е несомнено проект на една држава да добива политички поени преку спортот.

Слична ситуација е и во Манчестер сити, англискиот премиерлигаш во сопственост на државни компании од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), што според многумина донесе до ситуација во која фудбалските клубови служат интереси на одредени држави, во необична геополитичка игра.

Досега низ парискиот клуб протекоа над милијарда евра, а клубот ги плати и двете најголеми суми за еден фудбалер, кои тешко ќе се срушат – Нејмар и Килијан Мбапе.

До пред овогодишното натпреварување, ПСЖ имаше три порази во осминафиналето, а претходно три порази во четврт-финалето, што според многумина беше доказ дека „парите не го купуваат фудбалот“, но оваа сезона може да биде многу поинаку. Парите, очигледно, се многу важни во фудбалот…©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бејл: Не жалам што заминав од Реал

Објавено пред

Герет Бејл минатата недела се врати во Тотенхем. Тој во својот поранешен клуб ќе настапува како позајмен играч од реал Мадрид. Во интервју за „Скај Спорт“, Бејл рекол дека не се кае што го напуштил Мадрид.

„По сѐ она што се случуваше воопшто не жалам што заминав. Сите грби зборови што беа кажани и сѐ она што беше направено изминатите месеци треба да му служат на чест на оној кој го направи тоа. Мене ми е најважно што сум чист пред себе си, што мислат останатите не ме интересира“, рекол Бејл.

Репрезентативецот на Велс рекол дека во текот на својот мандат во Реал напредувал во животот и во фудбалската игра.

„Заминувањето во друга земја, во друга култура и навикнувањето на тој живот беше дел од моето растење кое нема врска с фудбалот. Сепак не можам да кажам дека немаше и фудбалски предизвици. Додека сум на теренот ги слушам луѓето како ми свиркаат, тоа не беше пријатно, но ми помогна да пораснам, да научам да се носам со притисокот“.

Бејл во Тотенхем пристигна со лесна повреда, се наоѓа во процесот на рехабилитација, а неговото деби во старо-новиот клуб се очекува по репрезентативната пауза.

Прикажи повеќе...

Спорт

Каљари и Годин ја официјализираа соработката

Објавено пред

Диего Годин има нов клуб. Капитенот на Уругвај кариерата ќе ја продолжи во Каљари. 34 годишникот на Сардинија пристигна од Интер.

Годин донесен во Интер како големо засилување од Атлетико Мадрид тој не успеа да се снајде во 3-5-2 системот што го форсира тренерот Антонио Конте. Поради тоа Годин и Интер спогодбено се разделија по само една сезона. Во Каљари Уругваецот пристигна без обесштетување.

Годин со Каљари потпиша три годишен договор, по сезона ќе заработува 2.500.000 евра.

Според италијанските медиуми Годин решил да ја прифати понудата на Каљари бидејќи неговата сопруга Софија потекнува од овој град.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Дегенек од Црвена звезда се сели во Гент

Објавено пред

Фудбалерот на Црвена звезда Милош Дегенек кариерата ќе ја продолжи во Белгија, во редовите на Гент. Црвена звезда од трансферот на Дегенек ќе заработи 1.700.000 евра.

Репрезентативецот на Австралија ќе ја напушти Црвена звезда по 1 октомври, односно по натпреварот со Арарат во плејофот за пласман во фазата по групи во Лига Европа.

Дегенек имал понуди и од Блеискиот исток, Кина, јапонија и Јужна Кореја меѓутоа решил да остане во Европа.

26 годишниот дефанзивец на овој начин ќе го заврши својот втор мандат во Црвена звезда. По сезоната 2018/2019 за сума од 3.600.000 евра се пресели во Ал Хилал, но по само шест месеци за 1.700.000 евра се врати назад во Белград.

Црвена звезда реши да продаде неколку фудбалери откако не успеа да влезе во плејофот за пласман во групната фаза во Лигата на шампионите. Покрај Дегенек, клубот по мечот со Арарат ќе го напуштат Аргентинецот Матео Гарсија и Ел Фарду Бен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија54 минути

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион1 час

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски го пречека словенечкиот претседател Борут Пахор

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Свет2 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет2 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет2 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија2 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион2 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет17 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ18 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа19 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија20 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија21 час

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет21 час

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија22 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија23 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија23 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет23 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион1 ден

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Досие