Контакт

Спорт

Конкуренцијата не му може ништо – Хамилтон на пол-позицијата во Силверстон

Објавено пред

Возачите на Мерцедес доминираа во квалификациите пред утрешната трка за Големата награда на Велика Британија. Луис Хамилтон и Валтери Ботас имаа подобри резултати од конкурентите за една секунда.

Актуелниот светски првак Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата со нов рекорд на патеката 1:24.303 минути. Британецот ја освои седмата пол-позиција, вкупно 91 во кариерата.

Втората позиција во квалификациите му припадна на Валтери Ботас. Финецот од тимскиот колега имаше послабо време за 313 илјадити делови од секундата.

„Очигледно меѓу нас и останатите има голема разлика. Но мене Валтери секогаш ме притиска до крајните граници. Завршивме одчична работа“, рече Хамилтон.

Вториот ред пред трката го формираа Макс Ферстапен Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари. Ферастепен за д Хамилтон задоцни за 1.022 секунди, а беше побрз од Леклер за 0.124 секунди.

Третиот ред го формираа Ландо Норис од Мекларен и Ленс Строл од Рејсинг Поинт. Во првите десет завршија уште и Карлос Саинц јуниор од Мекларен, возачите на Рено Естебан Окон и Даниел Рикардо и Себастијан Фетел од Ферари.

Трката за Големата награда на Велика Британија утре ќе стартува во 15.10 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дефанзивецот Тодибо е заразениот фудбалер во Барса

Објавено пред

Дефанзивецот на Барселона, Жан-Клер Тодибо (21) е позитивен на коронавирусот.

Утринава беше објавено дека еден фудбалер од оние 9 кои беа тестирани бил позитивен на Ковид 19, а попладнево беше откриено дека тоа е токму Французинот Тодибо. Тој се наоѓа во својот дом, во изолација.

Тодибо минатата сезона беше на позајмица во Шалке 04, а сега му се стави на располагање на тренерот Сетиен пред четвртфиналниот дуел против Баерн, во петок од 21 часот.

Позитивно за останатите фудбалери на Каталонскиот клуб е што Тодибо во изминатите денови немал контакт со ниеден фудбалер од првиот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касилјас: Заминувањето беше трауматично, но Реал е мојот дом!

Објавено пред

Легендарниот шпански голман, Икер Касилјас вели дека неговото заминување во 2015 година од Реал Мадрид во Порто било трауматично, но тој вели дека, без оглед на се, „Кралскиот клуб“ е неговиот дом.

Екс-голманот на Реал и на „Фуријата“ на почетокот на месецов официјално соопшти дека ја завршува играчката кариера. Во шпанските медиуми се појави информација дека Касилјас ќе му биде советник на првиот човек на „Карлевите“, Флорентино Перез.

„Моето заминување беше трауматично, но тоа е мојот дом. Тоа беше како развод на брак, имаше грди зборови, но како поминуваше времето, се се смири. Две-три години по моето заминување од Реалимав подобар однос со Перез и тој ми рече дека морам да бидам во клубот. Ќе разговараме сега затоа што Реал е мојата куќа и мојот живот. Флорентино неодамна ме викна и ми рече дека има понуда за мене. Сега кога сум во Мадрид, ќе разговараме“ изјави Касилјас за шпански „АС“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Обложувачите „тријат раце“, компјутер пресмета кој ќе ги освои ЛШ и ЛЕ!

Објавено пред

Останаа уште 8 клубови во борбата за „шехарот со големите уши“ по до сега невиден систем на натпреварување.

Порталот „Euro Club Index” кој детално се занимава со статистика и параметри битни во фудбалот пресмета на основа на својата методологија кој ќе биде освојувач на најважниот клупски пехар во Европа.

Според компјутерот, најголеми шанси има Манчестер Сити (24%), а веднаш зад нив е Баерн Минхен со 21%.

Интересно е тоа што овие два тима ќе се сретнат уште во полуфинале, под услов Сити да го елиминира Лион, а Баерн да ја совлада Барселона.

Трет фаворит е ПСЖ, со 18% шанси за титула, а Аталанта има само 2% шанси да стигне до престижниот трофеј.

Барса, според рангирањето на компјутерот, има 18%, Атлетико Мадрид 13 и Лајпциг 4%.

Најмали шанси за успех му се даваат на Лион, само 1%.

Компјутерски е пресметано и кој има најголеми шанси да го подигне пехарот во Лига Европа.

Манчестер Јунајтед е на врвот, па по „ѓаволите“ е Севилја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија3 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија5 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија6 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија6 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија7 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија7 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија8 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ9 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија9 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет9 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија10 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија10 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет11 час

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет12 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет12 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија12 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија1 ден

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија1 ден

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа1 ден

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Досие