Контакт

Спорт

Конор „полуде“ во Калифорнија, фановите уште го обожаваат

Објавено пред

Конор Мекгрегор уште еднаш покажа дека е еден од најпопуларните УФЦ фајтери пред комплетирањето на трилогијата со Дастин Поаире, откако доби неверојатен прием од навивачите при пристигнувањето во Калифорнија.

Мекгрегор ќе се обиде да се одмазди за тешкиот пораз од Поаире во јануари, на УФЦ 264 следната сабота, во меч кој може да ги промовира во фаворити за УФЦ појасот во лесна категорија, кој сега е кај Бразилецот Чарлс Оливеира.

Во саботата навечер, Мекгрегор се појави пред еден ресторан во Њупорт Бич, Калифорнија, каде што беше пречекан од стотина фанови, пред да им покаже малку боксерски потези, па да замине во луксузен автомобил.

Спорт

Манчестер сити го рушат англискиот рекорд – 100 милиони фунти за Грилиш

Објавено пред

Манчестер сити ќе го срушат британскиот рекорд за трансфери, носејќи го Џек Грилиш од Астон вила за 100 милиони фунти, тврдат британските медиуми.

Пеп Гвардиола одамна е заинтересиран за 25-годишниот капитен на Астон вила, а понудата ќе го сруши британскиот рекорд за трансфери и се очекува да биде комплетиран следната недела. Грилиш, секако, ќе добие повеќекратно зголемување на својата плата од 160.000 фунти неделно која ја добива на „Вила парк“.

Според „Телеграф“, првите преговори помеѓу двата клуба се случиле оваа недела, и Сити првично понудиле 100 милиони фунти, и сега преговараат за „пакет“ кој би бил прифатлив за Вила. Додека се вршат овие преговори, Грилиш е на Миконос на одмор и треба да се појави на тренинзи следната недела.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барега го изненади фаворитот Чептеги, победи на 10.000 метри

Објавено пред

Селемон Барега го освои првиот златен медал во атлетика на Олимписките игри во Токио. Атлетичарот од Етиопија победи на трката на 10.000 метри.

Барега, на тронот го наследи Мо Фарах, кој победи во оваа дисциплина на Игрите во Лондон и Рио де Жанеиро. Фарах не успеа да ја исполни олимписката норма.

Барега, со резултат 27:43.22 минути, победи пред атлетичарите од Уганда, Џошуа Чептеги (27:43.63) и Џејкоб Чимплинго.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ и во микс-дубл не успеа да се пласира во финалето

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ по лошо ќе го памети 30.јуни 2021 година. Најдобриот светски тенисер играше две полу-финалиња и доживеа два порази.

Ѓоковиќ, во сингл, загуби од Алкесандар Зверев, а еден час подоцна излезе на теренот во микс дубл, заедно со Нина Стојановиќ.

Србскиот микс-дубла, доживеа порас од руската комбинација Елена Веснина/Аслан Карацев со 6/7, 5/7.

Ѓоковиќ и Стојановиќ имаа сет топка во првиот сет, а во вториот испуштија брејк предност.

Веснина и Карацев за златниот медал ќе се борат со сонародниците Анастасија Пављученкова и Андреј Рубљов, додека Ѓоковиќ и Стојановиќ за бронзата ќе се соочат со австралиската комбинација Ешли Барти/Џон Пирс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија1 час

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија4 часа

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија4 часа

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ5 часа

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ6 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет7 часа

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ7 часа

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет8 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет9 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија9 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет20 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет21 час

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет23 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија1 ден

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија1 ден

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија1 ден

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија1 ден

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија1 ден

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Досие