Контакт

Спорт

Конор се враќа со спектакуларен боксеркси меч против Мани Пакјао!

Објавено пред

Пензионирањето на Конор Мекгрегор не траеше долго, откако Ирецот вечерва објави бомбастично враќање во боксерскиот ринг против филипинската легенда Мани Пакајо.

„Ноториус“ веќе имаше една богата посета на боксерскиот ринг, откако во август 2017 година влезе во рингот со Флојд Мејведер Јуниор во еден од најбогатите мечеви во историјата на спортот, а сега преку неговата омилена „алатка“ Твитер објави дека се враќа со голем меч.

Откако прво сподели приватни Инстаграм пораки со претседателот на УФЦ, Дејна Вајт во кои разговараат за следните мечеви во февруари 2020, потоа тој потврди меч со Пакјао, боксерот кој освојуваше титули во осум различни тежински категории на Блискиот Исток.

„Ќе биде чест да се борам со двајцата најдобри боксери на својата ера, двајцата исплашени од меч“, напиша 32-годишниот Мекгрегор.

Претходно, во петокот тој објави снимка на која тренира во боксерски ринг зголемувајќи ги шпекулациите за боксерски меч.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кој е најдобриот НБА играч кој не освоил шампионски прстен?

Објавено пред

Има голем број одлични НБА играчи кои во своите кариери не стигнале до најголемото одличје во лигата – шампионскиот прстен.

Полемики се воделе и се водат кој од овие играчи заслужил да стигне до подиумот. Еве кои се дваесетте играчи кои според одредени критериуми би требало да се рамо до рамо со ѕвезди од калибарот на Мајкл Џордан, Коби Брајант, Леброн Џејмс…

1-Карл Мелоун – Беше дел од Јута Џез и во 1997 и 1998 губеше во финале од Чикаго Булс, а во финалето во 2004. „џезерите“ загубија од Детроит Пистонс

2- Чарлс Баркли – играше само едно финале, во 1993, но секогаш беше дел од најдобрите играчи во својата генерација

3 – Џон Стоктон – Со Јута, заедно со Мелоун двапати (1997 и 1998) губеа од Булси на Џордан, Пипен

4 – Ален Ајверсон – Ѕвездените моменти ги помина во Филаделфија 76-ките.

5 – Патрик Јуинг – Големиот центар на Орландо, Сиетл и Њујорк Никс губеше во финалињата во 1994 и 1999 година

6 – Дражен Петровиќ – Еден од најдобрите од Европа кои некогаш играле во НБА. Во 1990 година загуби финале со Детроит Пистонс

7 – Реџи Милер – Еден од најдобрите шутери на сите времиња, со Индијана Пејсерс загуби во финалето во 2000 година од Лејкерси

8 – Стив Неш – Еден од најдобрите плејмејкери на својата генерација, имаше пех што Феникс Санс не беа доволно добри за да играат за титулата

9 – Винс Картер – Според многумина, најдобриот забивач на сите времиња, во НБА помина 22 сезони, 8 пати беше на ОЛ-стар, но не стигна до прстенот

10 – Џејмс Харден – Се уште е еден од најдобрите во НБА, активен е, останува да се види дали со Хјустон Рокетс ќе успее да се искачи на „највисоката скала“

Во ова одбрано друштво има место и за Шон Кемп, Пени Хардавеј, Доменик Вилкинс, Трејси Мегреди, Дикембе Мутомбо, Крис Пол, Крис Вебер, Кармело Ентони, Јао Минг и Расел Вестбрук.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Не можевме да спиеме по преглупавиот старт на Пикфорд над Ван Дајк“

Објавено пред

Холандскиот фудбалски репрезентативец Жоржињо Вајналдум остро го критикува голманот на Евертон, Џордан Пикфорд, за невнимателниот старт против Вирџил ван Дајк по што стоперот подолг период ќе биде надвор од терените. Играчот од средниот ред на „црвените“ рече дека никој од соиграчите не спиел по Мерсисајд-дербито.

„Секако дека сме изнервирани. Тоа што Пикфорд го направи беше преглупаво. Не верувам дека сакаше да го повреди на начин на кој го повреди. Играчите на Евертон претеруваат кога играат против нас. Сите сакаат да победат во дербито, понекогаш малку и се претерува, но ова е премногу. И не е во прашање само тој старт, Ришарлисон безобразно го покоси Тијаго“, рече Вајналдум.

Холанѓанецот вели дека тоа што противниците го правеле не е во ред.

„Несреќи се случуваат, може и некој да е повреден, но тоа што тие го правеа е потполно неприфатливо. Уште потешко ни е што никој не е казнет“, објасни холандскиот фудбалер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дибиров: Да го победиме Порто и да потврдиме дека сме на добар пат!

Објавено пред

Тимур Дибиров, искусното лево крило на македонскиот и европски ракометен шампион – Вардар на ден пред новиот предизвик на „црвено-црните“ посакува уште еден добар меч и освојување на бодовите на дуелот против Порто во ракометната Лига на шампиони.

„Мислам дека натпреварот ќе биде многу тежок затоа што сега ние сме во една многу интересна ситуација, победивме многу силен противник како Фленсбург и сега сакаме да напредуваме малку по малку секој натпревар. Што се однесува до натпреварот до Порто, сакаме да потврдиме дека ова беше почеток на нашата идеја за она што сакаме да го постигнеме оваа сезона. Затоа многу ќе биде важна оваа победа дома, сепак знаеме дека Порто е многу квалитетен противник, независно е каде играте, дома или на гости. Многу незгодна екипа со тактика „7 на 6“ и кога им е најтешко, тогаш ја играат најдобро. Сакаме да потврдиме дека сме на добар пат, дека можеме уште подобро и дека нашата авантура оваа сезона почна од победата со Фленсбург. Сега треба да продолжи и да биде подобра и подобра. Нема лесен противник, но играме дома и мора да победиме“ рече Дибиров.

Вардарци се осоколени по победата над Фленсбург откако претхоно два дуели (ПИК Сегед и Елверум) на „црвено-црните“ беа одложени поради пандемијата на коронавирусот.

Во првото коло Вардар 1961 загуби на гостувањето кај Мешков Брест, па на мегдан со португалскиот шампион излегува со скор 1-1. Порто, пак досега има 2 победи и 2 порази во А групата во тековната сезона на Лигата на шампиони.

Натпреварот Вардар – Порто се игра утревечер со почеток во 20:45 часот во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Македонија3 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет4 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија5 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија5 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија7 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија7 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион8 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет8 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија9 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет10 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија10 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет10 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет10 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија11 час

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион22 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет22 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија24 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија1 ден

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија1 ден

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Досие