Контакт

Спорт

Конте и Интер ќе се разделат – Алегри ќе биде новиот тренер

Објавено пред

Италијанските медиуми тврдат дека до крајот на денот Интер и Антонио Конте ќе објават дека го раскинале договорот. Доколку не се разделат спогодбено, а Интер го отпушти Конте тогаш сопствениците на клубот на тренерот и неговите соработници ќе мора да му исплатат 55 милиони евра.

Во Интер биле подготвени за вакво сценарио и веќе се подготвиле за Масимилајо Алгери. Искусниот тренер би работел за седум милиони евра годишна плата.

Медиумите во Италија одат толку далеку што веќе го формираат тимо со кој Алегри ќе го нападне скудетото.

Капитент Хандановиќ е неприкосновен на голот, на бековските позиции би биле Хакими и Емерсон кој треба да пристигне од Челси, а во срцето на одбраната би играле Де Фрај и Годин. Трета опција на централната дефанзивна позиција би бил Бастони.

Во редот на врска би биле Брозовиќ, Барела, Ериксен и Тонали кој треба да пристигне од Бреша.

Нападот би го предводеле Лукаку и Лаутаро Мартинез.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Меси критикува: Во Барса ништо повеќе не може да ме изненади

Објавено пред

Лионел Меси му пружил поддршка на својот голем пријател Луис Суарез кој по шест години ја напушти Барселона. Уругваецот кариерата ќе ја продолжи во Атлетико Мадрид.

Луис Суарез од Барселона замина како трет најдобра стрелец во историјата на клубот (198 голови на 283 натпревари). Сепак од клубот не замина на начин на кој што заслужи, беше буквално избркан од Барселона.

„Ќе ми биде тешко што повеќе нема со тебе да ги поминувам деновите, на теренот и надвор од него. На сите ќе ни недостигаш. Поминавме многу години заедно, тој период кој никогаш нема да го заборавам“, напишал Меси на Инстаграм и дополнил.

„Ќе биде чудно да те гледам во друг дрес, уште почудно ќе биде кога ќе играм против тебе. Заслужи да заминеш како еден од најважните играчи во историјата на клубот, постигна толку многу со тимот, а не да бидеш „шутнат“ на начин на кој што тие тоа го направија. Но, вистината е дека во овој момент ништо не може да ме изненади. Ти посакувам се најдобро. Те сакам, се гледаме наскоро пријателе“.

View this post on Instagram

Ya me venía haciendo la idea pero hoy entré al vestuario y me cayó la ficha de verdad. Que difícil va a ser no seguir compartiendo el día a día con vos, tanto en las canchas como afuera. Los vamos a extrañar muchísimo. Fueron muchos años, muchos mates, comidas, cenas… Muchas cosas que nunca se van a olvidar, todos los días juntos. Va a ser raro verte con otra camiseta y mucho más enfrentarte. Te merecías que te despidan como lo que sos: uno de los jugadores más importantes de la historia del club, consiguiendo cosas importantes tanto en lo grupal como individualmente. Y no que te echen como lo hicieron. Pero la verdad que a esta altura ya no me sorprende nada. Te deseo todo lo mejor en este nuevo desafío. Te quiero mucho, los quiero mucho. Hasta pronto, amigo.

A post shared by Leo Messi (@leomessi) on Sep 25, 2020 at 1:59am PDT

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Бејл: Не жалам што заминав од Реал

Објавено пред

Герет Бејл минатата недела се врати во Тотенхем. Тој во својот поранешен клуб ќе настапува како позајмен играч од реал Мадрид. Во интервју за „Скај Спорт“, Бејл рекол дека не се кае што го напуштил Мадрид.

„По сѐ она што се случуваше воопшто не жалам што заминав. Сите грби зборови што беа кажани и сѐ она што беше направено изминатите месеци треба да му служат на чест на оној кој го направи тоа. Мене ми е најважно што сум чист пред себе си, што мислат останатите не ме интересира“, рекол Бејл.

Репрезентативецот на Велс рекол дека во текот на својот мандат во Реал напредувал во животот и во фудбалската игра.

„Заминувањето во друга земја, во друга култура и навикнувањето на тој живот беше дел од моето растење кое нема врска с фудбалот. Сепак не можам да кажам дека немаше и фудбалски предизвици. Додека сум на теренот ги слушам луѓето како ми свиркаат, тоа не беше пријатно, но ми помогна да пораснам, да научам да се носам со притисокот“.

Бејл во Тотенхем пристигна со лесна повреда, се наоѓа во процесот на рехабилитација, а неговото деби во старо-новиот клуб се очекува по репрезентативната пауза.

Прикажи повеќе...

Спорт

Каљари и Годин ја официјализираа соработката

Објавено пред

Диего Годин има нов клуб. Капитенот на Уругвај кариерата ќе ја продолжи во Каљари. 34 годишникот на Сардинија пристигна од Интер.

Годин донесен во Интер како големо засилување од Атлетико Мадрид тој не успеа да се снајде во 3-5-2 системот што го форсира тренерот Антонио Конте. Поради тоа Годин и Интер спогодбено се разделија по само една сезона. Во Каљари Уругваецот пристигна без обесштетување.

Годин со Каљари потпиша три годишен договор, по сезона ќе заработува 2.500.000 евра.

Според италијанските медиуми Годин решил да ја прифати понудата на Каљари бидејќи неговата сопруга Софија потекнува од овој град.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија38 минути

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет54 минути

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија1 час

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија2 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион2 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет3 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет3 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет3 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија3 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион3 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет18 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ19 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа20 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија21 час

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија22 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет22 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија23 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија24 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија1 ден

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Досие