Контакт

Спорт

Конте: Интер прво мора да дојде поблиску до Наполи и Јувентус

Објавено пред

Новиот тренер на Интер, Антонио Конте признава дека има „јасна разлика“ помеѓу неговиот клуб и Јувентус и Наполи во Серија А, но додава дека со доаѓањето на Ромелу Лукаку, оваа разлика треба полека да се намали.

Поранешниот тренер на Челси и Јувентус, како и селектор на италијанската репрезентација, вели дека разликата од 11 поени од второпласираниот Наполи минатата сезона е огромен пред отварањето на сезоната во понеделник против новиот прволигаш Лече.

„Трката започнува. Работиме на вистински начин, сакаме да направиме нешто значајно. Треба да видиме дали ова ’заттрчување’ ќе не лансира напред или треба да одиме со помали чекори. Има разлика до другите тимови, но не сакаме да се ограничуваме и не сакаме изговори. Не знам за што ќе се бориме, но знам дека ќе мораме да работиме понапорно од другите. Дали преодниот рок ја намали разликата со Јувентус и Наполи? Само времето ќе покаже. Покрај трансферите треба да работиме и на постојаност на нашата база“, вели Конте.

Покрај Лукаку во тимот дојде и Валентино Лазаро, додека Матео Политано го направи својот престој на „Сан Сиро“ постојан, а се шпекулира дека до крајот на преодниот рок ќе пристигне и Алексис Санчез.

„Јас имам високи очекувања кои сами ги поставувам. Потребен е тој притисок за да биде пренесен на фудбалерите. Не барам некој да не сожалува. Лукаку пристигна полн со ентузијазам и работи напорно. Има голем потенцијал во мојот тим“, вели Конте.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Газдата на „Луј Витон“ сака да го преземе Милан!

Објавено пред

Францускиот милијардер Бернар Арно, сопственикот на „Луј Витон“ и „Дом Перињон“, се обидува да го преземе седумкратниот европски шампион Милан, јавува италијанскиот весник „Ил месаџеро“.

Арно, кој тежи околу 90 милијарди евра, нуди фантастични 900 милиони евра на американската инвестициска компанија „Елиот менаџмент“, која го „наследи“ тимот откако претходниот сопственик, Кинезот Ји Јонгхонг не ги плати долговите кои ги имаше за компанијата.

Тие не сакаат да го продадат клубот, и веќе ги одбиле понудите од 550 и 700 милиони евра, но францускиот магнат верува дека последната понуда ќе донесе успех и тие ќе бидат убедени од неговиот амбициозен план.

Арно ветува големи засилувања за „росонерите“, нови спонзори и вложување на огромни средства во академијата на италијанскиот клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уапсени 12 навивачи на Јувентус кои го уценувале клубот

Објавено пред

Италијанската полиција уапсила 12 лидери на ултрасите на Јувентус, јавува италијанската новинска агенција „АНСА“, која додава дека се работи за членови на главните ултрашки групи: „Други“, „Традиционе-Антики валори“, „Викинг“, „Нуклео 1985“ и „Ди Виа Филаделфија“.

Тие се обвинети за повеќе различни криминални дела, вклучувајќи уценување на клубот, перење на пари и насилство. Според изворите од полицијата акцијата не е завршена и се бараат повеќе личности низ цела Италија.

Оваа вест доаѓа само два месеци откако во рација на дел од навивачите на „бјанконерите“ беше пронајдено оружје и многу нео-нацистички обележја.

Пред две години, Јувентус беа казнети со еден меч пред празни трибини поради продавање на билети на ултрасите. Во 2017 година, претседателот на клубот, Андреа Ањели доби едногодишна суспензија поради неговата улога во продавањето на билети на навивачки групи поврзани со мафијата, но суспензијата беше крената по неколку месеци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Хеа стави потпис на богатиот договор со Јунајтед

Објавено пред

Давид де Хеа официјално го потпиша новиот договор со Манчестер јунајтед, ставајќи крај на шпекулациите дека сака да си замине од „Олд Трафорд“, продолжувајќи го престојот во тимот на Оле Гунар Солскјер до јуни 2023 со опција за уште една сезона.

Шпекулациите велеа дека Де Хеа ги „оддолжува“ преговорите за да добие идентична плата од 500.000 фунти неделно како Алексис Санчез, кој замина на едногодишна позајмица во Интер. 28-годишниот Де Хеа има 367 настапи за Јунајтед од пристигнувањето од Атлетико Мадрид во 2011 година.

„За мене е привилегија да поминам осум години во овој голем клуб кој ми ја даде можноста да ја продолжам кариерата тука. Кога пристигнав во Манчестер не очекував дека ќе играм над 350 птаи за клубот. Сега, со осигурана иднина сакам да помогнам тимот да се врати на освојувањето на трофеи “, вели Де Хеа.

Солскјер пак, изјави дека Де Хеа е клучен во неговите планови за враќање на Јунајтед на врвот на англискиот фудбал.

„Пресреќен сум што се договоривме со Давид, кој последните години се покажа како еден од најдобрите на светот. Давид е фантастична личност и совршена база за нашата одбрана. Тој знае каква е вредноста да играш за Манчестер јунајтед“, изјави Солскјер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија2 часа

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија8 часа

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија8 часа

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија8 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет11 час

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија11 час

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија11 час

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион12 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ12 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет12 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет13 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион23 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион1 ден

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија1 ден

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија1 ден

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Досие