Контакт

Спорт

Копа-трофејот во рацете на Матијс де Лихт

Објавено пред

Младиот фудбалер на Јувентус, Матијс де Лихт, е освојувач на Копа-трофејот, наградата што „Франс фудбал“ ја доделува за најдобар млад фудбалер, победувајќи ги Англичанецот Џејдон Санчо (Борусија Дортмунд) и Португалецот Жоао Феликс (Атлетико Мадрид).

Де Лихт минатата сезона беше капитен на тимот на Ајакс, со кој ја освои двојната холандска круна и ги предводеше до полуфиналето од Лигата на шампионите пред да направи голем трансфер во Јувентус.

Во „старата дама“ тој имаше бавен почеток на кариерата со многу критики за неговата игра, но полека се зацврсти во првиот состав на Маврицио Сари и стана вистински столб на одбраната во отсуство на повредениот капитен Џорџо Кјелини.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Газдите на Манчестер сити го шират „семејството“, ќе го купат Нанси

Објавено пред

Сити Фудбал групацијата (СФГ) во своја сопственост има девет фудбалски клубови од кои најпознат е Манчестер сити. Пред еден месец СФГ го купија белгискиот второлигаш Ломел, а според најавите наскоро во сопственот ќе имаат десет клуба.

Групацијата планира да влезе на францускиот пазар откако ќе го купи Нанси, клуб кој се натпреварува во Лига 2.

Од ова фудбалско кралство најмногу профитира Манчестер сити бидејќи има огромна база од која може да избира млади таленти.

Нанси ќе стане десеттиот фудбалски клуб во сопственост на газдите од Абу Даби по шампионите од Премиер лигата Манчестер сити, Њујорк сити во американската МЛС лига, австралискиот Мелбурн сити, Јокохама Ф.Маринос од Јапонија, Клуб Атлетико Торке од Уругвај, Џирона од Шпанија, Сичуан џиуниу во Кина, Мумбаи сити во Индија и Ломел во Белгија.

Инаку СФГ беа заинтересирани и за рускиот фудблски клуб Уфа меѓутоа сопственик на овој клуб треба да стане компанијата Ред Бул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Приморска остана без лиценца во Словенија – МЗТ се враќа во АБА лигата

Објавено пред

Кошаркарскиот сојуз на Словенија не му додели лиценца на кошаркарскиот клуб Приморска. Оваа одлука на Словенците значи дека МЗТ ќе го заземе место на Приморска во АБА лигата.

Приморска не доби лиценца бидејќи клубот не ги исполнил финансиските критериуми. Клубот од Копер има право на жалба во спротивно ќе се преселат во четвртата лига на Словенија.

Оваа одлука на Кошаркарскиот сојуз на Словенија е спротивна од најавите на спортскиот директор на Приморска Горан Јагодник дека клубот наредната сезона ќе настапува во најсилниот ранг во Словенија и во АБА лигата.

Се чека и АБА лигата да му ја одземе лиценцата на овој клуб што значи дека ќе се ствроат сите услови МЗТ по две години пауза повторно да се врати во друштвото на најквалитетните тимови од регионот.

Преселбата на МЗТ во АБА лигата ќе предизвика и одредени промени во АБА 2. Лигата ќе треба да додели четири покани за натпреварување во АБА 2. Два тима ќе бидат од Србија (Нови Пазар и Младост од Земун), а два од Црна Гора (Подгорица и Студентски центар).

Прикажи повеќе...

Спорт

За најдобриот асистент во Европа нема место во националниот тим

Објавено пред

Селекторот на Германија Јоаким Лев нема намера да го врати во националниот тим фудбалерот на Баерн Минхен Томас Милер. Лев започна со процесот на подмладување на репрезентацијата поради што им откажа од услугите на тројца искусни фудбалери: Томас Милер, Џером Боатенг и Матс Хумелс.

Лев нема намера да го враќа Милер во репрезентацијата иако тој е најдобриот асистент оваа сезона во Европа.

Милер сезонава забележал 20 асистенции.

„Среќен сум што Томас игра одлично, но Лев веќе ја донесе одлуката. Играчите кои се повикувани на последните неколку натпревари ја имаат неговата доверба. Реши да им даде шанса на младите играчи“, рекол директорот на репрезентацијата Оливер Бирхоф.

Милер за Германија дебитирал пред десет години, одиграл 100 натпревари на кои постигнал 38 голови.

Напаѓачот на Баерн е најдобриот стрелец на Германија во историјата на светските првенства. Пред шест години со Германија стана светски првак.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафаната каде седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да извршат...

Македонија56 минути

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија3 часа

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет3 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ4 часа

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа6 часа

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет6 часа

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион18 часа

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион19 часа

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија20 часа

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ22 часа

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија22 часа

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија23 часа

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Македонија1 ден

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион1 ден

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 ден

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија1 ден

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ1 ден

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија1 ден

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион1 ден

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Досие