Контакт

Спорт

„Кориере“: Вториот најбогат човек во светот го купува Милан за милијарда евра!

Објавено пред

Иако на крајот на септември во отворено писмо, сопственикот на модниот бренд „Луј Витон“, Бернард Арнаут демантираше дека ќе го купи калчолигашот Милан, сепак милијардерот повторно се доведува во врска со „росонерите“.

Како што пишува италијански „Кориере дела Спорт“, најбогатиот Европеец и втор најбогат човек во светот наголемо преговара со американскиот фонд „Елиот“ кој е моментен сопственик на Милан.

Французинот чие богатство се проценува на 93 милијарди евра наводно идниот месец ќе го купи миланскиот фудбалски гигант за 975 милиони евра.
Corriere dello Sport: “Il Milan ad Arnault, il tam-tam aumenta” https://t.co/qMVTSOBEYh
— MilanNews.it (@MilanNewsit) November 16, 2019
„Драги навивачи на Милан, ви ја пишувам оваа порака за да ги прекинам шпекулациите за мојот интерес да го купам Милан. Многу ве почитувам вас и вашиот клуб, но не сум контактирал со никого од клубот, нити пак постои мој интерес да го купам клубот. Не знам од каде излегоа тие гласини дека сакам да го купам клубот. Ви посакувам се најдобро во сезоната која доаѓа“ – напиша Арнаут на крајот на септември годинава.

Сепак, во Италија се уверени дека во тајност се подготвува нова продажба на Милан кои сезонава го преживуваат врвот на долгогодишната криза.

Милан моментно е 14-ти на табелата во Серија А, со 7 порази по 14 кола, со само 4 бода повеќе од екипите кои се во зоната за испаѓање во понизок ранг.

Претходно италијанските медиуми пишуваа дека доколку Арнаут го купи Милан, на тренерското столче ќе го седне Масимилијано Алегри кој со Милан во 2011 го освои Скудетото.

Спорт

Дембеле ќе остане во Лион

Објавено пред

Напаѓачот на Олимпик Лион Муса Дембеле изјавил дека не го интересираат шпекулациите за негов трансфер во јануарскиот преоден рок. Дембеле медиумите најчесто го поврзуваат со Манчестер Јунајтед, Челси и Тотенхем.

„Нема да заминам оваа зима. Многу работи се пишуваат. Јас само треба да останам смирен и да ги игнорирам шпекулациите“, рекол Дембеле.

Претходно и првиот човек на клубот Жан-Мишел Ола рекол дека Дембеле нема да ја напушти Франција, бидејќи сакал да освојува трофеи со Лион.

Напаѓачот е во Лион од 2018 година, а претходно бил играч на Фулам и Селтик.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лампард не бил задоволен од Кепа, барал друг голман

Објавено пред

Челси му барале замена на најскапиот голман во светот Кепа Аризабалага. Шпанскиот репрезентативец во летото 2018 година за рекордни 80 милиони евра од Атлетик Билбао се пресели во „Стенфорд Бриџ“.

„Тајмс“ тврди дека во клубот не биле задоволни од напредокот на 25 годишниот голман, кој имаше имаше добри настапи во дебитантската сезона.

Челси во Премиер лигата во 24 натпревари примиле 32 гола, најмногу од првите пет екипи на табелата. Шпанецот по натпреварот со Арсенал (2:2) бил критикуван и од менаџерот Френк Лампард.

Истиот извор тврди дека Челси го означиле голманот кој би го заменил Кепа. Станува збор за 27 годишниот голман на Барнли, Ник Поуп. Цената на Поуп според „Трансфермаркт“ изнесува 12 милиони евра.

Обесштетувањето нема да биде проблем за „сините“ кои најпрвин ќе се обидат да го продадат Кепа, секако за помала сума од онаа што ја платија за него.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лејкерси победија, тежок пораз на Денвер, Клиперси немоќни во Атланта

Објавено пред

Две од водечките три екипи во Западната конференција во НБА-лигата забележаа порази во синоќешните натпревари. ЛА Клиперс доживеа пораз во Атланта, Денвер без шестмина играчи е поразен во Хјустон, а ЛА Лејкерс славеше над Њујорк.

Последнопласираниот тим на Истокот, Атланта Хокс, со 102:95 забележа победа над ЛА Клиперс, во чии редови го немаше Каваи Ленард.

Клиперс имаше 19 поени предност по првото полувреме, меѓутоа оваа разлика играчите на Атланта ја стигнаа и престигнаа во последниот квартал.

Џо Колинс ја предводеше Атланта со 22 поена и 16 скока. Кај Клиперс се истакна Мотрезл Херел со 30 поени.

ЛА Лејкерс без проблем славеше во дуелот со Њујорк Никс 100:92. Лејкерси ја забележаа 35 победа во сезоната.

Ентони Дејвис беше најдобар кај Лејкерси со 28 поени, Леброн Џејмс постигна 21 поен

Хјустон во дербито убедливо го порази Денвер Нагетс со 121:105. Расел Вестбрук забележа 28 поени и 16 скока, Џејмс Харден уфрли 27 поени, а се истакна кај Хјустон и Ерик Гордон со 25 поени.

Никола Јокиќ мечот кај Денвер го заврши со трипл-дабл од 19 поени, 12 скока и 10 асистенции. За српскиот репрезентативец ова беше 36. трипл-дабл во кариерата.

Резултати:

Голден стејт-Јута 96:129
Финикс-Индијана 87:112
Чикаго-Минесота 117:110
Мајами-Вашингтон 134:129
Бостон-Мемфис 119:95
Торонто-Филалделфија 107:95
Орландо-Оклахома 114:120
Детроит-Сакраменто 127:106

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус кој се појави во Кина би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 час

Бојан Јовановски: Не си играјте со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и пет пати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не си играјте со мојот живот, изјави...

Свет1 час

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан, поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија1 час

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено по вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион2 часа

По 20 дена ослободени киднапираните грчки морнари

Осуммина членови на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет2 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија14 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија19 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија19 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ20 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија20 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија21 час

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија22 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија22 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија23 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет23 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет23 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет24 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион24 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Досие