Контакт

Спорт

Кошаркарките добија силна група во квалификациите за ЕП

Објавено пред

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија ги дозна противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2025 година. Во Г групата Македонија ќе игра против репрезентациите на Србија, Украина и Португалија.

dobivaj vesti na viber

Квалификациите за женскиот Евробаскетот во 2025 година, ќе се играат во три „прозорци“ на ФИБА.

Натпреварите се закажани за 9. и 12. ноември 2023 година, на 7. и 10. ноември 2024 година, како и на 6. и 9. февруари 2025 година, кога ќе бидат познати сите учесници на завршниот турнир.

Согласно со системот за натпреварување, победниците на осумте групи, заедно со најдобрите четири второпласирани тимови, земајќи ги предвид сите резултати во групите, ќе се квалификуваат за Евробаскетот во 2025 година.

Инаку, за прв пат откако е воведен овој формат, со четири држави кои се во улога на ко-организатори, ќе биде формирана уште една квалификациска група.

Во И групата ќе се натпреваруваат, домаќините на турнирот Чешка, Германија, Грција и на Италија, но без натпреварувачки карактер.

Квалификациски групи за ЕП:

Група А: Шпанија, Летонија, Холандија, Австрија

Група Б: Унгарија, Словенија, Бугарија, Финска

Група Ц: Белгија, Полска, Литванија, Азербејџан

Група Д: Велика Британија, Шведска, Данска, Естонија

Група Е: Франција, Хрватска, Израел, Ирска

Група Ф: Турција, Словачка, Романија, Исланд

Група Г: Србија, Украина, Португалија, Македонија

Група Х: БиХ, Црна Гора, Швајцарија, Луксембург

Група И: Италија, Грција, Чешка, Германија

Фото/ kfsm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Сити е досаден, Милан се будали, Њукасл ми се гади“

Објавено пред

Милан и Њукасл одиграа 0:0, во вторникот, во првиот меч од Лигата на шампионите. Италијанскиот тим имаше 25 удари кон противничкиот гол (Њукасл шест), од кои девет беа во рамките на голот (Њукасл еден).

dobivaj vesti na viber

Натпреварот беше динамичен, особено во првото полувреме, но не беа сите воодушевени од она што го понуди овој меч. Артур Видал упати жестоки критики кон фудбалерите на Милан и Њукалс. Во својата анализа, Чилеанецот не ги поштедени ниту другите клубови.

Чилеанскиот играч за врска и поранешен играч на Интер и Јувентус сега има 36 години под договор е со Атлетико Паранаенсе. Повредата на коленото го оддалечи од тимот, па има време да ги гледа и анализира другите натпревари.

„Го гледав најлошиот натпревар во историјата на Лигата на шампионите, оној помеѓу Милан и Њукасл. Тие будали од Милано ми предизвикаа болка. Имаат среќа, се што знаат е да трчаат. Не би биле ни во Лигата на шампионите да не беше тоа. Згрозен сум од Њукасл, не го разбирам овој тим. Беше четврти во првенството и мораше да го стави својот живот на коцка за да направи нешто на првиот натпревар. Само ме налути“, рече Видал и коментираше за другите клубови и игри:

„Порто – Шахтјор, тоа беше одличен натпревар. Сити беше досаден, како и секогаш досаден. Ми се допадна второто полувреме од натпреварот помеѓу ПСЖ и Борусија. Заспав во првото”.

Foto/EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал најголем фаворит за тиутлата во Евролигата, Партизан 10., Звезда 11. фаворит

Објавено пред

Во пресрет на новата сезона во Евролигата, обложувалниците излегоа со првите прогонози. Најголем фаворит за титулата е актуелниот шампион Реал Мадрид, следуваат Монако и Панатинаикос.

dobivaj vesti na viber

Реал, минатата сезона, во драматичното финале го победи Олимпијакос и ја освои титулата. Со повратникот во тимот, Факундо Кампацо е најголемиот фаворит за трофејот. На вложен еден денар, на Реал, се добиваат пет.

Следуваат Монако и Панатинаикос, екипи кои донесоа неколку спектакуларни засилувања. Блиску до нив се Олимпијакос, Фенербахче и Барселона.

Обложувалниците не им веруваат многу на регионалните претстваници, Партизан и Црвена звезда.

Партизан е 10., а Црвена звезда 11. фаворит за титулата.

Шансите за освојување на Евролигата во сезоната 2023/24:

Реал Мадрид – коефициент 5
Монако 7
Панатинаикос 7
Фенербахче 9
Олимпијакос 9
Барселона 9,50
Олимпија Милано 11
Анадолу Ефес 15
Макаби 15
Партизан 16
Црвена звезда 21
Жалгирис 41
Валенсија 41
Баерн 41
Басконија 51
Виртус 67
Асвел 201
Алба 251.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави го продолжи договорот со Барселона

Објавено пред

Актуелниот шпански шампион Барселона го продолжи договорот со тренерot Чави Ернандез до летото 2025 година.

dobivaj vesti na viber

Доколку двете страни се задоволни, постои опција да се активира уште една сезона во договорот.

43. gодишниот Чави во Барселона пристигна на крајот на 2021 година и на 96 натпревари забележа 61 победа, 16 нерешени и 19 порази.

Минатата сезона Чави го предводеше тимот од стадионот „Камп Ноу“ до титулата во Ла Лига, а го освои и Суперкупот.

Во текот на својата кариера, легендарниот Шпанец цели 17 години го носеше дресот на Барселона со која освои 25 трофеи, одигра вкупно 767 натпревари.

По пет кола, Барселона е втора во Ла Лига со два бода помалку од Реал.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија3 часа

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Македонија3 часа

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство,...

Култура4 часа

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет4 часа

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија5 часа

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија5 часа

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија22 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија23 часа

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија1 ден

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија1 ден

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија1 ден

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија1 ден

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија1 ден

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион1 ден

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа1 ден

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет1 ден

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа1 ден

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет1 ден

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...