Контакт

Спорт

Косовецот Рахмани соиграч на Елиф Елмас во Наполи

Објавено пред

Капитенот на фудбалската репрезентација на Косово, Амир Рахмани потпишува петгодишен договор со калчолигашот Наполи.

Рахмани, кој ќе биде соиграч на нашиот Елиф Елмас ќе заработува 1.8 милиони евра годишно, а до крајот на сезоната ќе остане на позајмица во Верона која за овој трансфер ќе добие отштета од 14 милиони евра.

Интересно е тоа што Верона на Рахмани ќе заработи 12 милиони евра ако се знае дека минатото лето тој дојде во „градот на љубовта“ од Динамо Загреб за само 2 милион евра.

Вниманието на челниците на Наполи го заслужи со одличните партии во есенската полусезона во Серија А, каде во првите 19 кола пропушти само 11 минути.

Спорт

Гатузо: Меси прави работи кои може да ги видите само на „Плејстејшн“

Објавено пред

Џенаро Гатузо очекува да види „бестрашен“ Наполи против Барселона во пресметката од осминафиналето на Лигата на шампионите, и во исто време посочува дека е „бесцелно“ да му се игра „фластер“ на Лионел Меси.

Ова ќе биде прв меч на Гатузо како тренер во Лигата на шампионите, и на „Сан Паоло“ го пречекува моќниот тим на Барселона.

„Играме против голем тим. Му благодарам на тимот и на Карло Анчелоти, бидејќи јас не направив ништо да сме тука. Емоциите се тука, но сакам да видам Наполи кој не се плаши, и кој е подготвен да страда. Со Кике Сетиен, Барселона го прави истото што го правеше со години. Со Валверде ја освојуваа топката за 10 секунди, а со Сетиен за тоа им се потребни шест секунди. Ќе дојдат да не нападнат и мораме да сме подготвени. Некаде прочитав дека треба да играме ’фластер’ на Лео Меси, но тоа е бесцелно. Тој не само што е најголемиот според фудбалот, туку и според работите кои ги прави надвор од фудбалот. Тој е совршен пример за децата, никогаш не кажува непристојни работи. Прави работи кои можете да ги видите само на ’Плејстејшн’, работи кои не можете да ги замислите“, вели Гатузо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ањели: Немам никаков проблем со Конте, тој е симбол на Јувентус

Објавено пред

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели во интервју за „Радио 24“, вели дека самиот го избрал Маурицио Сари да биде тренер, но признава дека е фасцинантно да се гледа Антонио Конте како тренер на ривалите од Интер.

„Го сакавме Маурицио Сари и го земавме Сари. Антонио Конте е симбол на Јувентус бидејќи освои повеќе титули и трофеј од Лигата на шампионите. Имаме мирен однос со него и се почитуваме, но пред сè сме професионалци. Тој реши да го враќа Интер кај победниците заедно со претседателот Стивен Жанг, кого го познавам и почитувам, и тоа е нешто што ме фасцинира“, вели Ањели.

Тој исто така има и голема почит кон Лацио, кои неочекувано се само еден поен зад „бјанконерите“ и станаа закана за шампионските амбиции на двата побогати клубови.

„Морате да се плашите од тие кои не се плашат. Тие немаат обврска да победуваат и тоа е нивна предност. Но, тоа може да биде и непријател ако по еден или два порази се задоволуваш со место во Лигата на шампионите. Во споредба со Интер имаат целосно поинаква филозофија и не можете да ги споредувате. Интер не се толку ’лесни’ во игра, бидејќи Конте си зеде обврска да победува“, додава Ањели.

Прикажи повеќе...

Спорт

Таткото го советува Фјури: Сега е време за пензија

Објавено пред

Џон Фјури, таткото на новокрунисаниот ВБЦ шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека неговиот син треба да го остави боксот зад себе по најимпресивната победа во кариерата во саботата со доминацијата над Дионтеј Вајлдер.

Ова беше крунисување на фантастичниот камбек на британскиот боксер со прекар „Џипси кинг“ поради неговото потекло на таканаречени „Травелери“, или Роми „патници“. Фјури стана ѕвезда кога го победи Владимир Кличко во 2015 година за ИБФ, ВБА и ВБО титулите, но ги загуби без меч откако имаше проблеми со алкохолот, кокаинот, но и ментални проблеми.

Сега, тој има повеќе опции – да оди на трет меч со Вајлдер или да чека мега-меч со својот сонародник Ентони Џошуа, кој е ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО шампион. Сепак, Џон Фјури вели дека неговиот син треба да се фокусира на сопругата и на своите пет деца.

„Сакам мојот син да се пензионира сега. Направи доволно, а не беше лесно за него со толку битки. Мислам дека има таква идеја. Не смее да го прави ова. Ги освои сите професионални борби и ова е доволно. Има и други работи во животот, а нема што да докажува. Има 32 години и семејство и на децата им е потребен татко“, вели Фјури Сениор во гостувањето на британската ТВ.

Токму Џон Фјури беше тренер на својот син на почетокот на кариерата, бидејќи и самиот беше фајтер во борби без ракавици. Сепак, тој вели дека откако го гледал својот син во депресија по победата на Кличко во 2015 го сменил мислењето.

„Тоа беше темно време, гледаш млад човек како пие до смрт за да избега од реалноста, како јаде од кофа, и тоа пред вас. Кога на вашиот син ќе престане да му е грижа што зборувате, како татко и родител, време е да се загрижите“, додава Џон Фјури.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа2 часа

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Заев бил премиер, судија и обвинител, утре протест против главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното, а тоа...

Македонија4 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет6 часа

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија6 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија6 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија6 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ7 часа

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Европа7 часа

(Видео) Полиците во повеќе италијански маркети се целосно празни, луѓето се подготвуваат за епидемија

Во неколку помали места во италијанските региони Ломбардија и Венето, со население од околу 50.000 луѓе, од вчера на сила...

Европа8 часа

Четврта жртва на коронавирусот во Италија

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се искачи на четири, а бројот на заразени надмина 150. Според статистиката, во...

Свет9 часа

Сандерс: Ако треба би ја нападнал Кина

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против...

Свет9 часа

Нови 150 починати од коронавирусот во Кина

Кина денеска соопшти дека има нови 150 нови смртни случаи во епидемијата на коронавирусот, што е нов дневен рекорд откако...

Европа22 часа

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет1 ден

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа1 ден

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија1 ден

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ1 ден

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Свет1 ден

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Спорт1 ден

Шпанците го обвинуваат тетовскиот супер-агент Фаљи Рамадани за перење пари!

Фаљи Рамадани, еден од најмоќните фудбалски агенти на светот, е под истрага на шпанските власти за учество во шема за...

Досие