Контакт

Спорт

Крај на една ера: Од Манчестер Сити замина и последниот што имаше титула пред Пеп Гвардиола

Објавено пред

Капитенот на Манчестер Сити, Фернандињо, го напушта „Етихад“. Тој се враќа во татковината, каде потпиша со Атлетико Параненсе. Доби двегодишен договор од бразилскиот клуб и реши да замине од Сити во кој пристигна во 2013 година.

dobivaj vesti na viber

Интересно, во тимот веќе нема играчи кои ја освоија титулата со Манчестер Сити без Пеп Гвардиола. Поточно, Фернандињо е последниот кој го крена англискиот шампионски пехар во 2014 година и досега остана во тимот.

Во тој тим, предводен од Мануел Пелегрини, играа уште некои големи имиња – Харт, Компани, Забалета, Лескот, Милнер, Насри, Негредо, Џеко, Коларов, Хесус Навас, Агуеро, Давид Силва, Клиши, Бери, Јаја Туре …

Фернандињо сега се враќа во Атлетико Параненсе, каде играше од 2002 до 2005 година, кога како 20-годишен фудбалер се пресели во Шахтјор Доњецк.

Фернандињо за Манчестер Сити одигра дури 383 натпревари, постигна 26 гола и забележа 33 асистенции. Има дури пет титули во Премиерлигата, шест трофеи во Лига купот, еден во ФА Купот и му недостига само Лигата на шампионите.

Спорт

Ѓасула на уникатен начин влезе во фудбалската историја

Објавено пред

Албанскиот фудбалер, Клаус Ѓасула, влезе во историјата на европските и светските првенства. Ѓасула беше актер на еден од највозбудливите натпревари одиграни досега на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Ѓасула на теренот влезе во второто полувреме, по сплет на несреќни околности со постигна автогол во 76.минута. Со тој автогол Хрватска поведе против Албанија со 2:1, но токму Ѓасула во 95.минута го поништи водството на Хрватите и обезбеди бод за својата репрезентација.

Статистичарите издвоија необична информација. Ѓасула на вчерашниот натпревар стана првиот играч во историјата на европските и светските првенства кој во игра влегол од клупата за резерви и постигнал автогол и гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хезоња се огласи и стави крај на сите шпекулации

Објавено пред

Хрватскиот кошаркар Марио Хезоња стави крај на шпекулациите каде ќе ја продолжи кариерата. Хезоња се огласи на социјалната мрежа „Х“ и таму го потврди она што го најави минатата недела, дека ќе остане во Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

„Како што сите знаете, по мојот последен натпревар сезонава станав слободен агент и слободен да одлучам каде сакам да играм во следните години. Се уште немам склучено никаков договор со никого, а како што реков, информација ќе добиете од мене“, напиша Хезоња и додаде:

„Реал Мадрид веруваше во мене кога многумина не веруваа, се грижеше за мене и моето семејство од првиот ден кога пристигнав и направи да се чувствуваме како дома. Мојата единствена намера беше да останам, па со задоволство ќе ви кажам дека ќе останам уште долго во мојот дом, мојот Реал Мадрид“.

Клубот се уште не го официјализирал продолжувањето на соработката, а добро информираната новинарка Сира Лопез пренесува дека договорот е потпишан до летото 2029 година со исклучително добри финансиски услови.

Хезоња наводно ќе заработува 2,5 милиони евра по сезона, односно за петгодишната верност кон клубот од главниот град на Шпанија ќе инкасира вкупно 12,5 милиони.

29-годишниот кошаркар, минатата сезона во Евролигата имаше просек од 13,5 поени, 4,6 скока и 0,9 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Монти Вилијамс доби отказ и заработи 65 милиони долари

Објавено пред

Американскиот тренер Монти Вилијамс, по само една сезона се раздели со Детроит Пистонс. Вилијамс во јуни минатата година пристигна во Детроит, потпиша шестгодишен договор вреден 78,5 милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Во тој момент тоа беше најголемиот во историјата на НБА кога се тренерите во прашање, но Вилијамс не ги исполни очекувањата. Во меѓувреме, легендарните тренери Стив Кер, Грег Поповиќ и Ерик Сполстра потпишаа финансиски подобри договори.

Најдобриот тренер на лигата во 2022 година, победи на само 14 од 82 меча со Пистонс, а не ги исполни барањата на газдите, поради што доби отказ.

Со тоа обезбеди исплата од 65 милиони долари. Да потсетиме, претходно, откако доби отказ од Феникс Санс, на ист начин профитираше, бидејќи доби отказ заработи 20 милиони долари.

Екипите од Аризона и Детроит заедно со Њу Орлеанс се единствените кои самостојно ги водеше во НБА.

Како асистент работеше во Портланд и Филаделфија, односно репрезентацијата на САД со која го освои Мундобаскетот во 2014 година и Олимписките игри во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку денови има пријава за видени змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека...

Македонија2 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт2 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Македонија3 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија3 часа

Филипче: На СДСМ му се потребни нови луѓе, но и старите членови интелектуалци, социјалдемократи

Кандидатот за претседател на СДСМ, Венко Филипче оствари средби со сопартијците од Општинските организации на Ѓорче Петров и Карпош. На...

Македонија4 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ14 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија18 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија18 часа

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија23 часа

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ23 часа

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...

Европа1 ден

Американски војник осуден во Русија на речиси четири години затвор

Руски суд осуди американски војник на три години и девет месеци затвор под обвинение за кражба и закана со убиство,...

Свет1 ден

Шефот на НАТО за посетата на Путин на Северна Кореја: Загрижени сме

НАТО е загрижен за поддршката што Русија би можела да ја даде на севернокорејската ракетна и нуклеарна програма, изјави шефот...

Македонија2 дена

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни...

Топ2 дена

Залутан куршум заврши во грбот на скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...