Контакт

Спорт

Шерика Џексон истрча трето најдобро време во историјата на 200 метри

Објавено пред

Спринтерката од Јамајка, Шерика Џексон, го постигна третиот најдобар резултат на сите времиња на првенството во атлетика на Јамајка во Кингстон. Таа истрча време од 21,55 секунди во трката на 200 метри. Џексон победи и на 100 метри во петокот и не го криеше изненадувањето кога го виде своето време на семафорот, потврдено со отсуство на ветер.

dobivaj vesti na viber

„Искрено, шокирана сум, не очекував да одам толку брза. Знаев дека го имам во нозете, но да трчам толку брзо… Можам да кажам дека сум многу благодарна“, изјави Џексон.

Побрзи од неа во историјата на трката на 200 метри се само покојната Флоренс Грифит-Џојнер, чиј светски рекорд од 21,34 стои од 1988 година, и Елејн Томпсон-Хера, која истрча 21,53 секунди на Олимписките игри во Токио минатата година.

28-годишната спринтерка од Јамајка го подобри својот личен најдобар резултат од 26,10 секунди, како и најдобриот резултат сезонава на 200 метри од 21,77 секунди, што неколку часа претходно го постигна Американката Аби Стајнер во Јуџин (Орегон) на националното првенство на САД.

Спорт

Левандовски: Барселона оваа сезона ќе освои неколку трофеи

Објавено пред

Новиот напаѓач на Барселона, Роберт Левандовски, уште еднаш изрази уверување дека тимот ќе освои трофеи оваа сезона, и покрај неуспешниот старт во Ла Лига против Рајо Ваљекано (0:0).

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека беше доволно време Барса да не освои трофеј. Сигурен сум дека ќе освоиме неколку пехари оваа сезона“, изјави полскиот напаѓач.

Тој уште еднаш потенцираше дека го направил вистинскиот потег со трансферот на „Камп Ноу“.

„Кога првпат дознав дека Барселона е заинтересирана да ме донесе во тимот, веднаш помислив дека ова е совршен момент и за мене и за клубот“, истакна Левандовски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо набргу ќе ја каже вистината за Манчестер јунајтед

Објавено пред

Кристијано Роналдо удри по англиските медиуми велејќи дека тие постојано објавувааат лаги за него и вети дека наскоро ќе ја каже вистината за неговата ситуација во Манчестер јунајтед.

dobivaj vesti na viber

„Ќе ја дознаат вистината во интервју за неколку недели. Медиумите кажуваат лаги. Имам бележник и во последните неколку месеци од 100 вести за мене, само 5 беа вистинити. Таква е ситуацијата“, коментираше Роналдо на Инстаграм.

Во последните месеци вестите велеа дека Португалецот сака да замине од „Олд Трафорд“ во летниот преоден рок, наводно незадоволен од засилувањата на тимот и од тоа што „ѓаволите“ не играат во Лигата на шампионите, но исто така се тврдеше дека повеќе клубови (Атлетико Мадрид, Интер, Милан, Пари Сен-Жермен, Челси, Баерн Минхен…) одбиле можност да го добијат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дани Себалјос одлучи да остане на „Бернабеу“

Објавено пред

Шпанскиот репрезентативец Дани Себалјос ќе остане во Реал Мадрид и оваа сезона. Иако е свесен дека повторно ќе има периферна улога во мадридскиот тим, играчот од средниот ред избра да остане во клубот.

dobivaj vesti na viber

Анчелоти, пак, сметаше дека нема подобар играч на трансфер пазарот да го замени стартерот Лука Модриќ. Тој на 26-годишниот Шпанец му вети и поголема минутажа оваа сезона.

Дополнително, раководството ја разгледува можноста фудбалерот кој има 11 натпревари за репрезентацијата да добие понуда за продолжување на договорот кој истекува следното лето.

Откако помина две години на позајмица во Арсенал, Дани Себалјос остана во Реал Мадрид минатата сезона, но доби само 338 минути на 18 натпревари во сите натпреварувања. Во новата сезона, тој се појави на двата натпревари на тимот досега о повторно како резерва, со скромна минутажа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Мицкоски: Власта нема поддршка во парламентот за уставни измени и се плаши од избори

„Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот...

Македонија1 час

Бугарските историчари: Она што за нас е буквална вистина, за многу луѓе во Македонија звучи како вистинска револуција

Бугарската вистина ќе биде револуција во Македонија затоа што досега сме учеле сосема други факти во нашите историски учебници. Ова...

Македонија1 час

Обвинителството започна истрага за грабнатото бебе во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за кривично дело...

Македонија5 часа

Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Од 1 јануари уверението за државјанство ќе може да се издава и во електронска форма преку Националниот портал за електронски...

Македонија5 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија5 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија6 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија6 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет7 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа7 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет8 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет8 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет8 часа

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет8 часа

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија21 час

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ22 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија1 ден

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија1 ден

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...