Контакт

Спорт

„Кралевите“ двапати губеа, па пукнаа „петарда“ со Селта, Бензема е незадржлив

Објавено пред

Голеада на „Сантијаго Бернебеу“.

Иако тимот на Селта Виго на двапати имаше водство во Мадрид, со головите на Мина во 4. (0:1) и на Черви во 31. минута (1:2), сепак мечот го завршија со пет погодоци во својата мрежа. Реал славеше триумф со 5-2.

Повторно незадржлив беше францускиот интернационалец Карим Бензема, постигна хет-трик на мечот, со головите во 24., 47. и 87. минута од пенал.

Во 54 минута во листата на стрелците се запиша Винисиус, тогаш за 3-2, а четвртиот гол беше дело на новото засилување на Кралскиот клуб, Камавинга. Тој прецизно стрелаше во 72 минута, само 6 минути по влегувањето во игра на местото на Еден Азар.

Бензема од пенал ја стави точката на мечот.

Реал Мадрид по 4 одиграни кола со 10 бодови е лидер на табелата во Ла Лига. Со ист број бодови се и Валенсија, односно Атлетико Мадрид, но тие имаат послаба гол разлика од „кралевите“.

Селта, пак, во четирите натпревар освои само еден поен.

Претходно, Реал Сосиедад како гостин со 2-0 славеше кај тимот на Кадиз.

Спорт

Гидеј го урна светскиот рекорд во полумаратон

Објавено пред

Летесенбет Гидеј постави светски рекорд во полумаратон. Атлетичарката од Етиопија, во Валенсија, забележа време 1:02.52 часа.

Ова остварување на Гидеј е за повеќе од една минута подобро од претходниот рекорд на Рут Чепнгетич (1:04.02 минути).

Гидеј е актуелната светска рекордерка на 5.000 ,метри (14:06.62) и 10.000 метри (29:01.03).

Прикажи повеќе...

Спорт

Ноќ во знакот на браќата Кари и Мело Ентони

Објавено пред

Браќата Кари и Кармело Ентони ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата. Стеф Кари стана најдобриот асистент во историјата на Голден стејт Вориорс, Сет Кари постигна 23 поени во првата четвртина за Филаделфија, а Кармело Ентони им ја донесе првата победа во сезоната на Лос Анџелес Лејкерс.

Стеф Кари, во победата на Голден стејт во Сакраменто 119:107, забележа 27 поени и 10 асистенции. Кари ја мина бројката од 5.000 асистенции во кариерата, најмногу во историјата на франшизата. Џордан Пол постигна 22, а Дрејмонд Грин 14 поени за Вориорс.

Екс играчот на Вориорс, Херисон Барнс со 24 поени го предводеше Сакраменто.Помладиот брат на Стеф, Сет, дулот во Окалхома го заврши со 28 поени, 23 од нив постигна во првата четвртина, во која постигна шест тројки од седум обиди. Филаделфија во Оклахома победи со 115:103.

ЛА Лејкерс, во третиот меч ја забележаа првата победа во сезоната. Предводник беше Кармело Ентони со 28 поени. Ентони го скокна Мосис Мелоун на деветтото место на листата на најдобри стрелци, во историјата на лигата.

Во победата на Лејкерси над Мемфис 121:117, Ентони Дејвис постигна 22 поени за Лејкерси, а Џа Морент 40 поени за Мемфис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Суарез ги врати Атлетико од бездната против Сосиедад

Објавено пред

Шпанскиот шампион, Атлетико Мадрид предводен од Луис Суарез успеа да се врати од 0:2 негатива против неочекуваниот лидер во Ла лига, Реал Сосиедад за 2:2 реми во возбудлив меч на „Ванда метрополитано“.

Норвежанецот Александер Сорлот ги шокираше домашните навивачи со гол уште во 7. минута од мечот, пред неговиот сонародник Александер Исак во 48. минута да зголеми на 0:2.

Тогаш на сцена стапи „џокерот“ на Диего Симеоне – Суарез, кој прво во 61. минута намали на 1:2 по асистенција на Жоао Феликс, за во 77. минута од пенал да донесе поен за Атлетико.

Поенот е доволен Сосиедад да се искачи сам на првото место на табелата со 21 поен, еден пред Реал Мадрид и Севилја, додека Атлетико се четврти со 18 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата, по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет48 минути

Колумбискиот нарко-бос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен нарко бос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци...

Свет1 час

Тедрос: Пандемијата нема да заврши додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрејесус изјави дека пандемијата на Ковид е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион12 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион15 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија16 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ17 часа

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион19 часа

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион21 час

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет21 час

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ22 часа

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет2 дена

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија2 дена

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет2 дена

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион2 дена

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет2 дена

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија3 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Досие