Контакт

Спорт

Крос: Чуден е случајот со Герет Бејл

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид Тони Крос изјавил дека ситуацијата во која се наоѓа Герет Бејл не е добра за ниту еден член на клубот.

Велшанецот во текот на целата сезона се наоѓа во втор план кај тренерот Зинедин Зидан, одигра 20 натпревари, на кои постигна три гола.

Минатото лето Рела во последен момент го стопираа трансферот на Бејл во Џангсу Санинг. Пропаднатиот трансфер во Кина само ги продлабочи лошите односи.

„Мислам дека и понатаму е лут поради тоа, бидејќи тој сакаше да замине. Генерално целиот случај е тежок, никој не е задоволен поради тоа“, открил Крос и дополнил.

„Јасно е дека Бејл не е донесен за да игра толку малку, но целата ситуација е чудна. Среќа е што тоа не влијае врз тимот“.

Герет Бејл има договор со Реал до 30 јуни 2022 година. Реал ќе се обиде да го продаде ова лето, меѓутоа во услови на финансика криза тешко дека ќе најде клуб кој ќе сака да му исплаќа на Бејл 17 милиони евра годишно.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сетиен: Ваквите порази болат!

Објавено пред

Прашање е дали тренерот на Барселона, Кике Сетиен по денешниот кошмарен ден за сите навивачи за каталонскиот клуб (пораз на Барса со 8-2 од Баерн) утрото ќе го дочека како предводник на Барса. Тој вечерва по мечот призна дека Баерн заслужил да победи.

„Ова е навистина болен пораз. Мислам дека е изразен со преголема разлика, иако тие заслужија да ги постигнат најголемиот дел од головите. Не надиграа целосно во одредени моменти, а тие беа многу ефикасни. Имавме добар почеток, но тие покажаа дека поседуваат квалитет. Во моментов не би сакал да коментирам повеќе, јасно е дека постои голема фрустрација по ваквата елиминација, па сега ни останува да извлечеме заклучоци и да донесеме одлуки. Барса е навистина голем клуб и ваквите порази болат, Треба да се направи добра анализа, и клубот да донесе одлука. Овој понижувачки пораз прави штета и сигурно ќе има промени, но прерано е да се каже дали ќе продолжам или не“ рече Кике Сетиен по поразот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пике најави дека си оди: На дното сме!

Објавено пред

Баерн Минхен го прегази вицешампионот во Шпанија сезонава – Барселона, а веднаш по последниот судиски свиреж, Каталонците „почнаа да пукаат по рабовите“.

Одбраната на екипата беше катастрофална на овој меч, предводена од Жерар Пике (33). Стоперот по овој пораз најави заминување од клубот од „Ноу Камп“, по цели 14 сезони.

„Срамота, ништо друго не можам да речам. Ова не е првпат или вторпат. На овој клуб му требаат секакви промени, го допревме дното. Ако морам да си одам за да дојде млада крв, ќе си одам. Во Европа не сме компетитивни, а веќе не ни оди ниту во лигата. Овој неуспех не може да се маскира со ништо“ – рече разочараниот Пике.

Тој денеска го одигра 542-от меч за Барса, а има постигнато 47 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голем срам за Барса, историски пораз од Баерн со 8-2

Објавено пред

Пораз и понижување за историја вечерва и се случи на Барселона, екипата која цела сезона во Лигата на шампиони немаше пораз.

Баерн Минхен – Барселона 8-2 стоеше на семафорот на стадионот „Луж“ во Лисабон, Португалија, по четвртфиналниот двобој на двата фудбалски гиганти.

Меси, Суарез и другарите со наведнати глави го напуштија тревникот по невидениот срам што им се случи вечерва.

Во двете полувремиња Баварците славеа со резултат 4-1. Баварците до врв ја наполнија мрежата на Германецот Тер Штеген додека тренерот Кике Сетиен немо седеше на клупата гледајќи го срамното издание на својата екипа.

Баерн поведе со 1-0 уште во 4 минута, стрелец беше Томас Милер.

Само 3 минути подоцна веќе беше 1-1, автогол на дефанзивецот на минхенскиот клуб, Давид Алаба.

На новото водство сна Баварците се чекаше до 22 минута, Хрватот Перишиќ постигна погодок за 2-1.

Во 28 минута на семафорот веќе стоеше 3-1 во корист на Баерн. Стрелец Габри.

Уште не беа соземени од шокот, а фудбалерите на Барселона и по четврти пат ја вадеа топката од својата мрежа. Стрелец на четвртиот погодок за Баерн беше Томас Милер, по вторпат.

4-1 беше резултат на полувремето.

Во вториот дел Суарез прв се запиша во листатата на стрелци, во 57 минута. Намали на 4-2 и донесе надеж, која сепак, траеше само 6 минути.

Кимих во 63 минута по одличниот продор на Кимих пак ги носи Баварците на +3, 5-2 е.

Тука веќе застана машината на Сетиен, Меси и Суарез заедно со останатите се изгубија на теренот и до крајот дозволија понижувањето да биде комплетно.

Последните 3 гола за Баерн беа дело на Левандовски, во 82 минута со глава, на асистенција на нвовлезениот Кутињо, кој е играч на Барса, што е на позајмица во минхенскиот клуб.

Поразот да пече уште повеќе, се погрижи токму нивниот, Кутињо, ги постигна последните 2 гола за конечни 8-2 на „Луж“.

Баерн го чека полуфинален дуел со подобриот од мечот Манчестер Сити – Лион, а Управата на Барселона ќе треба да размисли кој се може да биде дел од овој голем клуб.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија16 часа

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија17 часа

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија17 часа

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија19 часа

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Македонија20 часа

Србија воведе задолжителен ПЦР-тест за македонските граѓани

Странците што доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа, одлучи...

Топ21 час

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ22 часа

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија23 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија23 часа

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ23 часа

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет1 ден

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет1 ден

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет1 ден

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет1 ден

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет1 ден

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа2 дена

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија2 дена

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија2 дена

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Досие