Контакт

Спорт

„Меси во Интер? Тоа не може да се случи ниту во „Фантази“

Објавено пред

Тренерот на Интер Антонио Конте по победата на неговите фудбалери во Џенова (3:0) ги коментирал шпекулациите за можниот трансфер на Лионел Меси во неговиот тим.

„Гласините за трансферот на Меси се апсолутна лага. Не им верувајте на лажните вести. Нема да му се приклучи на Интер, тоа нема да се случи ниту на Фантази“, рекол Конте.

Вчера шпанските медиуми објавија дека таткото на Меси, Хорхе, купил куќа во Милано. Информацијата ја пренесоа медиумите во Италија, по што запонаа шпекулациите дека Лионел Меси би можел од Барселона да се пресели во Интер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓурѓевиќ ги „крена“ Работнички против Беласица

Објавено пред

Работнички ја забележа својата прва победа во новата сезона во Македонската Прва лига, откако со двата гола на Фахрудин Ѓурѓевиќ стигна до 2:0 триумф над новиот прволигаш Беласица.

Ѓурѓевиќ, кој ова лето дојде кај „романтичарите“ од чешкиот Храдец Кралове, стрелаше во 38. и 50. минута за триумф, оставајќи го прволигашот од Струмица на последното место на табелата со два порази и 0:8 скор по два натпревари.

ПРВА ЛИГА, 2.КОЛО

Работнички – Беласица 2:0

ВЧЕРА

Силекс – Пелистер 2:2

УТРЕ, 17.00

Академија Пандев – Вардар

Борец – Ренова

Шкендија – Струга Трим Љум

Шкупи -Македонија Ѓорче Петров

Фото: ФК Работнички

Прикажи повеќе...

Спорт

За среќа е жив! Евенепел падна во „провалија“ на трка во Италија!

Објавено пред

Фаворитот за победа на саботната велосипедска трка Џиро ди Ломбардија, Белгиецот Ремко Евенепел заврши во болница по застрашувачки пад во текот на трката, паѓајќи во провалија.

Белгискиот талент отиде преку оградата пред еден мост при едно спуштање на трката, но е „жив и свесен“, објави италијанската радиотелевизија РАИ.

Ова е застрашувачки момент за 20-годишниот Евенепел, кој има фантастични девет победи оваа сезона, најмногу од сите велосипедисти.

Данецот Јакоб Фуглсанг стигна до победата на трката, негова втора монументална победа по минатогодишната Лиеж-Бастоњ-Лиеж.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Л’Екип“ првпат даде оценка „кец“ за еден тренер

Објавено пред

Францускиот спортски весник „Л’Екип“ има препознатливо строг систем на оценки за фудбалските мечеви, но и дури под овој стриктен систем, ниту еден тренер пред Кике Сетиен не добил оценка „кец“.

Барселона вчера загубија во неверојатен меч со 8:2 од Баерн Минхен и оценувачите на „Л’Екип“ не беа нежни.

Покрај „кецот“ за Сетиен, пет фудбалери на Барселона завршија со оценка 2/10 – Жерард Пике, Нелсон Семедо, Серхио Бускетс, Френки де Јонг и Артуро Видал. Марк-Андре Тер Штеген, Клемен Ленгле, Жорди Алба, Серхи Роберто и Лионел Меси добија по „тројки“, а најдобро беше оцвенет Луис Суарез со четири.

Од другата страна, Томас Милер доби највисока оценка – деветка, а осумки отидоа кај Серж Гнабри, Иван Перишиќ, Ентони Дејвис и Џошуа Кимих, додека иста оценка доби и тренерот Ханси Флик.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа42 минути

Хаос во сообраќајот, Британците брзаа кон дома за да избегнат карантин

Илјадници туристи имаа само неколку часа да се вратат во Велика Британија за да ги избегнат карантинските мерки наметнати кон...

Топ2 часа

Во Битолско украдени над 200 тони пченица во вредност од 50.000 евра

Во попладневните часови на 13 август, 48-годишен битолчанец во полиција пријавил кражба на 200 до 240 тони пченица. Според пријавеното,...

Македонија3 часа

Регистриран 141 случај на новозаразени, починаа четворица пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија4 часа

НБРСМ: Сите мерки што ги презедовме за „Еуростандард“ банка беа за заштита на депонентите

Народната банка соопшти дека во врска со, како што наведува, невистините и клеветите изнесени од страна на сопствениците на „Еуростандард...

Регион6 часа

(Видео) Албанци чекаат со денови на границата со Грција – колона долга 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои...

Свет7 часа

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион7 часа

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет9 часа

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион10 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет10 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Македонија11 час

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија24 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија1 ден

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија1 ден

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија1 ден

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ1 ден

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија1 ден

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија1 ден

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Досие