Контакт

Спорт

Лукаку е блиску да влезе во историјата на Интер

Објавено пред

Белгискиот напаѓач во редовите на Интер, Ромелу Лукаку би можел да стане „бесмртен“ на „Џузепе Меаца“.

Тој е на чекор до историја кај „нероазурите“. Белгиецот постигна 23 гола во Серија А и сега е на чекор да го достигне легендарниот Бразилец Роналдо Назарио кој во најдобрата сезона (1997/1998) броеше до 25.

Сепак, најдобар од сите е Унгарецот Иштван Нерс кој постигна 26 гола во сезоната 1949/1950/

Белгиецот нема да има лесна задача затоа што Интер во последните две кола најпрво го дочекува Наполи, а во последното коло гостува кај хитот на првенството Аталанта.

Инаку, ако се соберат головите и асистенциите, тогаш ова е најдобрата сезона во кариерата на Лукаку.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кирјос пак контра Новак: Ме критикуваат мене, а тие загрозија животи на други луѓе

Објавено пред

Ник Кирјос не е многу загрижен за критиките кои ги добива со своите изјави во кои се постави како морална величина со коментарите за Новак Ѓоковиќ и другите тенисери кои беа позитивни на корона вирус при настапите на „Адрија турнејата“.

Кирјос пред неколку дена се повлече од САД опен, велејќи дека е не сака да загрози нечие здравје со настапот на гренд слемот, и не пропушти шанса да го критикува Ѓоковиќ, Григор Димитров и Александер Зверев за нивното однесување.

По ова, поранешната британска тенисерка број 1, Анабел Крофт изјави дека загубила секаква почит кон австралискиот тенисер поради тоа што човек кој се однесува како што се однесува на тенискиот терен критикува некој друг. Но, Кирјос останува на своето и продолжи со критиките на Ѓоковиќ.

„Однесувањето на одреден број на тенисери не беше добро, посебно бидејќи доаѓа од лидерот на нашиот спорт, кој треба да биде пример за другите. Потоа, некои ме критикуваа за моето однесување на теренот. Тоа што ги споредуваат двете работи го покажува нивното интелектуално ниво. Тие загрозија туѓи животи, така што споредбата е никаква“, вели Кирјос.

Тој исто така потврди дека има мали шанси да игра до крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер потврди дека Санчез стана фудбалер на Интер

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Оле Гунар Солскјер, потврди дека Алексис Санчез се приклучува на Интер со постојан трансфер откако минатата сезона ја помина како позајмен фудбалер во италијанскиот клуб и сега на задоволство на двата тима трансферот е постојан.

Солскјер го потврди ова по мечот со ЛАСК Линц во Лига Европа.

„Тоа ќе се објави така што можам да потврдам дека имаме договор. Алексис уживаше таму и тоа е добар трансфер за него. Му посакуваме најдобро бидејќи е врвен фудбалер, кој треба да игра добар фудбал. Поради некои причини, не го видовме тоа во нашиот тим, но тој е професионалец и затоа му посакувам најдобро“, вели Солскјер.

И Антонио Конте, по мечот на Интер со Хетафе, изјави дека е задоволен од трансферот.

„Мислам дека тоа е добар потег на клубот. Навистина добар трансфер. Тој дојде кај нас во најлошиот момент во кариерата по две тешки години и потоа се повреди. Но, го вративме на вистински пат и исправно е Интер да го добие во најдобра форма“, изјави Конте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Оклахома ги стресе Лејкерси, Јокиќ блесна за Денвер

Објавено пред

Крис Пол постигна 21 поен за да го предводи Оклахома Сити тандер до 105:86 победа над Лос Анџелес лејкерс во Орландо во кошмарен натпревар за фаворизираните Лејкерси.

Пол додаде седум скока и шест асистенции за да ја продолжи одличната форма по рестартот на НБА-лигата постигнувајќи во просек по 20,7 поени во трите меча во Орландо. За Лејкерси, пак, ова беше најлошиот офанзивен меч оваа сезона, со најмалку постигнати поени и со само 5 тројки од дури 37 обиди.

Леброн Џејмс ги предводеше Лејкерси со 19 поени и 11 скока.

Мајкл Портер Јуниор имаше 30 поени и 15 скока, Никола Јокиќ додаде 25 поени и 11 асистенции за Денвер да биде подобар од Сан Антонио спарс со 132:126. Со победата, Денвер се доближи на половина натпревар од Лос Анџелес клиперс во борбата за второто место на Западот.

Сан Антонио, кој сега има два пораза во низа, останува на 10. место на Западот со два натпревара зад Мемфис во трката за осмото место во плејофот.

Мечот беше израмнет на 97:97 на помалку од девет минути пред крајот по што нападот на Денвер го заврши своето. Јокиќ го предводеше Нагетс со постигнати поени и три асистенции во две минути за Денвер да поведе со 114:105.

НБА

Оклахома сити – ЛА Лејкерс 105:86

Филаделфија – Вашингтон 107:98

Торонто – Орландо 109:99

Денвер – Сан Антонио 132:126

Toronto Raptors 109 – Orlando Magic 99

Јута – Мемфис 124:115

Бостон – Бруклин 149:115

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе за коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет2 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет2 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет3 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет16 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет17 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет17 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион17 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет19 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија22 часа

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија22 часа

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ22 часа

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет23 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија24 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет1 ден

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет1 ден

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет1 ден

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија1 ден

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Досие